Chcesz wystąpić w popularnym podcaście? To zapłać 50 tys. dolarów

Zarobki z podcastów / Fot. Austin Distel, Unsplash
Zarobki z podcastów / Fot. Austin Distel, Unsplash.com
Niektórzy goście podcastów wydają dziesiątki tysięcy dolarów za to, że będą mogli wystąpić w popularnym programie. Czy to faktycznie się opłaca?

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Jak podaje Insider Intelligence, w 2022 r. na całym świecie będzie ok. 424,2 mln słuchaczy podcastów, co stanowi ok. 20% użytkowników internetu. Podcasty są na rynku już od co najmniej dwóch dekad, ale popularność zyskały mniej więcej 8 lat temu. 

Mamy dziś ogromny wybór podcastów, a wiele firm decyduje się na poważne inwestycje w ich tworzenie. Spotify z kolei poszerzyło swoją platformę właśnie o podcasty, mimo że początkowo była to tylko usługa do słuchania muzyki. 

Ile można zarobić z podcastu

Obecnie dowiadujemy się, że podcasty to również bardzo dochodowy biznes dla ich gospodarzy. Jeśli stworzymy dobrej jakości podcast globalny, zyskując setki tysięcy lub nawet miliony słuchaczy, możemy w ten sposób zbić majątek. 

Sprawdź: Brainly

Bloomberg informuje, że niektórzy gospodarze podcastów oczekują bardzo wysokich kwot za pojawienie się jako gość odcinka. Na przykład Dave Asprey, który prowadzi podcast o biohackingu The Human Upgrade, pobiera od gości średnio 50 tys. dol. za wystąpienie. Dodaje jednak, że tylko "1% odcinków obejmuje gości, którzy zapłacili za przywilej", choć tak naprawdę trudno zweryfikować czy czasem nie jest to więcej osób. 

Asprey podaje pewne szczegóły o sponsorowanych treściach, ale inni niekoniecznie chcą to robić. Gospodarze podcastu The Skinny Confidential Him and Her (Michael Bosstick i Lauryn Evarts Bosstick) pobierają od 20 do 40 tys. dol. za wywiad, przy czym gość nie musi spełniać wygórowanych wymagań - ot, musi tylko pasować tematycznie i być "istotny dla publiczności". I tak, w jednym z podcastów, gdzie gościem był niejaki Robert Slovak, współzałożyciel firmy Water & Wellness, zajmującej się suplementami i minerałami, Lauren Bosstick zachwycała się tym jak bardzo "zszokowało" ją "znaczenie" minerałów, i że bardzo ją odmieniło, a następnie odmieniło całą jej rodzinę. W podcaście nie powiedziano jednak, że Slovak wykupił sobie ten wywiad. Dopiero później, po dochodzeniu Bloomberga, właściciele podcastu przyznali, że był to opłacony materiał i dodali odpowiednie informacje do odcinka.

Inspiracje: Jessica Chastain

Coraz częściej okazuje się, że podcast, który z pozoru ma być autentyczny i naturalny, może być wcześniej odpowiednio wyreżyserowany. Warto o tym wiedzieć, kiedy będziemy słuchać kolejnych odcinków ulubionych programów.

ZOBACZ RÓWNIEŻ