Spada liczba przestępstw popełnianych przez cudzoziemców w Polsce. Efekt groźby deportacji
Groźba deportacji za przestępstwa skutecznie odstrasza migrantów przed konfliktem z prawem. / Fot. shutterstock.Jak wskazują dane przytoczone przez Komendę Główną Policji spadek liczby przestępstw wśród cudzoziemców może być wynikiem skuteczniejszych działań służb, w tym częstszych deportacji osób łamiących prawo. Taka polityka ma na celu odstraszenie potencjalnych sprawców i poprawę bezpieczeństwa publicznego. Ostatnim przykładem głośnej deportacji w wyniku kontrowersyjnych działań migranta była sprawa tiktokera znanego pod pseudonimem Crawly. Jego działania poskutkowały 10-letnim zakazem wjazdu do Stefy Schengen.
Zmniejszająca się liczba przestępstw dokonanych przez obcokrajowców
Najczęściej popełnianymi przez cudzoziemców przestępstwami były:
- jazda pod wpływem alkoholu (3 663 przypadki),
- kradzieże,
- posiadanie narkotyków.
W każdej z tych kategorii odnotowano spadek w porównaniu z poprzednim rokiem. Szczególnie zauważalny jest 10-procentowy spadek liczby nietrzeźwych kierowców.
Obywatele Ukrainy dominują w statystykach
Jak czytamy w "Rzeczpospolitej" wśród podejrzanych dominują obywatele Ukrainy (7 965 osób), następnie Gruzji (1 540), Białorusi (961), Mołdawii (474) i Rumunii (211). Mimo że Ukraińcy stanowią największą grupę, to właśnie wśród nich odnotowano znaczący spadek liczby przestępstw, zwłaszcza związanych z jazdą pod wpływem alkoholu – o 840 przypadków mniej niż rok wcześniej. Działa tu również przewaga liczebna obywateli Ukrainy w ogólnej liczbie obcokrajowców nad Wisłą.
Pokolenie Z zawodzi w pracy? Większość firm zwalnia zetki niedługo po przyjęciu
Gruzini pod szczególną obserwacją
Chociaż ogólna liczba przestępstw popełnianych przez obywateli Gruzji spadła o jedną trzecią, to niepokojący jest trzykrotny wzrost liczby rozbojów i kradzieży rozbójniczych z ich udziałem – z 31 do 90 przypadków - jak wskazuje Business Insider. Komenda Główna Policji przypomina m.in. brutalne napaści w Warszawie, gdzie czterech Gruzinów zaatakowało przypadkowe osoby w centrum miasta.
Wzrost liczby cudzoziemców w Polsce
Warto zauważyć, że mimo spadku liczby przestępstw, liczba cudzoziemców przebywających w Polsce rośnie. Według danych ZUS, w maju 2023 roku liczba ubezpieczonych cudzoziemców wyniosła 1,085 mln, co stanowi wzrost o 8,3 tys. w porównaniu z kwietniem tego samego roku - informuje Bankier.pl.
Polska potrzebuje 2 mln migrantów do 2030 r.
Przypomnijmy, że według danych ZUS Polka potrzebuje przeszło 2 mln migrantów do 2030 roku, by utrzymać system emerytalny w ryzach. Przedsiębiorcy co rusz przypominają, że potrzebują rąk do pracy, szczególnie pracowników produkcyjnych. Polakom coraz mniej uśmiecha się wykonywać proste prace fizyczne i w tym segmencie biznes dostrzega wielką nadzieję w migrantach. Obecne warunki finansowe i wzrost pensji minimalnej sprawiają, że Polska staje się coraz bardziej atrakcyjnym rynkiem pracy, ale też miejsca do zamieszkania na stałe. Ogólne warunki życia znacznie się poprawiły w ostatnich latach, dlatego rząd musi stworzyć przemyślaną strategię migracyjną.
Póki co na horyzoncie majaczy jedynie obietnica rządzących dotycząca stworzenia ram polityki migracyjnej. Jak miałaby wyglądać? Zdaje się, że ustawodawca będzie dążyć do powtórzenia sukcesu polityki migracyjnej takich krajów jak Australia. Wspomniał o tym m.in. Radosław Sikorski podczas prekampanii w Koalicji Obywatelskiej, kiedy ubiegał się o nominację na kandydata na prezydenta Polski w przyszłorocznych wyborach. W praktyce oznacza to selekcję migrantów na takich, których potrzeba na rynku pracy.
Kolejne dwa miesiące bez składek. Wakacje od ZUS wydłużone?
Polska bezpieczną przystanią?
Spadek liczby przestępstw popełnianych przez cudzoziemców w Polsce to pozytywny trend, jednak wzrost liczby poważnych przestępstw z udziałem obywateli Gruzji budzi niepokój. Kontynuacja skutecznych działań prewencyjnych i egzekwowanie prawa pozostają kluczowe dla utrzymania bezpieczeństwa publicznego. Deportacje za przestępstwa pokazują, że Polska staje się zbyt cenną przystanią dla migrantów, a wizja wydalenia z kraju wiąże się dla nich ze zbyt dużym ryzykiem. Jednocześnie warto zaznaczyć, że odwiedzający nas turyści z Północy i Zachodu Europy w licznych publikacjach doceniają, jak bezpiecznym krajem jest Polska w porównaniu do krajów z kolonialną przeszłością lub zwiększoną liczbą migrantów w tkance społecznej.