VitVio z 2 mln dolarów na platformę dla chirurgów. Założyciele stoją za technologią Żabek Nano

VitVio
Założyciele VitVio. / fot. mat. pras.
VitVio to medtech założony przez Maksa Kozarzewskiego i Aleksa Pajewskiego. Startup tworzy technologię wizji komputerowej przy pomocy sztucznej inteligencji w celu zwiększenia efektywności szpitalnych sali operacyjnych. Teraz spółka pozyskała 2 miliony dolarów w ramach rundy pre-seed.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

VitVio to platforma wykorzystująca sztuczną inteligencję i wizję komputerową do autonomicznego monitorowania procedur chirurgicznych, co przyczynia się do zwiększenia dziennej liczby operacji, redukcji opóźnień, nieplanowanych kosztów oraz poprawy wyników leczenia pacjentów.

Inwestorzy 

Rundę pre-seed poprowadził LDV Capital, z udziałem Bek Ventures, Tiny Supercomputer Investment Company oraz aniołów biznesu. 

Bek Ventures, czyli wcześniej Earlybird, to fundusz, który zainwestował 2024 w startup Bartka Pucka – Proofs – wykorzystujący sztuczną inteligencję, by skrócić czas budowy aplikacji typu proof-of-concept (POC) z miesięcy do minut.  

Rosnące wyzwania systemu ochrony zdrowia

Lista oczekujących na zabieg medyczny w NHS England w kwietniu 2024 roku osiągnęła 7,6 miliona przypadków – trzykrotny wzrost od 2010 roku. Spośród nich ponad 302 500 pacjentów czekało dłużej niż 52 tygodnie, około 50 400 ponad 65 tygodni, a blisko 5 000 ponad 78 tygodni. Koszty operacji stanowią aż 40% wydatków szpitalnych, co przy rosnącej liczbie pacjentów tylko pogłębia presję finansową.

W USA nieefektywności w użytkowaniu sprzętu chirurgicznego generują średnio 1 800 dolarów nieplanowanych kosztów na jedną operację. Przy średniej liczbie 744 procedur rocznie na salę operacyjną, daje to około 1,4 miliona dolarów kosztów na każdą salę. W skali kraju, gdzie funkcjonuje 35 870 sal operacyjnych, te straty sumują się do 50 miliardów dolarów rocznie. Dodatkowo, powikłania pooperacyjne powodują 1,3 miliona ponownych hospitalizacji, generując 19,5 miliarda dolarów rocznych kosztów. Łącznie, nadmiarowe koszty w amerykańskich szpitalach przekraczają 70 miliardów dolarów rocznie.

Jak działa technologia VitVio

VitVio wdraża kamery i czujniki w salach operacyjnych, które integrują się z istniejącymi systemami informacji medycznej. Algorytmy AI monitorują i analizują każdy aspekt operacji – od użycia narzędzi, przez etapy procedury, po przestrzeganie protokołów bezpieczeństwa. Dane te są dostępne w czasie rzeczywistym na interaktywnym pulpicie dla personelu medycznego, dostarczając aktualizacji o postępach operacji, szacunkowego czasu do jej zakończenia oraz ostrzeżeń o ewentualnych odchyleniach od standardów.

Dzięki zaawansowanej analityce, koordynatorzy sal operacyjnych i administratorzy szpitali mogą lepiej planować harmonogramy operacji, alokować zasoby oraz podejmować decyzje na podstawie danych, poprawiając efektywność i wykorzystanie sal operacyjnych. Platforma VitVio dostarcza także raporty pooperacyjne, identyfikując sukcesy i obszary do poprawy, wspierając ciągłe doskonalenie opieki nad pacjentem.

Współpraca z Royal Orthopaedic Hospital

Jednym z partnerów VitVio jest The Royal Orthopaedic Hospital NHS Foundation Trust (ROH) – czołowa brytyjska instytucja specjalizująca się w opiece ortopedycznej, uznawana za jeden z najlepszych szpitali na świecie. Placówka rozpoczęła program pilotażowy z wykorzystaniem technologii VitVio.

– Royal Orthopaedic Hospital to jedna z wiodących instytucji w zakresie efektywności i wyników leczenia, dlatego naturalnym krokiem było wykorzystanie naszej platformy i najnowocześniejszej technologii AI, aby jeszcze bardziej usprawnić procesy chirurgiczne – mówi Thomas Knox, współzałożyciel i CEO VitVio.

Steve Washbourne, dyrektor finansowy ROH, dodaje: – NHS mierzy się z poważnymi wyzwaniami, dlatego musimy szukać innowacyjnych rozwiązań. Współpraca z VitVio pozwoli nam uprościć procesy i skoncentrować się na tym, co najważniejsze – zapewnieniu najlepszej opieki pacjentom.

Plany rozwoju

Pozyskane środki pozwolą VitVio na dalszy rozwój platformy i wdrożenie technologii w kolejnych szpitalach. Firma planuje nawiązanie nowych partnerstw w USA, Wielkiej Brytanii i Europie.

ZOBACZ RÓWNIEŻ