Upmedic z finansowaniem. Ponad milion od inwestora

Upmedic
Zespół Upmedic, fot. materiały prasowe
Upmedic, twórca i dostawca inteligentnego oprogramowania do tworzenia dokumentacji medycznej pozyskał ponad milion złotych (250 tys. euro) od funduszu LT Capital.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Polski startup stworzył inteligentny kreator opisów diagnostycznych, pozwalający tworzyć opisy badań o 70 proc. szybciej niż przy użyciu dotychczas stosowanych metod. W efekcie czas pracy diagnostów w mniejszym stopniu konsumowany jest przez biurokrację, a większym poświęcany na to, co najważniejsze – leczenie pacjentów.

Upmedic. Projekt startupu

- Rozwój nowych technologii zrewolucjonizował wiele sfer naszego życia, ale w przypadku opieki medycznej i służby zdrowia, ma jeszcze wiele do usprawnienia. Tak dzieje się z diagnostyką obrazową – aż 2/3 czasu radiologa jest dziś poświęcane nie na leczenie, lecz tworzenie dokumentacji i opisów badań. Mamy do czynienia z sytuacją, w której, mówiąc skrótowo, biurokracja ma dwukrotnie większe znacznie niż pacjent. Upmedic powstał, by odwrócić tę niekorzystną proporcję i dobro oraz zdrowie pacjenta znowu postawić na pierwszym miejscu. Jak chcemy to zrobić? Zaprojektowaliśmy gotowy do wdrożenia system do automatycznego kreowania opisów badań, który wydatnie skraca czas potrzebny do sporządzenia dokumentacji medycznej, oszczędzając go na ważniejsze sprawy – tłumaczy Paweł Paczuski, co-founder i CEO Upmedic.

W zarządzie firmy pracują jeszcze Krzysztof Paczuski, co-founder i CTO odpowiedzialny za projektowanie systemu (prywatnie brat CEO) oraz Sophia Renteria jako COO. 

Początki Upmedic sięgają czasów, gdy Paweł i Krzysztof Paczuscy prowadzili butikowy software house. To w nim pomagali w rozwoju polskich i zagranicznych start-upów (m.in. rozwijali dietetyczny system personalizacji suplementacji dla scale-upu Sundose). Jednym z rozwiązań stworzonych przez braci był system Upmedic, który ostatecznie stał się ich głównym polem działalności. Do zespołu braci Paczuskich dołączyła Sophia Renteria, która dzięki doświadczeniu we wspieraniu ekosystemu innowacji w ramach sektora publicznego i prywatnego, zajęła się rozwojem biznesu firmy. 

Jak to działa? 

Upmedic opiera się na bazie rozbudowanych szablonów strukturalnych opisów badań. Rozwiązanie pozwala im tworzyć ustrukturyzowaną, powtarzalną dokumentację. Co więcej, program rozpoznaje mowę, a także automatycznie proponuje wnioski dla lekarza prowadzącego. Upmedic to także rozbudowana platforma do analizy informacji w formie cyfrowej. System nie tylko ułatwia pracę lekarzowi, ale również umożliwia rozumienie wytworzonej dokumentacji komputerom, a tym samym pozwala na analizę Big data czy tworzenie zapytań kontekstowych.

- Upmedic to start-up napędzany innowacjami ze świetnym teamem, który go tworzy. Wykorzystuje AI/ML w celu wspierania diagnostów podczas ich codziennej pracy. Biorąc pod uwagę problemy, z jakimi borykają się placówki medyczne, zwłaszcza w czasie pandemii, widzimy w tym rozwiązaniu olbrzymie możliwości usprawnienia funkcjonowania systemu opieki zdrowotnej, z korzyścią dla lekarzy i ich pacjentów. Wizja ta oraz ambitne plany rozwoju zadecydowały, że zainwestowaliśmy w tę firmę – komentuje Konrad Gawłowski, Dyrektor Inwestycyjny w LT Capital.

Pierwsze wdrożenia, pierwsze rynki

Upmedic udostępnia swoje rozwiązanie placówkom medycznym w modelu subskrypcyjnym, a rozlicza się w formie miesięcznej lub rocznej opłaty za użytkownika. Z oprogramowania spółki można korzystać w chmurze lub w sieci lokalnej (on-premises) albo jako rozwiązanie typu white label zintegrowane z systemami RIS/HIS w placówce. W pierwszej kolejności Upmedic myśli o rozwoju w Polsce, gdzie ma już pierwszych klientów działających w modelu B2C oraz B2B, a wśród nich Centra Medyczne Medyceusz. W perspektywie najbliższych lat chce swoje rozwiązanie wdrożyć na rynkach Europy i Ameryki Łacińskiej oraz udostępnić system innym specjalizacjom lekarskim. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ