Tusk: Kwota wolna od podatku tylko po zabezpieczeniu samorządów przed utratą pieniędzy

Donald Tusk
Donald Tusk. / Fot. shutterstock.
Podczas spotkania wyborczego w Gliwicach, Premier Donald Tusk zabrał głos na temat możliwych zmian w kwestii kwoty wolnej od podatku PIT. Oświadczył, że żadne decyzje dotyczące podwyższenia kwoty wolnej nie zostaną podjęte bez zapewnienia pełnego zabezpieczenia finansowego dla samorządów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Tusk stawia warunek w kwestii kwoty wolnej od podatku PIT. Premier podkreślił, że priorytetem jest wzmocnienie pozycji finansowej jednostek samorządu terytorialnego, a nie ich osłabienie. To duża zmiana po latach rządów Zjednoczonej Prawicy, która budowała część swoich programów, obciążając budżety m.in. gmin i miast.

Tusk: Kwota wolna od podatku tylko po zabezpieczeniu samorządów przed utratą pieniędzy

Premier zaznaczył, że realizacja obietnicy podwyższenia kwoty wolnej od podatku jest skomplikowana właśnie ze względu na konieczność znalezienia odpowiednich mechanizmów finansowych dla samorządów. Obecnie rząd pracuje nad przepisami, które umożliwią wzmocnienie samodzielności finansowej samorządów poprzez zapewnienie im stabilnych dochodów własnych - relacjonuje Bankier.pl.

Mistrzowie zagadek. Jak dwóch Polaków zrobiło międzynarodowy biznes na zagadkach

Kwota wolna od podatku do 60 tys. zł dopiero w 2026 r.?

Wiceminister finansów Hanna Majszczyk poinformowała, że prace nad nowelizacją ustawy o dochodach jednostek samorządu terytorialnego (JST) rozpoczęły się już po przygotowaniu ustawy budżetowej na 2024 rok. Celem zmian jest uniezależnienie dochodów samorządów od zmian w przepisach podatkowych, takich jak te wprowadzone przez Polski Ład, które bezpośrednio wpłynęły na uszczuplenie dochodów JST. Dla rządu Koalicji 15 października istotne jest opracowanie takich metod, które umożliwią spełnienie obietnicy o podwyższeniu kwoty wolnej od podatku do 60 tys. złotych. Była to jedna z ważniejszych propozycji wśród 100 konkretów KO na pierwsze 100 dni nowego rządu. Wśród wyborców widoczne jest duże rozdrażnienie wobec pogrzebania tej nadziei w 2024 roku. Dodatkowo czarę goryczy przechyliła niedawna wypowiedź Andrzeja Domańskiego. Minister Finansów powiedział, że "nie ma możliwości na wprowadzenie kwoty wolnej od podatku do 60 tys. w 2025 roku.

Prekonsultacje z samorządami 

Jak dotąd, z samorządowcami odbyły się dwa spotkania w ramach prekonsultacji nowych przepisów. W najbliższym czasie planowane jest kolejne spotkanie, podczas którego mają zostać przedstawione założenia zmian. Wiceminister Majszczyk wyraziła nadzieję, że nowe rozwiązania zostaną wdrożone już przy planowaniu budżetu na rok 2025, co stanowi szybki termin realizacji tych ambitnych zmian - zaznacza Money.pl.

Wypowiedź premiera Tuska stanowi wyraźny sygnał, że rząd przykłada dużą wagę do stabilności finansowej samorządów w procesie ewentualnych zmian podatkowych. Zapowiedź prac nad nowymi rozwiązaniami wskazuje na dążenie do systemu, w którym samorządy będą mogły liczyć na stałe i przewidywalne źródła dochodów, co jest kluczowe dla ich samodzielności i zdolności do realizacji zadań. Wprowadzenie takich zmian wymaga jednak czasu i konsultacji, co pokazują działania Ministerstwa Finansów. Zmiany te mogą mieć długofalowy wpływ na finanse publiczne i gospodarkę, stąd konieczność ich dokładnego opracowania i uzgodnienia z zainteresowanymi stronami.

Hubert Hurkacz został inwestorem i ambasadorem proekologicznego producenta napojów

ZOBACZ RÓWNIEŻ