Jak obniżyć podatek w firmie typu JDG

Jak obniżyć podatek w firmie JDG / Fot. Unsplash.c
Jak obniżyć podatek w firmie JDG / Fot. Unsplash.com
Jeśli prowadzisz jednoosobową działalność gospodarczą, podatki mogą spędzać ci sen z powiek. Niezależnie od tego, czy masz podatek progresywny 17 lub 32 proc., albo jesteś na 19-proc. podatku liniowym, kwoty, jakie oddajesz do państwa, mogą być bardzo wysokie. Czy można je zmniejszyć?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Podatek dochodowy to w zasadzie cena, jaką płacimy za możliwość prowadzenia własnej działalności gospodarczej. Określa się go na podstawie osiągniętego dochodu, który stanowi różnicę między przychodem a kosztami uzyskania przychodów. 

Aby więc obniżyć podatek dochodowy, należy zastosować jedną z dwóch opcji. Albo obniżyć przychody, albo zwiększyć koszty. Pierwsza zasada jest oczywiście mało korzystna, bo oznacza po prostu "chcesz płacić mniej, to zarabiaj mniej". Weźmy więc pod uwagę koszty. 

Jak obniżyć podatek dochodowy – koszty są kluczowe

Koszty uzyskania przychodów to te wydatki, które ponosimy, aby zarabiać. Koszty muszą być powiązane z rodzajem prowadzonej działalności i wykorzystywane na jej potrzeby. Jeśli więc zajmujesz się testami sprzętu komputerowego i właśnie kupiłeś nowy TV lub konsolę PS5, jak najbardziej możesz wliczyć ją w koszty. Jeśli jednak prowadzisz salon SPA, konsola PS5 będzie kosztem tylko wtedy, jeśli zainstalujesz ją w tym salonie i będzie dostępna dla klientów. Konsola może być bowiem powodem, przez który klient decyduje się na usługę w twoim salonie, a nie u konkurencji.. 

Czytaj także:

Inaczej mówiąc, jeśli kupujemy coś, co przydaje się do firmy - wrzucajmy to w koszty, a zakup realizujmy na fakturę. To samo dotyczy wynajmu biura. 

A co, jeśli pracujemy z domu? Wtedy możemy zaliczyć do kosztów część czynszu, w tym opłaty za energię i internet. Możemy nawet wliczyć w koszty zakup niektórych mebli, np. biurka do pracy. Wszelkie zakupy warto zawsze skonsultować z biurem rachunkowym lub doradcą podatkowyn.

W koszty wrzucimy też czasopisma branżowe, samochód firmowy (np. leasing samochodu), czy nawet odzież firmową. W tym wypadku chodzi o odzież np. z logotypem naszej firmy – jest ona uznawana za odzież reklamową i możemy wrzucić ją w koszty. 

Podstawową poradą dla osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą jest to, aby wrzucać w koszty wszystko, co jest związane z prowadzeniem firmy. Należy o tym pamiętać i trzymać się tej zasady. W przeciwnym razie będziemy oddawać o wiele więcej środków na podatki, niż byłoby to możliwe. A zawsze lepiej mieć dodatkowy 1000, 2000 czy 3000 zł w skali miesiąca czy kwartału, niż nie mieć.

ZOBACZ RÓWNIEŻ