Wolna Wigilia i nowe przepisy dotyczące handlu w 2025 r. Zmiany od 1 lutego

zakupy
Wolna Wigilia w 2025 roku. Zmiany w handlu od 1 lutego / Fot. Shutterstock/Dziurek
30 grudnia w Dzienniku Ustaw opublikowano nowelizację ustawy o dniach wolnych od pracy. Nowela ustanawia 24 grudnia dniem wolnym dla wszystkich pracowników, w tym pracowników placówek handlowych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Wolna Wigilia staje się faktem. Opublikowanie noweli w dzienniku ustaw sprawia, że w 2025 roku 24 grudnia będzie wolnym dniem od pracy. Także od 2025 r. w kalendarzu handlowym pojawią się trzy niedziele handlowe poprzedzające Wigilię (a nie dwie jak dotychczas).

W grudniu pracownik handlu nie będzie mógł pracować więcej niż dwie niedziele. Nowe przepisy wchodzą w życie 1 lutego 2025 roku i już teraz budzą zainteresowanie pracowników, którzy zyskają dodatkowy czas na przygotowania do świąt i odpoczynek z rodziną.

116 dni wolnych od pracy

Rok 2025 przynosi również inne korzystne zmiany dla pracowników. Dwa święta państwowe — Święto Narodowe 3 Maja oraz Wszystkich Świętych 1 listopada — przypadają w sobotę. Zgodnie z przepisami prawa pracy oznacza to, że pracownicy zyskują dodatkowe dwa dni wolne. W rezultacie roczny wymiar pracy w 2025 roku wynosi 1992 godziny, co przekłada się na 249 dni roboczych. Ostatecznie, w całym roku kalendarzowym 2025 pracownicy mają prawo do 116 dni wolnych od pracy.

Długie weekendy 2025

1 stycznia – Trzech Króli (6 stycznia)

Wystarczy wziąć 2 dni urlopu, aby zyskać 6 dni wolnego (1–6 stycznia).

Wielkanoc i majówka (20 kwietnia – 3 maja)

Święta wielkanocne wypadają 20 kwietnia. Kto zdecyduje się na 7 dni urlopu, może przedłużyć sobie odpoczynek aż do 3 maja.

Boże Ciało i wakacje (19 czerwca)

Boże Ciało, które przypada na 19 czerwca, daje możliwość wydłużenia wolnego. Jeśli wykorzystasz urlop w okolicy tego dnia, możesz zyskać dodatkowe dni odpoczynku. Dla rodziców będzie to też okazja, by skrócić dzieciom rok szkolny, który kończy się 27 czerwca.

11 listopada – Święto Niepodległości

11 listopada przypada na wtorek. Wystarczy wziąć 1 dzień urlopu, aby zyskać 4 dni wolnego (od soboty 8 listopada do wtorku 11 listopada).

Boże Narodzenie (24–31 grudnia)

W grudniu warto przedłużyć sobie święta Bożego Narodzenia. Wykorzystanie 4 dni urlopu pozwoli cieszyć się aż 7 dniami wolnego.

ZOBACZ RÓWNIEŻ