Forum Ekonomiczne 2023. Podsumowanie pierwszego dnia

Forum Ekonomiczne 2023. Podsumowanie pierwszego dnia
W obliczu globalnych wyzwań, takich jak pandemia COVID-19 i konflikt na Ukrainie, Europa stoi na progu znaczących zmian. To właśnie te kwestie stanowią główny punkt odniesienia dla XXXII Forum Ekonomicznego w Karpaczu, które rozpoczęło się pod hasłem "Nowe wartości Starego Kontynentu – Europa u progu zmian".

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Zygmunt Berdychowski, Przewodniczący Rady Programowej Forum, zwrócił uwagę na kluczowe wyzwania, przed którymi stoi Stary Kontynent. - Nawet najwięksi entuzjaści globalizacji mają już świadomość, że są granice, których przekroczyć już się nie da - powiedział.

Jako przykład wskazał produkcję substancji aktywnych do produkcji antybiotyków, które w 80 proc. powstają w tylko jednym, azjatyckim kraju. - Pandemia pokazała, że łańcuchy dostaw mogą być zerwane i że możemy być kompletnie bezradni. Wojna zaś uzmysłowiła Europejczykom, że architektura bezpieczeństwa, którą zbudowaliśmy po II wojnie światowej, załamała się - dodał Berdychowski, podkreślając jednocześnie konieczność zmiany myślenia o przyszłości przez Europejczyków. Wskazał również na "rewolucję w cyberprzestrzeni", zwracając uwagę na rosnące znaczenie sztucznej inteligencji.

Program tegorocznego Forum przewiduje prawie 500 wydarzeń w takich działach jak Cyfryzacja, Człowiek i kultura, Europa w świecie, Nowa gospodarka, Nowe technologie, Odbudowa Ukrainy, Państwo i reformy oraz Polityka międzynarodowa. Wszystko to wskazuje na to, że Forum Ekonomiczne w Karpaczu będzie miejscem kluczowych dyskusji dotyczących przyszłości Europy.

Podczas wydarzenia już po raz szósty eksperci ze Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie zaprezentowali raport dotyczący najważniejszych kwestii gospodarczych i społecznych w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej. Dokument porusza między innymi takie kwestie, jak wpływ inflacji na biznes i gospodarkę czy starzenie się ludności.

Jak wskazał Paweł Borys, Prezes Zarządu Polskiego Funduszu Rozwoju, w Raporcie znajdują się nie tylko informacje na temat długoterminowych trendów, ale też wyzwań związanych z transformacją energetyczną, służbą zdrowia, cyfryzacją i pandemią. Dodał, że Polska od 2004 roku osiągnęła 3 najwyższe miejsce rozwoju gospodarczego w Unii Europejskiej, a przez ostatnie dwie dekady była liderem rozwoju w Europie.

Marszałek województwa dolnośląskiego, Cezary Przybylski, podkreślił z kolei znaczenie Forum dla regionu Dolnego Śląska, który jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się w UE. "To docenienie tego, co się dzieje w regionie", powiedział Przybylski, dodając, że w Forum uczestniczy ponad 5 tys. gości i około 500 przedstawicieli mediów. W dyskusjach będą uczestniczyć naukowcy, politycy, samorządowcy, przedstawiciele biznesu i trzeciego sektora, a tematyka będzie obejmować m.in. kwestie bezpieczeństwa, ekonomii, innowacji, sztucznej inteligencji oraz sfery społecznej.

ZOBACZ RÓWNIEŻ