Centrum A. Smitha: Polacy nie mają świadomości ekonomicznej

dr hab. Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Centrum A. Smitha. Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER
dr hab. Dominika Maison z Uniwersytetu Warszawskiego, ekspert Centrum A. Smitha. Fot. Wojciech Strozyk/REPORTER 50
Niewiele ponad 1/3 Polaków badanych na temat wiedzy ekonomicznej przez Centrum im. Adama Smitha ma świadomość, że w Polsce w ostatnich latach odnotowano wzrost gospodarczy. Niewiele ponad połowa wie natomiast na jakiej zasadzie gromadzone są składki emery

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Niewiele ponad 1/3 Polaków badanych na temat wiedzy ekonomicznej przez Centrum im. Adama Smitha ma świadomość, że w Polsce w ostatnich latach odnotowano wzrost gospodarczy. Niewiele ponad połowa wie natomiast na jakiej zasadzie gromadzone są składki emerytalne i na co wykorzytywane są środki gromdzone przez ZUS.

Według dr hab. Dominiki Maison z Uniwersytetu Warszawskiego, eksperta Centrum, społeczeństwo polskie żyje mitem, że składki ZUS są odkładane przez państwo.

Jeszcze niższa jest wiedza respondentów w kwestii opodatkowania wynagrodzeń. Tylko 35 proc. spośród nich wie, iloma progami podatkowymi są obciążone ich dochody. Polacy wciąż nie są świadomi jak duże są obciążenia naszego wynagrodzenia.

- Problemem w Polsce jest fakt ciągłego zmieniania zasad ekonomii - stąd pochodzi nieinteresowanie się i niewiedza oraz zniechęcenie zwłaszcza młodych Polaków wobec podstawowych zagadnień ekonomii - powiedział prezydent Centrum im A. Smitha Andrzej Sadowski, podczas konferencji prasowej podsumowującej wyniki badań.

Sadowski stwierdził, że w Polsce brak jest strategii edukacji ekonomicznej obywateli w każdym wieku. "Nieefektywne szkolnictwo publiczne, które w elementarnych sprawach, jak wiedza ekonomiczna nie kształci" - wskazał.

Ten brak wiedzy przekłada się bezpośrednio na nikłą umiejętność analizowania jak decyzje polityków wpływają na nasze życie. Jaki jest ich wpływ na poziom naszych dochodów i podatków.

Badanie zostało zrealizowane w dniach 30 września - 2 października br. na ogólnopolskiej próbie liczącej 1097 osób i dotyczyło podstawowych zagadnień, które mają bezpośredni wpływ na finanse gospodarstw domowych jak i zagadnień związanych z PKB, długiem publicznym, pojęciem inflacji i deflacji, składkami ZUS oraz opodatkowaniem wynagrodzeń.

ZOBACZ RÓWNIEŻ