Intel planuje kolejną rundę zwolnień po największej kwartalnej stracie w historii firmy

Intel będzie zwalniał dalej / Fot. Tada Images/Shu
Intel będzie zwalniał dalej / Fot. Tada Images/Shutterstock.com
Pod koniec zeszłego miesiąca Intel ogłosił wyniki za pierwszy kwartał z oszałamiającym 133-proc. rocznym spadkiem zysku na akcję. To największa kwartalna strata w historii firmy. Przychody firmy również spadły - o prawie 36% do 11,7 mld dolarów.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nieco ponad tydzień później Oregon Live poinformował, że Intel, największy pracodawca korporacyjny w stanie Oregon, planuje nową falę zwolnień w następstwie gwałtownego spadku przychodów firmy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy. Producent chipów obwinia słabą globalną gospodarkę.

Sprawdź: Jak zarobić 1000 zł dziennie

"Koncentrujemy się na identyfikowaniu redukcji kosztów i wzrostu wydajności poprzez wiele inicjatyw, w tym pewne redukcje siły roboczej w obszarach biznesowych i funkcyjnych w całej firmie" — czytamy w oświadczeniu Intela. "To trudne decyzje i jesteśmy zobowiązani do traktowania pracowników, których to dotyczy, z godnością i szacunkiem".

Dylan Patel z firmy badawczej SemiAnalysis, zajmującej się badaniem i analizowaniem sektora technologii, po raz pierwszy poinformował o oczekujących zwolnieniach w miniony weekend w poście na Twitterze.

"Bardzo niefortunne wieści, ale nadchodzą masowe zwolnienia w firmie Intel. Centra przetwarzania danych i grupy obliczeniowe Intela otrzymują około 10% cięć budżetowych. Oddziały muszą wymyślić, jak obniżyć te koszty. Biorąc pod uwagę koszty stałe, oznacza to aż 20% zwolnień w niektórych grupach" - napisał Patel na Twitterze.

Zgodnie z dokumentacją stanowej agencji ds. siły roboczej, Intel ogłosił redukcję etatów zeszłej jesieni i zwolnił ponad 500 pracowników w Kalifornii. Chociaż zwolnił również niektórych pracowników w Oregonie, firma nie złożyła podobnego raportu, wskazując, że zwolnienia dotyczyły mniejszej części lokalnej siły roboczej. 

Firma zatrudnia ponad 22 000 pracowników w swoich kampusach w hrabstwie Washington.

Inspiracje: Charlize Theron

W ostatnich latach Intel musi stawić czoła wyzwaniom związanym ze znacznym spadkiem zapotrzebowania na mikroprocesory, które dostarcza do komputerów PC i centrów danych. W ciągu ostatnich sześciu miesięcy sprzedaż spadła o 38%, co przypisuje się wolniejszej gospodarce i zmniejszonym wydatkom konsumenckim i biznesowym. W czasie pandemii wiele osób i firm zakupiło już komputery z wyprzedzeniem, co przyczyniło się do spadku sprzedaży.

Intel jest jedną z wielu firm technologicznych, które w ostatnich miesiącach wdrożyły środki ograniczające koszty. Rosną obawy o globalne spowolnienie gospodarcze i recesję. Z drugiej strony wiele firm zaczyna na nowo rekrutować w IT, bo nie chce zostać w tyle w dobie sztucznej inteligencji. 

Tak czy inaczej, spowolnienie gospodarcze, które rozpoczęło się w drugim kwartale 2022 r., zaczyna mieć duży wpływ na firmy technologiczne. Co najmniej 629 firm technologicznych zwolniło niemal 190 000 pracowników (według Layoffs.FYI).

ZOBACZ RÓWNIEŻ