Poczta Polska wysłała ponad 100 tys. listów. Masowa akcja ściągania zaległości

poczta polska
Poczta Polska wysłała ponad 100 tys. listów / Fot. Shutterstock/Andrzej Rostek
Poczta Polska rozpoczęła intensywną akcję wystawiania wezwań do zapłaty za zaległy abonament RTV. W 2024 roku instytucja wysłała już ponad 118 tys. listów do osób, które nie uregulowały swoich zobowiązań.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak wynika z informacji przekazanych przez "Fakt", 32 tys. abonentów zdecydowało się uregulować swoje zadłużenie, podczas gdy dla kolejnych wystawiono 21 tys. tytułów wykonawczych.

Kto musi płacić abonament RTV?

Obowiązek opłacania abonamentu RTV w Polsce dotyczy każdego, kto posiada odbiornik radiowy lub telewizyjny. Wyjątkiem są jedynie urządzenia używane do produkcji lub rozpowszechniania audycji oraz sprzęt przeznaczony na sprzedaż.

Poczta Polska, jako podmiot odpowiedzialny za ściąganie opłat abonamentowych, przeprowadza regularne kontrole odbiorników. Niezarejestrowanie posiadanego sprzętu może skutkować nałożeniem kary w wysokości trzydziestokrotności miesięcznej stawki abonamentowej. W praktyce oznacza to, że maksymalna kara za niezarejestrowany telewizor może wynieść nawet 819 złotych, a za radioodbiornik 261 złotych.

Procedura windykacyjna prowadzona przez Pocztę Polską obejmuje kierowanie tytułów wykonawczych bezpośrednio do Urzędu Skarbowego. Ten z kolei posiada możliwość ściągnięcia zadłużenia bezpośrednio z konta bankowego dłużnika - bez uprzedniej zgody czy wiedzy właściciela rachunku.

Zaległe opłaty mogą zostać wyegzekwowane

Dyskusje na temat przyszłości abonamentu RTV w Polsce toczą się już od wielu lat. Ministerstwo Kultury w zeszłym roku zapowiedziało możliwość zniesienia abonamentu w ramach wdrażania Europejskiego Aktu o Wolności Mediów.

Proponowane zmiany zakładają finansowanie mediów publicznych bezpośrednio z budżetu państwa, co miałoby stanowić 0,09 proc. PKB rocznie. Mimo tych zapowiedzi, na chwilę obecną nie przedstawiono jeszcze konkretnego projektu ustawy, a Krajowa Rada Radiofonii i Telewizji przygotowuje się do ogłoszenia stawek abonamentu na kolejny rok.

Ekonomiści podkreślają, że pomimo zapowiedzi zmian w systemie finansowania mediów publicznych, obecne zadłużenia z tytułu abonamentu RTV nie zostaną automatycznie anulowane. Warto zatem sprawdzić, czy na nasze konto nie wpłynęło wezwanie do zapłaty z Poczty Polskiej - kara za wieloletnie zaległości może być dotkliwa dla domowego budżetu.

ZOBACZ RÓWNIEŻ