Zmiana pracy na IT. Polacy chcą zarabiać więcej

Zmiana pracy - tak, ale na IT / Fot. Kirby Lee, Re
Zmiana pracy - tak, ale na IT / Fot. Kirby Lee, Reuters
Polacy chcą zmienić pracę na IT. - Wszyscy wiemy, czym wabi branża IT. W końcu kto z nas nie chciałby dopisać jednego zera do swojej miesięcznej wypłaty? - mówi Arleta Witke, dyrektor generalna HR-lab.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polacy chcą pracować w sektorze IT. Z badania zrealizowanego przez ARC Rynek i Opinie na zlecenie serwisu Enter The Code wynika, że ok. 20% respondentów rozważa zmianę branży na IT w okresie do 3 lat, z czego niemalże połowa zastanawia się nad zrobieniem tego w ciągu najbliższych 12 miesięcy.

Zobacz: Fotka

Tym, co motywuje do podjęcia pracy w branży IT jest wyższe wynagrodzenie. Na drugim miejscu jest możliwość pracy zdalnej, a na trzecim elastyczny czas pracy.

- Branża IT oferuje więcej niż tylko dobre zarobki - zauważa Arleta Witke, dyrektor generalna HR-lab.  - Ostatnio miałam przyjemność rozmawiać z programistką, która przebranżowiła się, ponieważ poszukiwała możliwości pracy z domu, dzięki której mogła spędzać więcej czasu ze swoimi dziećmi - dodaje przedstawicielka HR-Lab.

Zmiana pracy: "Tak, ale nie mam czasu"

Polacy chętnie zmieniliby pracę na IT, ale największą barierę stanowi brak czasu na naukę nowych umiejętności. Kolejnymi trudnościami są zbyt wysokie ceny kursów oraz brak przekonania, że nauka się opłaci. Inaczej mówiąc, obawiamy się, że jak już opanujemy odpowiednie umiejętności, to i tak nie znajdziemy dobrze płatnej pracy.

Największym zainteresowaniem wśród zawodów w branży IT cieszy się tester, następnie analityk danych oraz programista. Większość respondentów deklaruje, że byliby gotowi aplikować na stanowiska wymagające małego doświadczenia. Jednocześnie ok. jedna czwarta respondentów twierdzi, że mogliby złożyć swoje CV na stanowiska na poziomie mid i wyższym - i to już teraz. 

Sprawdź: Nepotyzm

1 na 4 respondentów deklaruje, że na zdobycie umiejętności potrzebnych do szukania pracy w branży IT jest w stanie wydać kwotę z przedziału od 2 do 5 tys. 

Badanie zostało wykonane wśród Polaków w wieku 25-37, aktywnych zawodowo, o wykształceniu średnim lub wyższym. Liczebność próby wyniosła N=1025.

ZOBACZ RÓWNIEŻ