Sam Altman, CEO OpenAI w Warszawie. Transmisja spotkania

Sam Altman
Sam Altman
23 maja Sam Altman, jeden z założycieli i CEO OpenAI - firmy, która stworzyła najbardziej popularnych chatbotów w modelu GPT - ChatGPT - weźmie udział w spotkaniu zorganizowanym przez Ideas NCBR. Oto transmisja.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Oto link do wydarzenia. Spotkanie już się zakończyło. Prowadziła je Sylwia Czubkowska, dziennikarka technologiczna. Obok Sama Altmana, w wydarzeniu bierze udział Wojciech Zaremba i Szymon Sidor z Open AI. 

Przeczytaj nasz wywiad z Szymonem Sidorem. 

Oto zapis najważniejszych punktów dyskusji:

 

9:40

Sam Altman: Spotkaliśmy się przed chwilą z premierem Polski, Mateuszem Morawieckim. To była świetna dyskusja, jak wykorzystać możliwości płynące z AI oraz w jaki sposób Polska może stać się głównym graczem jeśli chodzi o rozwój tej technologii.

9:42

Wojciech Zaremba: Wszystkie aspekty ludzkiego życia będą w jakiś sposób zmienione przez AI. Praca prawników, lekarzy... Dzięki AI będą mogli o wiele lepiej zozumieć to, co się dzieje.

S. Altman: My robimy narzędzia, wy musicie nauczyć się, jak z nich korzystać. Zgadzam się z tym, że to dotknie wszystkich elementów społeczeństwa.

9:45

S. Altman: Z każdą technologią wiąże się "druga strona". Energetyka atomowa dała nam czystą energię, ale z drugiej strony powstały bomba. Być może AI to najbardziej potężna technologia, jaką ludzkość wykonała. Musimy dziś zrozumieć jej charakterystykę i w jaki sposób stworzyć światowy system nadzoru nad czymś tak potężnym.

9:47

S. Altman: Może AI nie będzie tak dużym zagrożeniem, jak bomby atomowe, ale na wszelki wypadek musimy tak ją traktować.

W. Zaremba: Jeśli będziemy kontynuowali obecne procesy, w ciągu dekady powstaną systemy AI tak potężne, jak dzisiejsze całe korporacje. Wierzymy w to, że jest poziom rozwoju technologii, od którego takie firmy jak nasza, czyli liderzy w rozwoju AI, powinny być regulowane. Poniżej tego poziomu nie.

9:49

S. Altman: Dużym wyzwaniem jest to, że AI jest interaktywne. Ono jest bardzo przekonujące, ludzie często nie wiedzą, że rozmawiają z AI. 

9:52

S. Altman: Świat potrzebuje czasu na przygotowanie się na takie narzędzia, jak ChatGPT. Dopóki one nie są tak potężne, jak będą, można nad nimi zapanować i ludzie muszą się nauczyć jak z nich korzystać a regulatorzy przygotować na to, co nadejdzie. My dziś zdobywamy informację zwrotną od ludzi, którzy korzystają z narzędzia. Nie bylibyśmy w stanie zrobić tego w laboratorium, oczywiście dużo testowaliśmy, ChatGPT był testowany przez 8 miesięcy. Jesteśmy wdzięczni ludziom, którzy nas wspierali, ale doświadczenia muszą zdobyć wszyscy ludzie, nie tylko testerzy. Widzimy także wielkie szanse: np. edukacja może znacząco się poprawić, deweloperzy mogą być wielokrotnie bardziej produktywni...

Szymon Sidor: Osobiście nie uważam, że ChatGPT4 nie stanowi żadnych ryzyk, ale spodziewamy się, że to wyzwanie będzie coraz trudniejsze wraz z rozwojem nowych modeli.

9:53

S. Altman: Ludzie, którzy widzieli nasze prace, zachęcali nas do jak najszybszego opublikowania ChatGPT. 

9:54

S. Sidor: Na początku OpenAI z 50 pracowników około 10 pochodziło z Polski. Ich wpływ był ogromny i widzę olbrzymi potencjał w polskich programistach.

S. Altman: Nie wiem, co Polska robi, by wytwarzać takie talenty, ale ich wpływ jest naprawdę ogromy.

9:55

W. Zaremba: Polska powinna wykorzystać talent ludzi, ale powinniśmy jak najszybciej wykorzystać AI wszędzie tam, gdzie to możliwe. W szpitalach, szkołach... To duże zadanie dla startupów!

9:57

S. Sidor: Nasz model jest bardzo dobrze rozwinięty w języku polskim. Aby dalej się rozwijać, musimy mieć więcej dobrej jakości dane do nauki modeli. 

W. Zaremba: Kiedy rozwijaliśmy nasze modele, jednym z podstawywch założeń była silna ewaluacja - mierzyliśmy, jak dobrze sobie radzą i tam, gdzie sobie nie radziły, pracowaliśmy więcej, by je poprawić. Staraliśmy się znaleźć te miejsca, gdzie modele nie dają rady i potrzebują rozwoju. To doprowadziło do kolejnych sukcesów.

10:02

S. Altman: Cały czas pracujemy nad tym, jak współpracować z partnerami, z zewnętrznymi firmami. Staramy się to poprawić. //Byłat o odpowiedź na słowa z sali o odcięciu dostępu do API Open AI od jednego z polskich startupów

10:05

W. Zaremba: Na niektórych poziomach nasze modele są na poziomie ludzi. Zbliżamy się do momentu, kiedy ludzie będą się zastanawiali, czy to AI czy człowiek. Na pewno czeka nas dużo pracy. 

10:07

Pytanie o wpływ na rynek pracy:

S. Altman: Nie znamy na nie odpowiedzi na dziś. Uważam, że będzie dużo bardziej pozytywnie, niż się wydaje. Moim zdaniem książki science-fiction nie do końca przewidziały to, jak technologia się rozwinie. Nasz model dobrze radzi sobie z zadaniami, ale nie zastępuje pracy ludzi. Ludzie będą bardziej produktywni. Jeśli deweloperzy będą trzy razy bardziej wydajni, zrobią więcej i szybciej kodów. AI pozwoli na poprawienie dostępu do niektórych zawodów, które dziś wymagają bardzo wyspecjalizowanej wiedzy. Na pewno jestem pewny dwóch rzeczy: Świat będzie zmieniał się coraz szybciej i kolejne rewolucje technologiczne będą zmierzały w kierunku poprawy równości na świecie.

10:11

S. Sidor: Nie sądzę, by dziś było możliwe używanie ChatGPT do niezależnych badań. Dlatego, że na każdym kroku takich badań jest bardzo niewielkie ryzyko błędu. Przy wielu krokach jest niemal pewne, że popełnią błąd. W przyszłości to się zmieni.

S. Altman: W świecie, gdzie będzie wiele naukowych AI, świat będzie stawał się coraz lepszy i nie mogę się doczekać, kiedy to nastąpi.

10:15

S. Altman: Naszą misją jest danie dostępu do narzędzi AI. Nie chcemy różnicować dostępu w zależności od miejsca. Nawet, jeśli są jakieś ryzyka związane z legislacją - chcemy pracować z Europą, by nasze usługi były dostępne. Jeśli nie będziemy mogli to robić i zostaniemy zablokowani, to będzie bardzo smutne.

S. Altman: Wiemy, że przyjdzie konkurencja nie tylko z USA czy Europy, ale także z krajów niedemokratycznych.

10:17

S. Altman: Microsoft nie ma żadnego wpływu na OpenAI. To my podejmujemy decyzje. Kiedy my zaczynaliśmy, wiele osób mówiło, że to głupie, bo Google nas zmiażdży. Mieliśmy spore trudnosci z zebraniem funduszy, że to niemożliwe, pokonać gigantów, szczególnie Google. 7 lat później sytuacja jest znacznie inna. Jeśli robisz coś ciekawego, będziesz konkurował z dużymi firmami i z małymi firmami, ale jeśli masz dobrą strategię, możesz ich pokonać.

10:20

S. Sidor: Na początku pandemii COVID-19, chcieliśmy w jakiś sposób pomóc. Ale wówczas nie mogliśmy. Teraz możemy. 

10:22

S. Altman: Są różne pomysły np. na oznaczanie generowanych treści przez modele językowe, ale da się to omijać.... Świat musi zdecydować, co mamy zrobić. Możemy tworzyć jakieś linie obrony, są ludzie, którzy uważają, że w ogóle nie powinny być żadne linie obrony. Inni uważają, że powinni być oznaczane.

10:23

S. Altman: Wszyscy chcą, by nasze API było o wiele szybsze. Jest też dużo optymizmu i kreatywności także w miejscach, które mają ogromne problemy. W krajach rozwiniętych jest dużo większa obawa przed tym, jakie wyzwania zrobi AI, a kraje rozwijające się bardziej chcą korzystać z dobrodziejstw. W każdym kraju, w którym byliśmy, było spore zainteresowanie pomysłem jakiegoś regulowania rynku. Dochodzimy do momentu, w którym trzeba będzie podjąć decyzje, które będą miały ogromny wpływ na przyszłość i rozwój AI.

10:25

S. Altman: Bardzo dobrze, że to ludzie podejmują decyzje w sprawie sprawidliwości i prawa, a nie AI. Są jednak badania, że AI są mniej subiektywne, niż ludzie, nie mają obciążenia psychologicznego i emocjonalnego. System sprawiedliwości może więc wykorzystać AI do pomocy w wydawaniu wyroków. 

10:27

S. Altman: Jeśli mielibyśmy rozwiązanie, które pomogłyby w angażowaniu kobiet w rozwoju AI, to byśmy to robili. 

10:30

W. Zaremba: Bardzo dobrze, że są konkurenci, bo dzięki temu widzimy, gdzie nasz model ma problemy i że możemy go w tym dalej rozwijać.

ZOBACZ RÓWNIEŻ