AMD wyżej wyceniana niż Intel. Mało kto się tego spodziewał

AMD droższe niż Intel / Fot. Timothy Dykes, Unspla
AMD droższe niż Intel / Fot. Timothy Dykes, Unsplash.com
AMD wyprzedziła konkurencyjnego producenta chipów pod względem kapitalizacji rynkowej. Sektor procesorów staje się coraz bardziej konkurencyjny.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

AMD jest obecnie wyceniana na ponad 153 mld dol., natomiast Intel na 149 mld dol. Akcje AMD wzrosły w ciągu jednego dnia o ponad 3%, dając producentowi wyższą kapitalizację rynkową, podczas gdy akcje Intela potaniały o prawie 9% po tym, gdy firma opublikowała gorsze od spodziewanych wyniki finansowe za drugi kwartał. 

Sprawdź: Jak dorobić do pensji

Zmiana ta jest głównie symboliczna, ale oznacza znacznie bardziej konkurencyjny rynek procesorów do serwerów i komputerów. Dodajmy, że AMD i Intel rywalizują ze sobą od wielu lat na co najmniej kilku sektorach rynkowych. 

Obecnie ciągle większość laptopów sprzedawanych jest z procesorami Intela, ale w ostatnich miesiącach na pewno da się zauważyć, że AMD zwiększa swoje udziały. Procesory i karty graficzne AMD stały się zdecydowanie lepsze, zapewniając bardzo wysoką wydajność - często nawet wyższą niż konkurencyjne układy Intela.

Jeśli zaś chodzi o inwestorów, zdaje się, że ci zaczynają preferować spółki, które nie są aż tak obciążowe własnymi inwestycjami. AMD ocenia głównie koszty i stara się, by te były możliwie niskie, zlecając produkcję chipów zewnętrznym fabrykom. Intel natomiast inwestyuje w coraz więcej własnych fabryk i dąży do tego, aby kontrolować proces produkcyjny. W rezultacie koszty spółki, przynajmniej póki co, są bardzo wysokie.

Wyniki Intela rozczarowały

Do spadku akcji Intela przyczyniły się najbardziej rozczarowujące dla Wall Street wyniki. Firma poinformowała, że w dobie obecnych warunków makroekonomicznych trudno jej wypracowywać wyższe zyski, obwiniając również spowolnienie w sektorze komputerów PC. 

Zobacz: MoonSwatch

AMD natomiast opublikuje swoje wyniki w najbliższy wtorek. Bardzo dużo wskazuje na to, będą one również gorsze od spodziewanych, a wtedy szybko może dojść do sytuacji, że Intel ponownie okaże się wyżej wycenianą spółką. Sprzedaż komputerów spada bowiem na całym świecie i nie dotyczy wyłącznie urządzeń z procesorami Intela. 

Warto dodać, że przychody Intela spadły o 22% r/r, co według danych firmy Refinitiv jest największym rozczarowaniem w przypadku producenta chipów od 1999 r.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY