Król kryptowalut żywi się chlebem, bo w więzieniu nie ma diety wegańskiej

Sam bankman
Sam Bankmand-Fried opuszcza Sąd Federalny USA, styczeń 2022 r. fot. shutterstock.
Sam Bankman-Fried, osławiony założyciel giełdy FTX, sprzeniewierzył 40 mld dolarów, kluczowych środków wielu biznesów. Po upadku giełdy kryptowalut trafił do więzienia, gdzie oczekuje na proces. Teraz skarży się na panujące tam warunki: z powodu braku diety wegańskiej żywi się chlebem.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sam Bankman-Fried, założyciel giełdy kryptowalut, po widowiskowym upadku FTX i sprzeniewierzeniu 32 miliardów dolarów nie radzi sobie najlepiej w nowej aresztanckiej rzeczywistości. We wtorek 22 sierpnia świat zobaczył go po raz pierwszy od momentu przymusowego odosobnienia.

Sam Bankman-Fried narzeka na warunki w areszcie i brak diety wegańskiej

To właśnie podczas wtorkowego spotkania w sądzie Sam Bankman-Fried usłyszał siedem zarzutów prokuratorskich, do których się nie przyznał. Media rozpaliła jednak inna informacja. Mianowicie założyciel giełdy FTX narzeka na warunki panujące w areszcie. Stwierdził, że jest zmuszony żywić się "chelebm i wodą".

Obrona oskarżonego podniosła kwestię braku diety wegańskiej w więzieniu, co powoduje, że Bankman-Fried żywi się głównie chlebem. Jego adwokat, Mark Cohen, argumentuje, że taki sposób żywienia uniemożliwia mu odpowiednie przygotowanie się do procesu. Cohen oskarża również dyrekcję więzienia o niezapewnienie leków na ADHD oraz o wyczerpanie zapasów leków stosowanych w leczeniu depresji - wskazuje portal Bankier.pl.

Putin nakazuje rządowi i centralnemu bankowi kontrolować wypływ kapitału

Sędzia interweniuje w sprawie żywienia i leków dla króla kryptowalut

Sędzia Sarah Netburn wystosowała prośbę o wyjaśnienia do Biura Więziennictwa Departamentu Sprawiedliwości Stanów Zjednoczonych. W odpowiedzi usłyszała, że więzienie zapewnia dostęp do "odpowiedniej" opieki zdrowotnej, leków i gorących posiłków. Chociaż placówka oferuje żywność wegetariańską, nie ma zapewnienia dostępu do żywności wegańskiej, której żąda Bankman-Fried.

Bogacz mimo prób jego prawników nie został wypuszczony za kaucją - amerykański sąd uznał, że istnieje prawdopodobieństwo, że Bankman-Fried będzie wpływał na zeznania świadków. Sąd przedstawił taką tezę informując, że "król kryptowalut" co najmniej w dwóch przypadkach manipulował zeznającymi w jego sprawie osobami.

Sam Bankman-Fried nie przyznaje się do zarzutów

Podczas niedawnej rozprawy w sądzie w Nowym Jorku, Sam Bankman-Fried, określany jako "król kryptowalut", nie przyznał się do siedmiu zarzutów karnych postawionych mu przez prokuraturę. Chociaż przyznał, że nieodpowiednio zarządzał ryzykiem, zaprzeczył oskarżeniom o kradzież pieniędzy swoich klientów. Wśród postawionych zarzutów znajdują się oszustwo i spisek w związku z upadkiem FTX w listopadzie 2022 roku.

Prokuratura zrezygnowała z zarzutu o spisek, którego miał dopuścić się Sam Bankman-Fried w celu naruszenia amerykańskich przepisów o finansowaniu kampanii wyborczych.

Krach na giełdzie FTX wywołał zapaść na rynku krypto

Przypominamy, że w listopadzie 2022 roku Bankman-Fried złożył wniosek o ochronę przed upadłością, co wywołało istotne turbulencje na rynku kryptowalut. Załamała się założona przez niego giełda FTX (wartość zainwestowanych w nią środków wyniosła 32 mld dolarów). Oszustwo miało polegać m.in. na defraudacji pieniędzy inwestorów. 

Aresztowanie i obecne zarzuty wobec Bankmana-Frieda wzbudzają uwagę zarówno wśród zwolenników, jak i krytyków kryptowalutowego świata.

Upadek FTX odcisnął swoje piętno na firmach, które związały swoją działalność z kryptowalutami. Wielu przedsiębiorców polegało na funkcjonującej giełdzie do przeprowadzania transakcji i wymiany aktywów. Upadek tej platformy spowodował niestabilność w działalności wielu firm, które musiały szukać alternatywnych rozwiązań dla prowadzenia swoich operacji związanych z kryptowalutami. Część z nich utopiła w FTX całe majątki.

Krach na giełdzie FTX mocno wpłynął na ogólną wiarę w stabilność i przewidywalność rynku kryptowalut. Wiele osób i podmiotów, które zainwestowały swoje oszczędności w kryptowaluty, znalazło się w dramatycznej sytuacji.

Cała sytuacja związana z upadkiem FTX podkreśla zarówno potencjalne korzyści, jak i ryzyko związane z inwestowaniem w kryptowaluty. Choć rynki kryptowalut są dynamiczne i oferują szansę na duże zyski, równocześnie niosą ze sobą wysokie ryzyko strat finansowych.

Genesis Therapeutics pozyskuje 200 mln dolarów. Biotechnologia i AI w tle

ZOBACZ RÓWNIEŻ