Szwajcarski kościół zainstalował Jezusa wygenerowanego przez AI. Bot spowiadał wiernych

jezus sztuczna inteligencja
Jezus wygenerowany przez sztuczną inteligencję spowiadał wiernych / Fot. Pixaby/Kar3nt/obraz wygenerowany przez AI
Kaplica Piotra w Lucernie zamienia księdza na wygenerowany przez sztuczną inteligencję obraz Jezusa. Wierni są zachwyceni nowym spowiednikiem. Nie dość, że mówi on w 100 językach, to wielu udało się doznać duchowego doświadczenia w kontakcie z botem. Czy kościół zatrzyma go na stałe?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Najstarszy kościół w Lucernie w Szwajcarii zainstalował w konfesjonale Jezusa napędzanego sztuczną inteligencją. Jezus AI potrafi komunikować się w 100 językach.

Jezus AI rozmawia z wiernymi

"To był eksperyment" - powiedział w rozmowie z Guardianem Marco Schmid, teolog. "Chcieliśmy zobaczyć i zrozumieć, jak ludzie reagują na Jezusa AI. O czym by z nim rozmawiali? Prawdopodobnie jesteśmy pionierami" - mówił z dumą.

Instalacja nazwana została Deus in Machina. Uruchomiono ją w sierpniu w ramach trwającej współpracy z laboratorium badawczym lokalnego uniwersytetu. Kościół przekształcił konfesjonał tak,, aby w środku zmieścił się system komputerowy, który miał generować proroka. Obraz Jezusa wyświetlany był na ekranie.

W ciągu dwóch miesięcy ponad 1000 osób odwiedziło konfesjonał, w który urzędował awatar. Według informacji kościoła w Lucernie spośród 230 użytkowników, z którymi rozmawiali duchowni po wizycie w konfesjonale, aż dwie trzecie z nich uznało to za „duchowe doświadczenie”.

Czy sztuczny Jezus będzie spowiadał dalej?

Lokalni dziennikarze byli jednak innego zdania i opisując niecodzienny projekt w świątyni, uznali, że odpowiedzi udzielane przez Jezusa AI były "banalne, powtarzalne i emanujące mądrością przypominającą klisze z kalendarza".

Jezus nie zagości na stałe w tej formie w kościele. Schmid zdecydował, że spowiedź w tej formie wiązałaby się ze zbyt dużą odpowiedzialnością. Nie dla bota, ale wiernych, którzy mogliby ślepo zawierzyć sztucznej inteligencji. Jak dodał ksiądz, nie ma gwarancji, że robot nie powiedziałby czegoś dziwnego, co nie byłoby spójne z naukami kościoła.

ZOBACZ RÓWNIEŻ