Klarna szuka finansowania. Jeśli je zdobędzie to wycena europejskiego jednorożca mocno spadnie

Klarna debiutuje w Polsce
Klarna debiutuje w Polsce, fot. materiały prasowe
Nadchodzące duże wzrosty stóp procentowych i związane z tym załamanie na amerykańskiej giełdzie może doprowadzić do znacznego ograniczenia pieniędzy dla startupów. Jak donosi Bloomberg, startup Klarna poszukuje finansowania o wartości miliarda dolarów. Jeśli dojdzie do rundy finansowej, wycena firmy spadnie z 46 do 30 mld dolarów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Klarna to obecnie jeden z największych, europejskich startupów. Założona m.in. przez Polaka, Sebastiana Siemiątkowskiego, wyceniany jest na prawie 46 mld dolarów. Firma działa od 2005 roku i obecnie zatrudnia około 4 tys. pracowników.

Jak donosi Bloomberg, Klarna Bank obecnie poszukuje inwestorów. Firma w ramach nowej rundy finansowania chce pozyskać nawet miliard euro. Proces trwa od kilku miesięcy, ale jak wynika z nowych doniesień mediów, o ile w lutym pozyskanie kapitału wiązałoby się ze zwiększeniem wyceny firmy do nawet 60 mld dolarów, o tyle obecnie mowa jest o obniżeniu do zaledwie 30 mld dolarów.

Informacje pozostają nieoficjalnie, bo proces pozyskania inwestorów nie jest publiczny. Zdaniem amerykańskich ekspertów, ze względu na bardzo szybki rozwój w ostatnim czasie (17 nowych rynków na całym świecie, w tym Polska), firma odnotowała w ubiegłym roku stratę na poziomie prawie 490 mln dolarów. W poprzednim roku strata była o połowę niższa. W 2021 roku firmę wsparli jednak dotychczasowi inwestorzy, w tym SoftBank Group, Sequoia Capital oraz Permira, dzięki czemu uzyskała tytuł najwyżej wycenionego startupu z Europy.

Problemy na amerykańskiej giełdzie

Tytuł ten może niebawem stracić. Główną przyczyną jest załamanie na amerykańskiej giełdzie, przede wszystkim dotykające spółek technologicznych. Trudna sytuacja na rynkach obecna jest od lutego, czyli od ataku Rosji na Ukrainę, ale w połowie maja doszło do kolejnego, znaczącego cofnięcia.

Jednocześnie problemem stają się rosnące stopy procentowe. W Polsce jesteśmy już na względnie zaawansowanym etapie, ale proces podnoszenia stóp dopiero zaczyna się w USA. Z tego względu, jak donosi Bloomberg, w pierwszym kwartale br. po raz pierwszy od dwóch lat odnotowano spadek liczby "megarund" finansowych, czyli przekraczających 100 mln dolarów.

Na całym świecie Klarna jest obecna na 18 rynkach i szybko się rozwija. Z jej rozwiązań korzysta ponad 90 milionów użytkowników na 4 kontynentach i współpracuje z ponad 250 tys. sprzedawców, w tym gigantami handlu detalicznego, takimi jak Sephora, The North Face, H&M, IKEA czy Nike.

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY