Okno na inny budynek, kosz na rękawiczki. Ocieplanie wizerunku Amazona bawi internautów

Fot. materiały prasowe Fot. materiały prasowe
Na moim magazynie mam specjalny kosz, do którego wrzucam rękawiczki ochronne - ekscytuje się Klaudia, pracowniczka Amazona. Ambasadorzy Amazona próbują ocieplić wizerunek firmy, jednak internauci wytykają im toporny PR. - To szczere opinie wynikające z osobistych doświadczeń - komentuje Magdalena Węglewska, PR Manager Amazona.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Program Ambasadorów Amazona nie jest czymś nowym - zwłaszcza za oceanem. Już kilka lat temu media pisały, że gigant płaci pracownikom za pisanie pochlebnych opinii w mediach społecznościowych. O sprawie zrobiło się szczególnie głośno, gdy w 2018 roku ambasadorzy tłumnie reagowali na wpisy amerykańskiego polityka Berniego Sandersa, który jest wielkim krytykiem Amazona. "Jedyna rzecz, którą muszę zorganizować to moja szafa" - odpowiedziała wówczas jedna z ambasadorek na sugestię Sandersa, by pracownicy utworzyli związek zawodowy.

Konta polskich ambasadorów Amazona działają od kilkunastu miesięcy, ale dopiero niedawno wygrzebali je internauci. Wpisy rzeczywiście bywają wręcz absurdalne. Dla przykładu: Klaudia ekscytuje się, że w magazynie jest specjalny kosz na śmieci, do którego może wyrzucić zużyte rękawiczki:

Podkreśla również, że widoczny z firmy wschód słońca motywuje ją do pracy:

Z kolei Zofia, która - jak sama pisze - pracuje w Amazonie od dwóch lat, chwali się testem nowego wózka, dzięki któremu może zbierać znacznie więcej produktów:

Przedstawiciele Amazona potwierdzają, że to prawdziwe konta ich pracowników. - Trzeba podkreślić, że nasi ambasadorzy pracują w firmie wystarczająco długo, by dzielić się szczerymi opiniami, które wynikają z osobistych doświadczeń. Nasi pracownicy sami zgłaszają się do roli ambasadorów i otrzymują takie same świadczenia, jak inne osoby zatrudnione w firmie. Edukowanie na temat rzeczywistego środowiska pracy w centrach logistycznych Amazon jest dla nas bardzo ważne, a program ambasadorów jest istotną częścią tych działań - mówi w rozmowie z mycompanypolska.pl Magdalena Węglewska, PR Manager Amazona.

Oczywiście na fali "popularności" autentycznych kont, powstało również wiele fake'owych. Przykładem jest chociażby twitterowy użytkownik AmazonFCKrzysio, który wprost wyśmiewa ambasadorów.

Nieskuteczne ocieplanie wizerunku

"Jeff Bezos, szef Amazona, zarabia 4,5 miliona na godzinę. I teraz wytłumaczcie mi, jakim cudem ich PR, Employer Branding i Marketing wygląda w ten sposób" - komentuje na Twitterze Wojtek Kardyś, ekspert od mediów społecznościowych. I nie jest w tej opinii odosobniony, bowiem internauci podkreślają sztuczność oraz wręcz śmieszność wpisów ambasadorów. Sprawa jednak przestaje być śmieszna, kiedy weźmiemy pod uwagę skandaliczne warunki pracy w magazynach Amazona, o których co jakiś czas informują media. W połowie grudnia przed magazynami firmy w Bielanach Wrocławskich odbył się protest pracowników domagających się m.in. wyższych premii świątecznych. "Firma dorobiła się na nas fortuny i po raz kolejny jesteśmy traktowani jak tania siła robocza. Żyje nam się źle, a powodem są takie firmy jak Amazon, który nie płaci nam tyle, ile nasza praca jest warta" - pisali wówczas rozgoryczeni pracownicy.

Oczywiście Amazon za każdym razem dementuje tego typu doniesienia. Tym razem, w odpowiedzi na nasze pytania dotyczące internetowej aktywności pracowników, firma odesłała nas do jednego ze swoich klipów promocyjnych. - Jak tylko będzie to możliwe, chcielibyśmy zaprosić Państwa do jednego z naszych centrów logistycznych, aby pokazać, jak naprawdę wygląda praca w Amazon. Do tego czasu polecamy poniższy film, który został nakręcony latem, w bezpiecznych warunkach, w jednym z naszych europejskich centrów logistycznych i pokazuje profesjonalne i przyjazne miejsce, w którym pracujemy - zachęca Węglewska.

Aktualizacja

Po opublikowaniu artykułu skontaktowali się z nami przedstawiciele biura prasowego Amazon. Publikujemy w całości przesłane przez nich oświadczenie:

Amazon działa w Polsce od 2014 r. i stworzył ponad 18 000 stałych miejsc pracy w swoich nowoczesnych Centrach Logistyki E-Commerce w Sadach koło Poznania, Sosnowcu, Kołbaskowie koło Szczecina, Bielanach Wrocławskich (dwa obiekty firmy), Łodzi, Pawlikowicach koło Łodzi, Okmianach koło Bolesławca i w Gliwicach, Centrum Rozwoju Technologii Amazon w Gdańsku i oddział Amazon Web Services w Warszawie. Na okres przedświąteczny dołączyło nas ponad 10 000 pracowników sezonowych.

Pandemia to wyjątkowy czas, a dla wielu klientów najbezpieczniejszą formą zaopatrzenia są zakupy online. Chcemy zapewnić im najlepszą możliwą obsługę, dbając jednocześnie o bezpieczeństwo naszych pracowników, którzy odgrywają niezwykle ważną rolę. Doceniamy to, dlatego wprowadziliśmy dodatek do stawki godzinowej, który obowiązywał od marca do końca maja br. Dotychczasowa stawka w Amazon w Polsce, która wynosi min. 20 PLN brutto, wzrosła w tym czasie o 4 zł/h. Zmiany w polityce płacowej Amazon to globalnie inwestycja warta prawie 800 mln USD. Ponadto, w Polsce nasi pracownicy realizujący zamówienia klientów, otrzymali w lipcu również jednorazowy bonus w wysokości do 1000 zł brutto. Globalnie ten bonus to dodatkowa inwestycja w wysokości 500 milionów dolarów.

Amazon oferuje konkurencyjne wynagrodzenia i atrakcyjny pakiet świadczeń pozapłacowych. Zapewniamy naszym pracownikom długoterminowe możliwości rozwoju i corocznie weryfikujemy wynagrodzenia, aby pozostać konkurencyjnymi w branży. W tym roku wprowadzono podwyżkę płac dla osób, które pracują w Amazon od co najmniej 24 miesięcy, do 22 zł brutto za godzinę dla pracowników poziomu początkowego i do 27 zł brutto za godzinę dla liderów zespołów, z wyrównaniem od 1 września 2020 r. W ciągu najbliższych 12 miesięcy niemal 100% osób obecnie zatrudnionych w centrach logistycznych, realizujących zamówienia klientów, otrzyma podwyżkę wynagrodzenia związaną ze stażem pracy lub zmianą stawki godzinowej. Wynagrodzenie pracownika poziomu początkowego, który jest zatrudniony ponad 2 lata i przychodzi do pracy zgodnie z grafikiem, wyniesie 3992 zł brutto. Osoba, która właśnie dołączyła do naszego zespołu, zarobi 3629 zł brutto wraz z premią za frekwencję.

Oferujemy również atrakcyjne świadczenia pozapłacowe, w tym prywatną opiekę medyczną, ubezpieczenie na życie, bezpłatny transport do pracy na wybranych trasach, ciepłe posiłki za 1 zł oraz innowacyjny program „Postaw na Swój Rozwój”, w ramach którego pokrywamy koszt kształcenia do 26 000 zł w ciągu 4 lat, aby pomóc pracownikom poszerzyć swoje możliwości zawodowe zarówno w firmie, jak i poza nią.

Osoby pracujące od 8 listopada do 26 grudnia otrzymują świąteczny dodatek do podstawowego wynagrodzenia (min. 20 zł za godzinę) w wysokości 4 zł za godzinę, więc łączna stawka początkowa w tym okresie wynosi 24 zł brutto. Ponadto, rozpoczęliśmy konsultacje ze związkami zawodowymi dotyczące kolejnego bonusu w wysokości 600 złotych dla wszystkich pracowników Amazon w Polsce, którzy w grudniu obsługują zamówienia klientów. Kalkulacja wysokości grudniowego bonusu jest dostosowana do lokalnych warunków rynkowych w każdym kraju. W rezultacie, w każdym kraju możemy mieć inną ofertę świadczeń - np. świąteczny dodatek do wynagrodzenia nie został wprowadzony we wszystkich krajach.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY