Inspiracje na wrzesień. Polecane książki

Polecane książki na wrzesień
Polecane książki na wrzesień
Oto ciekawe książki, z którymi warto się zapoznać.
ARTYKUŁ BEZPŁATNY

z miesięcznika „My Company Polska”, wydanie 9/2022 (84)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Szymon Janiak 

Start-up i venture capital. Co należy zrobić, by skutecznie pozyskać finansowanie dla swojej spółki?

Ile razy w życiu tytuł was uwiódł, a książka rozczarowała? Szymon Janiak tytułem nie czaruje, ale za to dowozi to, co na okładce obiecuje: solidną i uporządkowaną dawkę wiedzy dla startupowców, którzy chcą pozyskać inwestora, ale nie za bardzo wiedzą, jak się do tego zabrać. Podaje przykłady kardynalnych błędów, jakie popełniają i zdradza, czego oczekują inwestorzy. Dostarcza praktycznych wskazówek nie tylko o tym, co zrobić, by zdobyć kapitał, ale także czego nie robić, by nie stracić swojej szansy.Jakich zachowań się wystrzegać, a do jakich szybko dorosnąć. Krok po kroku zwięźle i językiem zrozumiałym nawet dla finansowych laików dostarcza pigułkę wiedzy o źródłach finansowania i tłumaczy, jak przygotować się do spotkania z inwestorem. I nie są to rozważania akademickie. Autor, współtwórca i partner zarządzający funduszu Czysta3.vc, całkiem niedawno sam stawiał startup i pamięta, z jakimi problemami musiał się mierzyć. Wartość tej książki polega też na tym, że w przeciwieństwie do wielu pozycji o podobnej tematyce, osadzona jest w realiach polskiego rynku. 

-------------------------------------------------

Ragnhild Bang-Nes

Cudowna kuracja. Jak stać się szczęśliwszym w 31 dni

Smak Słowa

Szczęście to nie przypadek, to nie moment, to nie cud. To wybór i codzienna praktyka! Tak przynajmniej – po 16 latach badań nad dobrostanem i jakością życia – widzi to profesor psychologii Ragnhild Bang-Nes. Na co dzień pracuje w Norweskim Instytucie Zdrowia Publicznego, wykłada na uniwersytecie w Oslo. Wyniki jej badań były na tyle przełomowe, że w 2017 r. naukowczyni dostała nagrodę „Odkrycie roku” przyznawaną przez tamtejsze Towarzystwo Psychologiczne.

Jak więc praktykować szczęście, kiedy wcale nam nie do śmiechu? Jak sprawić, by pozytywne doświadczenia, które korzystnie wpływają na nasze zdrowie, umacniają przyjaźnie i w naturalny sposób wydłużają życie zdominowały te negatywne? Prof. Bang-Nes proponuje swoistą, czterotygodniową kurację, w czasie których ćwiczy się szczęście. Jak? Przepis składa się z 31 składników tak jak rozdziały tej książki. Weźmy kilka z nich: „Równowaga”, „Baw się i twórz wspomnienia” czy „Nawigowanie ku przyszłości”… Skupienie się na tym co dobre z czasem sprawi, że pozbędziemy się niepokoju i będziemy lepiej radzić sobie ze stresem. Będziemy w lepszym stanie. W dobrostanie.

-------------------------------------------------

Dan Ariely, Jeff Kreisler

Grosz do grosza. Jak wydawać mądrze i unikać pułapek finansowych

Smak Słowa

Dlaczego gdy za coś płacimy, często odczuwamy niemal fizyczny ból? Czemu czasem nie lubimy wyprzedaży i wolimy przepłacić, zwłaszcza gdy wcześniej kupiliśmy dane produkty po wyższej cenie? I dlaczego nie jesteśmy w stanie zapanować nad zadłużeniem na karcie kredytowej? W książce „Grosz do grosza” (tytuł ang. „Dollars and Sense”)  światowej sławny psycholog, ekonomista behawioralny, Dan Ariely, wyjaśnia, w jaki sposób nasze irracjonalne zachowanie często torpeduje nawet najlepsze intencje w sferze zarządzania naszymi finansami. Wraz z komikiem i dziennikarzem ekonomicznym, Jeffem Kreislerem, Ariely zabiera nas w podróż w głąb ludzkiego umysłu, aby pokazać nam ukryte motywy kierujące naszymi decyzjami dotyczącymi pieniędzy. W książce znajdziemy i case studies, i zabawne anegdoty, i porady, jak wyjść z zaklętego kręgu finansowych niepowodzeń. Dzięki humorowi, łatwiej nam znieść to szczere do bólu lustro. Autorzy przedzierają się przez nieświadome lęki i pragnienia, które leżą u podstaw naszych nieracjonalnych decyzji związanych z pieniędzmi. 

-------------------------------------------------

Nigel Cumberland 

100 reguł ludzi bogatych

Studio Emka

Czy jest jakiś prosty sposób, żeby dojść do pieniędzy? Tak, i to nie jeden, ale równe 100! Brzmi zabawnie, ale Nigel Cumberland wcale nie żartuje. W swojej książce zgromadził najważniejsze rady ludzi bogatych, którzy do swojego majątku doszli sami. Sam też zresztą od lat doradza – jest współzałożycielem The Silk Road Partnership i autorem bestsellerowych książek o zarządzaniu i przywództwie. We wstępie swojej najnowszej książki pisze „zbyt wiele osób spędza zbyt dużo czasu, oszczędzając zbyt mało i konsumując zbyt dużo”. A potem krok po kroku wymienia najważniejsze nawyki, które prowadzą do pieniędzy – dużych lub mniejszych, ważne, że pozwalających spełnić nasze finansowe marzenia, np. zakup domu, podróż dookoła świata czy… spłacenie długów. Niektóre rady są bardzo praktyczne, np. „nie oszukuj na podatkach”, „czytaj warunki umowy” czy „nie kładź wszystkich jajek do jednego koszyka”, inne mówią o nastawieniu do zarabiania pieniędzy – „nie podążaj za stadem” czy stylu życia – „nie afiszuj się ze swoim majątkiem”. Każdy ze stu rozdziałów oprócz teorii proponuje konkretne ćwiczenia. 

 

My Company Polska wydanie 9/2022 (84)

Więcej możesz przeczytać w 9/2022 (84) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.


Zamów w prenumeracie

ZOBACZ RÓWNIEŻ