Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele – ważne zmiany przed świętami

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele – ważne zmiany przed świętami
Fot. shutterstock.
Sejm RP przyjął nowelizację ustawy o zakazie handlu w niedziele, zwiększając liczbę niedziel handlowych w grudniu z jednej do dwóch.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zmiana ta została zainicjowana przez Polskę 2050-Trzecią Drogę i spotkała się z szerokim poparciem parlamentarzystów. Decyzja wprowadza istotne modyfikacje w przepisach dotyczących handlu w okresie przedświątecznym.

Inżynierowie OpenAI zarabiają 3,1 mln zł rocznie. Przekształcają rzadkie umiejętności w swoją przewagę

Wigilia w niedzielę – zakaz handlu utrzymany

Zgodnie z nowelizacją, jeżeli Wigilia przypada w niedzielę, obowiązywać będzie zakaz handlu. Jednakże dwie poprzedzające niedziele sklepy będą otwarte. To rozwiązanie ma na celu zrównoważenie potrzeb konsumentów, którzy przed świętami chętnie robią zakupy, oraz pracowników handlu, dla których Wigilia jest czasem odpoczynku i spotkań rodzinnych.

Marszałek Sejmu Szymon Hołownia (Polska 2050-TD) poinformował, że temat kontrowersyjnego zakazu z całą pewnością będzie jeszcze przedmiotem obrad Sejmu. Również Adam Michał Gomoła z Polski 2050-TD wskazał, że przyjęcie nowelizacji może być zapowiedzią dalszych zmian, które odpowiadałyby na oczekiwania różnych grup społecznych - relacjonuje portal Bankier.pl.

Zakaz handlu w niedzielę - propozycja PiS odrzucona

Warto zaznaczyć, że swoją propozycję zmian w tej kwestii wystosował także PiS. Sejmowa komisja gospodarki odrzuciła projekt przygotowany przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej, zakładający, że w Wigilię sklepy co prawda nie będą pracować, jednak w zamian za to niedziela z dopuszczalnym handlem przypadałaby 10 grudnia do godziny 14:00.

Evidose pozyskuje 2 mln zł finansowania. Startup pomoże badać efektywność suplementów

Kary za naruszenie przepisów 

Ustawa przewiduje szereg wyjątków od zakazu handlu w niedziele oraz kary za jego naruszenie. Grzywny mogą sięgać od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a w przypadku uporczywego łamania przepisów – przedsiębiorcom grozi nawet kara ograniczenia wolności.

Nowelizacja ustawy o zakazie handlu w niedziele jest próbą znalezienia równowagi między potrzebami konsumentów, pracowników oraz pracodawców. W kontekście porównania z innymi krajami UE, Polska nadal pozostaje w gronie państw z bardziej restrykcyjnymi przepisami w tej materii. W wielu krajach UE takich jak Niemcy czy Austria, obowiązują podobne ograniczenia dotyczące handlu w niedziele i święta. W innych, jak Wielka Brytania czy Francja, regulacje są bardziej liberalne, pozwalając na większą elastyczność w zakresie otwarcia sklepów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ