1200 złotych więcej dla seniorów. Projekt Konfederacji już w Sejmie

Konfederacja złożyła 29 kwietnia 2025 r. do laski marszałkowskiej poselski projekt ustawy o zmianie ustawy o emeryturach i rentach z Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Proponowane przepisy rozwiązują problem poszkodowanych emerytów objętych wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego z 4 czerwca 2024 r.
Złożony projekt zakłada ponowne przeliczenie i podwyżkę bieżących świadczeń emerytalnych, wypłatę jednorazowych wyrównań za lata pobierania zaniżonych świadczeń oraz objęcie przepisami wszystkich poszkodowanych roczników, w tym kobiet urodzonych w latach 1949-1952. Czy przejdzie?
Średnio 1200 złotych podwyżki co miesiąc i 64 tys. złotych wyrównania
Według szacunków ZUS przedstawionych w piśmie z 26 czerwca 2023 r., skierowanym do Ministerstwa Rodziny i Polityki Społecznej średnia miesięczna podwyżka świadczenia wyniesie około 1191 złotych, a przeciętna kwota jednorazowego wyrównania to 64 075 złotych. Wypłata wyrównania i świadczeń zaległych ma dotyczyć osób, które miały prawo do emerytury wcześniejszej przed 1 stycznia 2013 r., a prawo do emerytury powszechnej uzyskały po 2012 r. i miały pomniejszaną podstawę obliczenia emerytury powszechnej.
Prawo do przeliczenia emerytury bez pomniejszania podstawy o kwoty pobranych emerytur wcześniejszych będą mieli poszkodowani emeryci, którzy:
- urodzili się w innym roku niż 1953,
- prawo do emerytury przed osiągnięciem wieku emerytalnego mieli ustalone na podstawie wniosku złożonego przed 1 stycznia 2013 r.,
- warunki do nabycia prawa do emerytury powszechnej spełnili po 31 grudnia 2012 r.
Wnioski o przeliczenie będzie można składać do ZUS w ciągu 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy.
Kiedy nowe przepisy wejdą w życie?
Przewidziane w projekcie przepisy miałyby wejść w życie w ciągu 30 dni od dnia jego ogłoszenia. Obecnie projekt został skierowany do opinii sejmowego Biura Legislacyjnego oraz Biura Ekspertyz i Oceny Skutków Regulacji. Do 30 maja 2025 r. potrwają również konsultacje społeczne, w ramach których każdy obywatel może zgłosić swoje uwagi.
Równolegle do propozycji Konfederacji toczą się prace nad rządowym projektem, który jednak jest dla poszkodowanych emerytów mniej korzystny, ponieważ nie obejmuje wszystkich roczników i nie zakłada wypłaty jednorazowych wyrównań.