Posłowie powiedzieli "nie". Kontrowersyjna ustawa wprowadzająca kary dla pracowników odrzucona

Sejm RP
Sejm RP, fot. Shutterstock
Większość posłów, w tym częściowo członkowie klubu parlamentarnego Prawa i Sprawiedliwości, zagłosowali za odrzuceniem projektu ustawy nazywanej "lex Kaczyński". Jednym z założeń ustawy było wprowadzenie wysokich kar dla pracowników, którzy odmówili testowania przeciwko COVID-19, a w miejcu pracy doszłoby do zarażenia wirusem.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Za odrzuceniem projektu ustawy było 253 posłów. Przeciw zagłosowało 52 a 37 wstrzymało się od głosu. Projekt miał poparcie m.in. kierownictwa Prawa i Sprawiedliwości, ale za odrzuceniem projektu głosowali m.in. posłowie partii rządzącej.

Przypomnijmy, ustawa była drugim pomysłem PiS na zwiększenie uprawnień pracodawców wobec pracowników w kontekście walki z pandemią. Nowy projekt był bardziej drastyczny - pracodawcy mogliby zażądać od pracowników informacji o tym, czy mają negatywny test diagnostyczny na obecność koronawirusa, niezależnie od tego, czy są zaszczepieni, czy też nie. Jeśli któryś z pracowników nie poddałby się testowi, wówczas w przypadku pojawienia się zakażeń koronawirusem w miejscu pracy, musiałby zapłacić odszkodowanie w wysokości pięciokrotności minimalnego wynagrodzenia za pracę - czyli około 15 tys. złotych. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ