Reforma OFE zgodna z Konstytucją

EAST NEWS
EAST NEWS 37
Ubiegłoroczna reforma systemu emerytalnego, na mocy której 51,5 proc. aktywów OFE została przenieziona do ZUS była zgodna z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Ubiegłoroczna reforma systemu emerytalnego, na mocy której 51,5 proc. aktywów OFE została umorzona i przeniesiona do ZUS była zgodna z Konstytucją - orzekł Trybunał Konstytucyjny.

Trybunał w pełnym składzie rozpoznał dwa wnioski w tej sprawie – prezydenta i Rzecznika Praw Obywatelskich.

Prezydent Bronisław Komorowski zakwestionował m.in. zakaz inwestowania Funduszy w obligacje, nakaz inwestowania w akcje i zakaz reklamy OFE. Jego zdaniem zapisy te mogły być niezgodne z zasadą zaufania obywateli do prawa. Zastosowane w nowelizacji rozwiązania m.in. wydają się zbyt dotkliwe i nadmiernie ingerujące w prawa ubezpieczonych.

Rzecznik Praw Obywatelskich Irena Lipowicz zarzuciła natomiast przepisom m.in. naruszenie zasad zaufania obywateli do państwa oraz niedziałania prawa wstecz. W skardze wskazano m.in., że przeniesienie do ZUS i umorzenie 51,5 proc. aktywów OFE narusza zasadę zaufania obywateli do państwa i stanowionego przez nie prawa.

W ocenie Trybunału zgodny z ustawą zasadniczą były za równo zakaz lokowania przez OFE środków w państwowe obligacje, zapis umożliwiający przekazanie części zgromadzonych składek z OFE do ZUS, jak i zapis umożliwiający ponowny wybór OFE-ZUS.

Zgodnie z wyrokiem TK niezgodny z ustawą zasadnicza był jedynie przepis zakazujący reklamy Otwartych Funduszy Emerytalnych.

 

 

 

baner 970x200

ZOBACZ RÓWNIEŻ