To miała być wielka transakcja na rynku, ale Adobe jednak nie przejmie Figmy

To miała być wielka transakcja na rynku, ale Adobe jednak nie przejmie Figmy
Adobe i Figma, narzędzie do projektowania oparte na chmurze, zakończą planowaną fuzję o wartości 20 miliardów dolarów w świetle trudności regulacyjnych.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W oświadczeniu obie firmy powiedziały, że "nie ma jasnej drogi do uzyskania niezbędnych zezwoleń regulacyjnych od Komisji Europejskiej oraz Brytyjskiego Urzędu ds. Konkurencji i Rynków". Adobe chciała przejąć Figmę za 20 mld dol.

- Adobe i Figma stanowczo nie zgadzają się z ostatnimi ustaleniami regulacyjnymi, ale uważamy, że w naszym wspólnym interesie jest kontynuowanie działalności niezależnie - napisał w oświadczeniu Shantanu Narayen, dyrektor generalny Adobe. -Chociaż Adobe i Figma podzielały wizję wspólnego redefiniowania przyszłości kreatywności i produktywności, nadal jesteśmy dobrze przygotowani do wykorzystania naszej ogromnej rynkowej szansy i misji zmieniania świata poprzez spersonalizowane doświadczenia cyfrowe - dodał.Figma w rękach 

Adobe? Plan został ogłoszony w 2020 roku

Adobe po raz pierwszy ogłosiło, że przejmie spółkę Figma we wrześniu 2020 roku w transakcji gotówkowej i akcyjnej o wartości około 20 miliardów dolarów. Wiadomość spowodowała spadek akcji Adobe, ale firma później przekonywała, że przejęcie będzie naturalnym uzupełnieniem portfela Adobe, pisząc w oryginalnym ogłoszeniu, że "połączenie Adobe i Figma zapoczątkuje nową erę współpracy twórczej".

Adobe zapłaci teraz Figmie 1 miliard dolarów kary za zerwanie umowy - poinformowało Adobe w zgłoszeniu regulacyjnym.

Wiadomość ta jest nagłym zwrotem od ostatnich wypowiedzi Narayena, ponieważ powiedział jeszcze w zeszłym tygodniu, że firma wierzy w przejęcie i jego korzyści dla konsumentów.

- Chcemy wykorzystać to, co Figma zrobiła w zakresie współpracy twórczej oprogramowania w sieci, połączyć to z tym, co zrobiło Adobe w naszej dziedzinie twórczej i uczynić to jeszcze bardziej dostępnym dla innych - mówił Narayen dziennikarzom CNBC.

Antymonopolowi regulatorzy coraz częściej dokładnie analizują liczne duże i małe transakcje technologiczne. W maju br., po tym, jak brytyjski urząd ds. konkurencji wskazał potencjalnie antykonkurencyjne skutki, Meta sprzedała Giphy serwisowi Shutterstock za 53 miliony dolarów, trzy lata po jego pierwszym nabyciu. Urząd badał również inwestycję Microsoftu w OpenAI.

Figma i Adobe wydały oświadczenia

W poniedziałkowym wspólnym oświadczeniu, dyrektor generalny Figma, Dylan Field, napisał, że "przechodzenie przez ten proces z Shantanu, Davidem i zespołem Adobe tylko wzmocniło moje przekonanie co do zalet tej transakcji, ale w ciągu ostatnich kilku miesięcy stało się coraz bardziej oczywiste, że regulatorzy nie patrzą na to w ten sam sposób".

Obie firmy zapowiedziały, że będą nadal szukać sposobów współpracy między sobą.

ZOBACZ RÓWNIEŻ