Orlen wchodzi do Austrii. Zgoda KE zbliża koncern do planów o podbiciu europejskiego rynku

orlen
Fot. shutterstock.
Orlen, jedna z największych firm paliwowych w Europie, otrzymał zgodę Komisji Europejskiej na przejęcie 266 stacji paliw w Austrii od Grupy Doppler.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

To ważny krok w ekspansji koncernu na europejskim rynku detalicznym, który umożliwi dostęp do usług sieci Orlen na siódmym europejskim rynku.

Orlen wchodzi do Austrii. Zgoda KE zbliża koncern do planów o podbiciu europejskiego rynku

Orlen, znany przede wszystkim w Polsce, ma ambicje stania się jednym z czołowych graczy na rynku paliw i energii w Europie. Przejmując 266 obiektów pod marką Turmöl, Orlen nie tylko rozszerza swoją działalność na austriackim rynku, ale również kieruje się ku zrównoważonemu rozwojowi. Warto podkreślić, że aż 40 z przejmowanych stacji w Austrii jest wyposażonych w panele fotowoltaiczne. To krok w kierunku zwiększenia samowystarczalności energetycznej stacji paliw, co ma istotne znaczenie w kontekście dbania o środowisko naturalne - poinformował szef koncernu Daniel Obajtek.

Transakcję umożliwiła zgoda Komisji Europejskiej. W jej ramach Orlen przejmuje również sieć ładowarek dla samochodów elektrycznych pod marką Turmstrom. Do końca 2023 roku sieć ta będzie liczyć aż 110 punktów ładowania w 34 lokalizacjach. To ważny wkład w rozwijanie infrastruktury ładowania dla pojazdów elektrycznych, co jest niezwykle istotne w dobie dążenia do ograniczenia emisji CO2 - informuje portal wiadomoscihandlowe.pl.

Przejmowane obiekty i usługi dla klientów

Umowa między Orlen a Grupą Doppler obejmuje 266 obiektów, w tym popularne w Austrii samoobsługowe stacje paliw. To miejsca, które umożliwiają klientom zakup paliwa i dokonanie płatności bezpośrednio przy dystrybutorze. Ponadto, przejmowane przez Orlen stacje oferują usługi myjni, sklepowe, a także punkty gastronomiczne. To kompleksowa oferta, która ma na celu zaspokojenie różnorodnych potrzeb klientów, zarówno tych podróżujących, jak i lokalnych mieszkańców.

W ramach tej samej transakcji Orlen przejmuje również spółkę Austrocard, która specjalizuje się w ofercie kart paliwowych dla klientów prywatnych i biznesowych. Karty te są akceptowane w ponad 500 lokalizacjach w Austrii, co stanowi ważny element strategii rozwoju usług płatniczych związanych z paliwem - wyjaśnia Orlen w komunikacie prasowym.

ZUS rozlicza obcokrajowców pobierających 500+ i od razu wstrzymuje 18 tys. świadczeń

Strategia Orlenu do 2030 roku

Strategia Grupy Orlen do 2030 roku zakłada ambitne cele rozwojowe. Sieć stacji paliw koncernu ma liczyć łącznie 3,5 tysiąca punktów, z czego 45 procent ma się znajdować poza granicami Polski. To oznacza, że Orlen dąży do umocnienia swojej pozycji na europejskim rynku paliw i energii. Obecnie Orlen działa na rynkach takich jak Czechy, Litwa, Niemcy, Słowacja i Węgry. Przejście do Austrii to kolejny krok w kierunku realizacji tych założeń strategicznych.

Przejmując 266 stacji paliw w Austrii, Orlen staje się ważnym graczem na austriackim rynku paliwowym, posiadając około 10 procent udziału w rynku detalicznym. To istotny krok w ekspansji Grupy Orlen na europejskim rynku, który jednocześnie podkreśla zaangażowanie firmy w rozwijanie zrównoważonych i innowacyjnych rozwiązań w sektorze paliw i energii. Portal wiadomoscihandlowe.pl zaznacza, że wejście Orlenu do Austrii na tylu stacjach jednocześnie czyni polskiego giganta jedną z głównych sieci paliwowych w tym kraju.

Szybki metabolizm informacyjny. Czym zajmuje się firma Quico?

ZOBACZ RÓWNIEŻ