Kapitał specjalnie na sukcesję
Co zrobić na wypadek śmierci współwłaściciela firmy lub jego ciężkiej choroby? Są rozwiązania, które pomogą spłacić jego spadkobierców. Można to zrobić w kilku wariantach – sukcesji planowanej, długoterminowej i sytuacji awaryjnej.
Wyobraźmy sobie dwóch wspólników, X i Y, którzy prowadzą firmę handlową. Każdy z nich ma rodzinę. Niestety, X ginie w wypadku. Wdowie po nim Y proponuje wejście do spółki – gdyż chce zachować się fair. Problem w tym, że nie jest ona w stanie zastąpić w pracy swojego nieżyjącego męża: nie ma wystarczającego doświadczenia i potrzebnych umiejętności. W efekcie Y pracuje za dwoje, ale wypracowanym zyskiem dzieli się po połowie z wdową.
Mija kilka miesięcy. Chociaż motywy postępowania Y były szlachetne, to nowa sytuacja zaczyna mocno doskwierać jemu i jego żonie, która również w dużo większym stopniu niż wcześniej musi się angażować w działalność firmy. W zasadzie pracują na wdowę po X. Wreszcie Y proponuje rozwiązanie umowy i spłacenie udziałów wdowy – lecz ta się nie zgadza. Konflikt się nasila i ostatecznie spółka się rozpada. Żona Y, na jego prośbę, zakłada firmę, która przejmuje większość dotychczasowych klientów, a wdowa X zostaje z niczym.
To sytuacja niestety wzięta z życia. I wcale nie taka rzadka. Co można było...
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska