Trybunał Sprawiedliwości UE przeciwko polskim przepisom o uszczelnianiu podatku VAT?

trybunał sprawiedliwości unii europejskiej
Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej, fot. Adobe Stock
Rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE uznał, że polskie przepisy nakazujące zapłatę podatku VAT od nabycia paliwa w innym państwie Unii w ciągu pięciu dni od przekroczenia granicy Polski mogą być niezgodne z prawem Unii Europejskiej - donosi Dziennik Gazeta Prawna.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Przypomnijmy, to przepisy, które weszły w życie w sierpniu 2016 roku. Ich celem miała być walka z tzw. "mafiami paliwowymi".

Trybunał Sprawiedliwości UE rozstrzygnie status polskich przepisów

Według rzecznika generalnego Trybunału Sprawiedliwości UE, Henrika Saugmandsgaarda, te regulacje są niezgodne z przepisami unijnymi. Słowa rzecznika nie oznaczają, że przepisy są wycofywane. Decyzje w tej sprawie podejmie sam Trybunał Sprawiedliwości UE. Najczęściej jednak sędziowe przychylają się do opinii rzecznika generalnego.

Co oznacza uznanie przepisów za niezgodne z prawem? Polska będzie musiała wycofać się z ich stosowania. Oznac za to, że kraj może utracić nawet 2,4 mld złotych rocznie z tytułu podatku VAT. Jednocześnie mechanizm ten służył uszczelnieniu płatności podatku VAT - nie wiadomo, w jaki sposób doprowadzi to do szybszego powiększania się szarej strefy. W najbardziej krytycznym roku, obrót nielegalnym paliwem stanowił aż 20 proc. całej luki w VAT, która sięgała nawet 40 mld złotych. 

Wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE wymusi zmianę prawa

Zakwestionowanie przepisów wymusi na Polsce podjęcie szybkich działań mających na celu znalezienie nowych rozwiązań. Dziennik Gazeta Prawna zapytał o to ministerstwo finansów. Zgodnie z odpowiedzią, trwa analiza argumentacji rzecznika. Konkretne działania zostaną podjęte dopiero po wyroku TSUE.

Szara strefa w VAT. Jak obecnie wygląda?

Kilka dni temu pisaliśmy o obecnym stanie tzw. szarej strefy w podatku VAT. Jak wynika z analiz ekspertów, proces zwalczania przestępców podatkowych od 2019 roku mocno wyhamował, a w 2020 roku skala wyłudzeń miała wręcz wzrosność w porównaniu do roku poprzedniego.

Eksperci zwracają także uwagę na nową specyfikę wyłudzeń. - Kiedyś najczęściej wyłudzenia obejmowały konkretne grupy towarów. Były to m.in. stal, paliwa, elektronika, surowce czy artykuły chemiczne. Bardzo szybko wyłudzenia zostały dostrzeżone i powstały narzędzia na poziomie legislacyjnym, które mocno wpłynęły na możliwość działania przestępców - mówi Michał Borowski, minister podatków w Gospodarczym Gabinecie Cieni BCC, partner w Crido.

Eksperci jednocześnie apelowali o to, by Unia Europejska jak najszybciej przyjęła przepisy, które ograniczą możliwość wyłudzenia podatku VAT. Olbrzymia część obecnych wyłudzeń w skali europejskiej wynika bowiem z prawa wprowadzonego jeszcze w latach 90-tych.

W listopadzie 2020 roku pisaliśmy m.in. o tym, jak nie dać się wkręcić w karuzelę VAT.

 

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ