InPost wdroży narzędzie do optymalizacji tras kurierów

Fot. Wlodzimierz Wasyluk/EAST NEWS
Fot. Wlodzimierz Wasyluk/EAST NEWS
14 marca Emapa, spółka zależna grupy Optigis, podpisała znaczącą umowę z Inpostem dotyczącą dostarczenia i utrzymywania narzędzia VRP API do optymalizacji tras kurierów. Podobne umowy zawarto wcześniej z szeregiem innych firm z polskiego rynku.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W czwartym kwartale 2021 roku Emapa zawarła kontrakty między innymi z firmami Columbus, DHL, Procam oraz Biurem Informacji Kredytowej i Urzędami Miasta w Zabrzu i Sochaczewie. Intencją Optigisu w 2022 roku jest nawiązywanie relacji z kolejnymi partnerami i kontynuacja rozwoju produktów oferowanych w modelu SaaS.

Większa wydajność tras dostaw

Emapa z Grupy Optigis opracowuje zaawansowane systemy optymalizacji tras VRP prowadzące do ich ułożenia w sposób najszybszy, najtańszy, najbardziej rentowny lub spełniający specyficzne wymogi klienta. Danymi wejściowymi do optymalizacji są adresy punktów, okna czasowe, liczba i czas pracy kierowców, parametry przewozowe pojazdów, rodzaj i parametry ładunku czy infrastruktura logistyczna. 

- Zawarcie kolejnej istotnej umowy z naszym wieloletnim partnerem, spółką InPost, to dla nas jedno z najważniejszych wydarzeń w ostatnim czasie, powód do satysfakcji oraz wyraz zaufania do naszych najnowszych rozwiązań. Produkty Emapy efektywnie wpisują się w obecne potrzeby wielu branż przemysłu związanych z minimalizacją kosztów transportu oraz emisji CO2. Wziąwszy pod uwagę ostatnie olbrzymie wzrosty cen paliw oraz brak kierowców, korzystanie z naszych technologii jest jednym z niewielu dostępnych na rynku rozwiązań, które są w stanie dostarczyć firmom realne oszczędności. Z nadzieją patrzymy na nadchodzący okres licząc na dalsze wdrożenia naszych rozwiązań u nowych Klientów, również tych zagranicznych - mówi Mariusz Stasiak, prezes zarządu Emapa, spółki zależnej Optigis.

W czwartym kwartale 2021 roku Emapa zawarła również inną umowę z InPostem, dot. dostarczenia systemu do wizualizacji danych na mapie. W tym okresie spółka podpisała szereg innych kontraktów, w tym z liderem rynku PV w Polsce – Columbus Energy. Z kolei umowa z DHL obejmuje dostarczenie m.in. rozwiązania MapInfo (którego Emapa jest jedynym dystrybutorem w Polsce) oraz szkoleń.

- Według naszych obserwacji, systemy Vehicle Route Problem obniżają koszty transportowe u naszych klientów do 30 proc., wspierając szybszą rotację towarów i produktów. Optymalizacja tras stała się szczególnie istotna w kontekście obserwowanej w ostatnich kwartałach sytuacji rynkowej związanej z załamywaniem i wydłużaniem łańcuchów dostaw na świecie, co pozytywnie wpływa na perspektywy naszej firmy - dodaje Jerzy Cegliński, prezes zarządu Optigis. 

Aliexpress i Inpost

Kolejne umowy Emapy

W październiku 2021 roku spółka Optigis poinformowała o podpisaniu umów objęcia warrantów uprawniających do objęcia akcji Emapy. Cena emisyjna nowych akcji odpowiadała wycenie dwukrotnie przewyższającej wartość księgową ww. spółki. Celem transakcji było zaoferowanie kluczowym menadżerom mechanizmu motywacyjnego ukierunkowanego na dalszy wzrost wartości Emapy. Prawa z warrantów mogą być wykonane do końca 2024 roku.

Portfolio produktów Emapy obejmuje m.in. takie rozwiązania jak Emapa MapGo, API VRP, Emapa Web Router, MapCenter, Emapi, czy Emapa Geomarketing. Spółka dotychczas współpracowała z takimi partnerami strategicznymi jak Naviexpert.pl (obecnie Telematics Technologies), Apple, Jakdojade.pl, ITS, Pitney Bowes. Klientami spółki były m.in. PKN Orlen, Raben, Black Red White, Rossmann, Atlas, Żabka, czy Bakoma.

ZOBACZ RÓWNIEŻ