Inflacja powyżej 20 proc. za 3, 2, 1...
GUS zanotował wyraźny wzrost wynagrodzeń Polaków w ujęciu rocznym. / fot. ShutterstockJak podał Główny Urząd Statystyczny "W październiku 2022 r. ceny towarów i usług konsumpcyjnych według szybkiego szacunku wzrosły w porównaniu do października 2021 r. o 17,9% (wskaźnik cen 117,9), a w stosunku do września 2022 r. wzrosły o 1,8% (wskaźnik cen 101,8)".
Najdrożej od 25 lat
To oznacza kolejny niechlubny rekord inflacji od lutego 1997 r. Analitycy przewidzieli negatywną tendencję, ale w tym momencie, nie trzeba być ekspertem, by zauważyć jak drastycznie rosną ceny produktów i usług.
Galopująca inflacja to klęska RPP
Odczuwamy to wszyscy jako konsumenci i przedsiębiorcy. Na drożyznę duży wpływ mają podwyżki cen prądu. Rachunki dla właścicieli firm wzrosły nawet dziesięciokrotnie.
Gus informuje, że w październiku 2022 r. żywność i napoje podrożały o 21,9 proc. rok do roku (2,7 proc. miesiąc do miesiąca), nośniki energii o 41,7 proc. (2 proc. m/m), paliwa do prywatnych środków transportu – o 19,5 proc. (4,1 proc. m/m)
Złe wiadomości
Taki wynik to dopiero początek złych wiadomości. Prawdopodobna staje się wizja kolejny podwyżki stóp procentowych, a co za tym idzie wyższych rat kredytów. Wysoka inflacja degeneruje polską walutę – złoty od początku roku stracił już blisko 20 proc. swojej wartości.
Eksperci nie są zgodni co do prognoz inflacji w listopadzie i grudniu. Część z nich uważa, że drożyzna będzie postępować w podobnym tempie, a to oznacza dwudziestoprocentowy wynik inflacji jeszcze w tym roku. Pojawiają się tez opinie, że dwójkę z przodu zobaczymy dopiero w danych dotyczących inflacji za styczeń.
Inflacja: Polska notuje gorszy wynik niż Rosja