Hintech pozyskał milion złotych na rozwój platformy monitorującej i badającej rynek podcastów

Radosław Baczyński i Wojciech Gilewicz
Radosław Baczyński i Wojciech Gilewicz, fot. materiały prasowe
Polski startup Hintech stworzył narzędzie do kompleksowej analizy podcastów. Technologia opracowana przez spółkę pozwala na bieżąco monitorować udostępniane w sieci nagrania informując użytkownika o wystąpieniu wskazanego hasła. Zespół pozyskał właśnie milion złotych od SpeedUp Group, który przeznaczy na dalszy rozwój produktu oraz komercjalizację rozwiązania.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Rynek podcastowy charakteryzuje się niezwykle dynamicznym wzrostem. Aktualnie na świecie dostępnych jest około 2 mln kont podcastowych, które do tej pory wyemitowały około 48 mln odcinków. Szacuje się, że w samym USA do 2028 roku rynek ten będzie rósł w tempie przekraczającym 27 proc. rocznie (wskaźnik CARG). Zespół Hintech, który stworzyli dwaj doświadczeni managerowie, zauważył niszę dotyczącą monitoringu podcastów 1,5 roku temu.

- Nieustannie widzimy rosnący potencjał tego segmentu mediów. Od momentu powstania spółki odbyliśmy dziesiątki rozmów z uczestnikami rynku reklamy w podcastach. Z przeprowadzonych rozmów jasno wynika, że na rynku brakuje wiarygodnego miejsca z informacjami dotyczącymi podcastów. Brakuje zarówno poprawnej kategoryzacji podcastów ze względu na tematykę, jak i danych liczbowych dotyczących liczby odsłuchów, pobrań, opinii czy komentarzy - komentuje zapotrzebowanie rynku Wojciech Gilewski, Co-Founder i CEO Hintech. I dodaje: - Na problem braku takich informacji zwracają uwagę przede wszystkim firmy zajmujące się marketingiem, PR oraz badawcze i monitorujące Internet. Brak takich informacji utrudnia możliwość podejmowania współpracy z podcasterami. Na podobne braki danych zwracają uwagę także sami twórcy, którzy często nie wiedzą kto jest ich słuchaczem oraz jak duże mają audytorium.

Inspiracje: Gal Gadot

Hintech skupia się obecnie na rynkach anglojęzycznych, gdzie oferuje dwa produkty. Pierwszym z nich jest wspomniana platforma do bieżącej analizy udostępnianych odcinków w internecie, czego efektem jest powiadamianie użytkownika o wystąpieniu w podcastach wskazanych przez niego fraz kluczowych. Zespół, swoim klientom oferuje także wyszukiwarkę haseł, dzięki której możemy znaleźć opublikowane dotychczas odcinki zawierające wskazane słowa. - Nasza technologia pozwala na pozyskiwanie i bieżące analizowanie danych z platform streamingowych takich jak np. Spotify, czy Google Podcast, platform hostingowych oraz bezpośrednio z kont podcasterów. Użytkownik, korzystający z platformy Hintech PR oferowanej w modelu SaaS otrzyma informacje takie jak tematyka nagrań, zasięgi danych podcastów, marki z jakimi współpracują twórcy, czy też ich dane kontaktowe. Nasz drugi produkt, czyli wyszukiwarka sposobem działania przypomina Google. Wystarczy wpisać interesujące nas hasło i otrzymamy wyniki w postaci odcinków zawierających wskazaną frazę - wylicza funkcjonalność platformy Radosław Baczyński, Co-Founder i CTO Hintech, który wcześniej przez blisko osiem lat związany był z polskim startupem Docplanner.

Tylko w 2020 roku, blisko 330 mln osób słuchało podcastów przynajmniej raz w miesiącu, co stanowi 60 mln więcej niż w roku poprzedzającym. Według szacunków do 2024 roku grupa regularnych słuchaczy tego medium wyniesie około 500 mln osób. Szanse na tym rynku dostrzegł Fundusz SpeedUp Bridge Alfa będący częścią grupy funduszy inwestycyjnych SpeedUp Group, który zainwestował milion złotych w Hintech.

- Spółka prowadzi działalność w obszarze analizy i zbierania danych o podcastach w celach optymalizacji i pozycjonowania reklam, co idealnie odpowiada na potrzebę podmiotów poruszających się w tym środowisku. Chociaż rynek podcastowy istnieje już od około 17 lat to dopiero w ostatnich latach możemy zaobserwować znaczny wzrost popularności samych podcastów oraz ich potencjału marketingowego. Sama wartość tego rynku jest szacowana na 14,25 mld dol., z prognozą wartości 94,88 mld dol. w 2028 roku. Przez swój szybki wzrost staje się on atrakcyjną platformą dla prowadzenia działalności agencji reklamowych, które dotychczas nie były mocniej zaangażowane w ten obszar - uzasadnia inwestycję Tomasz Czapliński, Członek Zarządu SpeedUp Bridge Alfa.

Sprawdź też: Netguru

Pozyskany kapitał Hintech planuje przeznaczyć na dalszy rozwój swojej technologii. W najbliższych miesiącach zespół rozszerzy funkcjonalność platformy o możliwość agregowania dodatkowych danych, takich jak demografia słuchaczy, informacje o wcześniej realizowanych kampania marketingowych przez twórców, a także rozbudowaną wersję wyszukiwarki. Już teraz zainteresowani rozwiązaniem opracowywanym przez spółkę mogą zapisać się do listy oczekujących na ich stronie internetowej. Równolegle zespół pracuje nad rozszerzeniem monitoringu o dane z platformy Twitch.

ZOBACZ RÓWNIEŻ

X