Związkowa Alternatywa: "Zamiast zakazu handlu w niedzielę stawki za pracę 2,5 razy większe"

sejm
Fot. shutterstock.
Przewodniczący Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa, Szumielewicz, stanowczo krytykuje propozycje częściowego zniesienia zakazu handlu w niedziele. Jego zdaniem handel powinien być dostępny każdego dnia tygodnia, ale pracownikom pracującym w te dni należy się znacząco wyższa stawka.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zwolennicy pełnego otwarcia handlu w niedzielę ze Związku Zawodowego Związkowa Alternatywa domagają się wyższych stawek za wykonywanie pracy w ten dzień tygodnia.

Piotr Szumlewicz zwraca uwagę na nierówność branż w kontekście niedzielnych przepisów pracy. Uważa, że regulacje dotyczące niedzielnej pracy w handlu nie powinny różnić się od tych w gastronomii, rozrywce czy innych sektorach.

"Nie jesteśmy w stanie zrozumieć, dlaczego handel miałby być traktowany inaczej niż sektor rozrywkowy czy gastronomiczny", mówi przewodniczący na łamach portalu wiadomoscihandlowe.pl.

Mieszkańcy Wrocławia walczą o... Biedronkę. Nietypowy zryw społeczny podczas obrad rady miejskiej

Krytyka wobec selektywnych pomysłów

Szumlewicz jest sceptycznie nastawiony do propozycji, które zakładają otwarcie hipermarketów czy galerii handlowych tylko w pewne niedziele. Wskazuje na brak podobnych propozycji w odniesieniu do innych branż, takich jak kawiarnie czy kina.

Jego komentarz jest odpowiedzią na pomysły wysunięte przez różne partie polityczne. Koalicja Obywatelska sugeruje pełne uwolnienie handlu w niedzielę z ograniczeniem liczby dni pracy dla pracowników. Z kolei Trzecia Droga chce otwarcia sklepów tylko w dwie niedziele w miesiącu.

Związkowa Alternatywa: "Zamiast zakazu handlu w niedzielę stawki za pracę 2,5 razy większe"

Związkowa Alternatywa ma własną propozycję: znieść wszelkie ograniczenia handlu w niedzielę pod warunkiem wprowadzenia 2,5-krotnie wyższych stawek za pracę tego dnia.

Szumlewicz przewiduje, że wielu pracowników chętnie zdecydowałoby się pracować każdą niedzielę, mając więcej wolnego w ciągu tygodnia. "Ważne jest, aby podobne rozwiązania zostały zastosowane również w innych sektorach działających w niedzielę", dodaje.

Podsumowując, Związek Zawodowy Związkowa opowiada się za pełnym uwolnieniem handlu w niedzielę, ale pod pewnymi warunkami, które przyniosłyby korzyści pracownikom.

EcoBean pozyskuje 7 mln euro na budowę biorafinerii do pełnej waloryzacji fusów kawowych

ZOBACZ RÓWNIEŻ