Czytelnia w Delikatesach Centrum zezwala na otwarcie sklepów w niedzielę?

delikatesy centrum
Fot. shutterstock.
Delikatesy Centrum, sieć franczyzowa związana z Grupą Eurocash, przetestowała sposób na otwarcie swoich sklepów w niedziele niehandlowe. Wykorzystano tzw. trik na czytelnię, czyli wyznaczenie w sklepach specjalnych stref, w których klienci mogą czytać książki.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Od najbliższej niedzieli klienci Delikatesów Centrum będą mogli zrobić zakupy mimo zakazu handlu. Wszystko za sprawą czytelni, które będą funkcjonować w ramach działalności sklepu. Przedsiębiorstwo twierdzi, że ta inicjatywa wynika z potrzeb kulturalno-społecznych konsumentów.

BioCam pozyskuje 2 mln zł na dalszy rozwój kapsułki endoskopowej wspieranej AI

Delikatesy Centrum zapraszają do czytelni

Firma Rogala, operator Delikatesów Centrum, działa w południowej Polsce, głównie w Małopolsce i na Podkarpaciu. Grupa Eurocash posiada 50% udziałów w Rogali. Kilka dni temu na portalu wiadomoscihandlowe.pl pojawiła się informacja, że sklepy Delikatesów Centrum otworzą się w najbliższą niedzielę, a niektóre z nich zapraszały klientów na social media „do czytelni”. Na prośbę o wyjaśnienia, spółka Rogala nie odpowiedziała, więc dziennikarz portalu wiadomoscihandlowe.pl zwrócił się z pytaniami do Grupy Eurocash.

Jan Domański, rzecznik Grupy Eurocash, wyjaśnia, że od maja 2023 roku firma rozpoczyna działalność w formie czytelni, która jest zgodna z przewidzianymi przez ustawodawcę regulacjami. Według niego, inicjatywa wynika z potrzeb kulturalno-społecznych klientów, którzy odwiedzają sklepy Rogali od lat. W ten sposób firma chce wychodzić naprzeciw zmieniającym się potrzebom lokalnych społeczności, co ma wpłynąć na konkurencyjność sklepów, szczególnie w mniejszych miejscowościach.

Świadectwo energetyczne. Co to jest i kto musi je posiadać

Obejście zakazu handlu w niedzielę

Według ustawy o ograniczeniu handlu, zakaz handlu nie obowiązuje w placówkach handlowych w zakładach prowadzących działalność w zakresie kultury, sportu, oświaty, turystyki i wypoczynku. Firma Rogala wykorzystała więc ten zapis, wyznaczając w sklepach specjalne strefy, w których klienci mogą czytać książki i odpocząć. To nowa metoda na otwarcie sklepów w niedziele niehandlowe. Wcześniej wiele sklepów, m.in. Żabka, korzystało z triku na placówkę pocztową, aby móc działać w niedziele. Jednak ustawodawca ograniczył tę możliwość wprowadzając odpowiednie zapisy dające możliwość otwarcia w niedzielę tylko tych placówek pocztowych, których działalność w większości opiera się na usługach pocztowych.

Przedsiębiorcy próbują więc obejść przepisy, które uniemożliwiają im pracę w niedzielę. Zakaz handlu w siódmy dzień tygodnia okazał się bardzo dotkliwy dla biznesu i przyczynił się do pogorszenia sytuacji finansowej wielu firm.

Zakaz handlu w niedzielę uderzył w przedsiębiorców

Według raportu Polskiej Konfederacji Pracodawców Prywatnych Lewiatan, wprowadzenie zakazu handlu w niedziele w 2018 roku spowodowało spadek obrotów dla sektora handlowego o około 15-20% w porównaniu z rokiem poprzednim. Według badania przeprowadzonego przez firmy doradcze EY i McKinsey, handel w niedziele stanowił około 15% całkowitej sprzedaży w sektorze handlowym, co oznacza, że wprowadzenie zakazu handlu w niedziele mogło przynieść szereg trudności dla wielu firm i ich pracowników.

Według relacji portalu wiadomoscihandlowe Inicjatywa Delikatesów Centrum spotkała się z poparciem konsumentów, którzy pochwalają taki sposób na wyjście naprzeciw potrzebom społeczności. Jednakże, jak zauważa portal, nie wszyscy przedsiębiorcy traktują ten sposób jako uczciwy.

Ziobro będzie ścigać niepokorne biznesy

Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro ma zamiar ścigać przedsiębiorców łamiących niedzielny zakaz handlu. Ostatnio pisaliśmy o wniesieniu przez niego kasacji do wyroków Sądu Najwyższego. Chodzi o trzy prawomocne wyroki, które uniewinniały właścicieli sklepów od popełnienia zarzucanych im wykroczeń. Mowa o powierzaniu pracy osobom zatrudnionym w ich działalnościach w niedziele niehandlowe.

ZOBACZ RÓWNIEŻ