Rekordowa kara dla importera fałszującego żywność z Ukrainy

Twarde rozliczenie z tzw. fałszerzami zboża. Zdjęcie z jednego z portów w Ukrainie podczas załadunku zboża na eksport.
Twarde rozliczenie z tzw. fałszerzami zboża. Zdjęcie z jednego z portów w Ukrainie podczas załadunku zboża na eksport. / Fot. shutterstock.
W wyniku kontroli prowadzonych przez Wojewódzkiego Inspektora Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych w Lublinie, nałożono karę przekraczającą 1,5 mln zł na importera za wprowadzenie na polski rynek zafałszowanych produktów rolnych z Ukrainy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Decyzja ta, choć jeszcze nieprawomocna, podkreśla powagę naruszeń przepisów prawa i stanowi silny sygnał dla branży.

Zafałszowany rzepak i pszenica

Sprawa dotyczyła m.in. tzw. rzepaku technicznego oraz pszenicy, które zostały wprowadzone do obrotu jako produkty konsumpcyjne, pomimo iż pochodziły z Ukrainy i miały inne przeznaczenie. Zmiana deklarowanego kraju pochodzenia i właściwości produktów narusza obowiązujące przepisy i wprowadza w błąd zarówno kontrahentów, jak i konsumentów - relacjonuje portal wiadomoscihandlowe.pl. Inspektorzy zakwestionowali partie rzepaku o łącznej masie ponad 3882 ton.

Bezpieczeństwo żywności priorytetem

Podkreślając znaczenie bezpieczeństwa żywności, Agnieszka Jarosińska, Lubelska Wojewódzka Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, wskazuje na konsekwencje nieuczciwych praktyk wobec konsumentów oraz uczciwych przedsiębiorców. Zafałszowanie kraju pochodzenia i właściwości produktów zagraża bezpieczeństwu żywności i podważa zaufanie do branży.

- Na podstawie analizy zabezpieczonej dokumentacji wykazano, że ukarane przedsiębiorstwo wprowadziło do obrotu ponad 3,8 tys. ton rzepaku technicznego oraz blisko 7,7 tys. ton pszenicy paszowej, importowanych z Ukrainy, odsprzedając towar do sześciu kontrahentów jako produkty spożywcze – mówi Agnieszka Jarosińska, cytowana przez "WH".

Potrzeba zasad fair play. Jak otworzyć rynek mieszkań na potrzeby Polaków

Intensywne kontrole i współpraca międzyresortowa

Rekordowa kara jest wynikiem intensywnych kontroli prowadzonych przez Inspekcję Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, które miały miejsce w okresie luty-listopad 2023 r. Stefan Krajewski, wiceminister rolnictwa, podkreśla znaczenie współpracy i aktywnej polityki informacyjnej między inspekcjami i rolnikami, szczególnie w kontekście sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej.

W odpowiedzi na wykryte nieprawidłowości, Inspekcja Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych intensyfikuje swoje działania kontrolne, zarówno na rynku krajowym, jak i na granicach. Przemysław Rzodkiewicz, Główny Inspektor Jakości Handlowej Artykułów Rolno-Spożywczych, informuje o powołaniu specjalnego Zespołu ds. Oszustw Żywnościowych i zapowiada kampanię przeciwdziałającą dezinformacji żywnościowej.

Rekordowa kara dla importera fałszującego żywność z Ukrainy

Nałożenie rekordowej kary na importera fałszującego żywność z Ukrainy stanowi ważny krok w kierunku ochrony polskich konsumentów i wzmocnienia zaufania do branży rolno-spożywczej. Pokazuje ono determinację organów kontrolnych w walce z nieuczciwymi praktykami i podkreśla znaczenie współpracy międzyresortowej w zapewnieniu bezpieczeństwa żywności. Takie działania są kluczowe dla utrzymania wysokiego poziomu standardów bezpieczeństwa i jakości żywności na polskim rynku.

Tusk: Kwota wolna od podatku tylko po zabezpieczeniu samorządów przed utratą pieniędzy

ZOBACZ RÓWNIEŻ