Zakup domu wakacyjnego dla rodziców? Szef FTX zrobił to za pieniądze klientów

Willa za 16,4 mln dol. dla rodziców Frieda / Fot.
Willa za 16,4 mln dol. dla rodziców Frieda / Fot. Techstartups.com
Sam Bankman-Fried i skala jego oszustwa zdają się nie mieć końca. Wyszło na jaw, że przeprowadził nawet zakup domu dla rodziców za pieniądze klientów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sam Bankman-Fried (SBF) zupełnie nie szanował pieniędzy klientów i inwestorów. Wykorzystywał je na różne cele, w tym zakup domu wakacyjnego dla rodziców. Wydał na ten cel 16,4 mln dolarów. 

Luksusowy dom wakacyjny to kolejny zakup, o jakim dowiadujemy się po upadku giełdy FTX. Jej prezes, Sam Bankman-Fried, okazał się oszustem na ogromną skalę. Giełda nie tylko kupowała nieruchomości pracownikom - często podobno w zamian za milczenie - ale też nie szczędziła środków dla najbliższych SBF. 

Sprawdź: Szczepionki Pfizer

Dom wakacyjny za 16,4 mln dol. trafił do rodziców SBF, natomiast kadra kierownicza miała łącznie co najmniej kilka luksusowych domów blisko plaży, a także mieszkania w drogiej społeczności wypoczynkowej o nazwie Albany na Bahamach. Łącznie na te cele poszło 72 mln dol. 

Z akt wynika, że nieruchomości zostały zakupione przez FTX i miały służyć jako "mieszkania dla kluczowego personelu". Reuters podaje, że nie da się ustalić kto konkretnie mieszkał w poszczególnych nieruchomościach. 

Zakup domu za nie swoje pieniądze

Joseph Bankman i Barbara Fried, profesorowie prawa Uniwersytetu Stanforda, to rodzice SBF. Jak czytamy w najnowszych doniesieniach, są sygnatariuszami domu z dostępem do plaży w Old Ford Bay na Bahamach. W dokumentach, na które powołuje się Reuters, jest to "dom wakacyjny" dla rodziców Sama Bankmana-Frieda. 

Kiedy dziennikarze zapytali profesorów prawa o to, w jaki sposób nabyli dom na Bahamach, ich rzecznik (najwyraźniej rodzice SBF potrzebują już rzecznika) odpowiedział jedynie, że "Bankman i Fried próbowali zwrócić nieruchomość firmie FTX". Niewykluczone, że SBF kupił dom dla rodziców jako jakiś prezent, a ci nie chcieli go przyjąć.

W międzyczasie zhańbiony założyciel FTX i były dyrektor Sam Bankman-Fried wystawił na sprzedaż swój penthouse za 40 mln dol. na Bahamach. Stało się to tydzień po tym, gdy ogłosił, że zrezygnował z funkcji dyrektora generalnego firmy. 

Penthouse znajduje się w Albany Resort, luksusowym kurorcie nad oceanem. 

Bankman-Fried - oszust tej dekady

Bankman-Fried po raz pierwszy znalazł się w centrum uwagi w 2020 r. po tym, jak przekazał ogromną kwotę 5,2 mln dol. na kampanię Joe Bidena, co czyni go drugim co do wielkości (przekazanej kwoty) darczyńcą. 

Inspiracje: Digital nomad

Jego giełda istniała natomiast od 2019 r. i założył ją wraz z Garym Wangiem. Niegdyś nieznany startup, FTX stał się kluczowym graczem w sektorze kryptowalut, rywalizując z takimi podmiotami jak Coinbase i Binance. 

Obecnie wiemy już, że Bankman-Fried na ogromną skalę oszukiwał i rynek, i klientów. Na jaw wychodzą np. takie informacje, że giełda nie miała ani jednego Bitcoina - sprzedawała fałszywki, a także korzystała z pieniędzy klientów, by finansować swoje inwestycje i zakupy. SBF również wydawał podobno 2500 dol. na jedzenie – każdego dnia. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ