Fondee wchodzi do Polski. To czeski fintech, który pomaga w oszczędzaniu

Założyciele Fondee
Założyciele Fondee
Czeski fintech Fondee oficjalnie debiutuje w Polsce. Za jego sterami w naszym kraju stanął Michał Kreczmański.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Fondee do tej pory funkcjonował w Czechach i na Słowacji. To fintech, który specjalizuje się w oferowaniu produktów inwestycyjnych, w tym umożliwia budowę gotowych portfeli, składających się z akcji i obligacji w funduszach typu ETF (Exchange-Traded Fund). 

Przeczytaj także; W co inwestować w 2023 roku?

Ekspansja Fondee 

- Możliwość łatwej i optymalnej kosztowo inwestycji, w zaprojektowane przez nas gotowe rozwiązania inwestycyjne, dostępne od ręki dla każdego – z tym przychodzimy do Polski – mówi Eva Hlavsa, założycielka wraz z Janem firmy Fondee.

- Kiedy mieszkaliśmy i pracowaliśmy w Londynie, zapoznaliśmy się z analogicznymi do Fondee ofertami amerykańskich i brytyjskich firm. W ten sposób zaczęliśmy inwestować nasze prywatne pieniądze i oszczędności. Kiedy zdecydowaliśmy się wrócić do kraju, wiedzieliśmy już, że chcemy właśnie taką firmę, wtedy jeszcze pierwszą w Czechach, założyć sami. Udało się - dodaje Jan Hlavsa. - Już na starcie pozyskaliśmy strategicznego partnera – Bank J&T i od blisko trzech lat działamy z sukcesami w naszym kraju. Dziś, zarządzamy pieniędzmi ponad 10.000 osób w Czechach i na Słowacji. Są to prywatne osoby, które tak jak wielu z nas, dzięki ciężkiej pracy i oszczędnemu stylowi życia jest w stanie odłożyć co miesiąc jakąś, często może nawet niewielką sumę pieniędzy. I nie chce by one leżały i marnowały się na koncie bankowym. Chcą by one dla nich pracowały. Oni wszyscy zaufali Fondee, z czego jesteśmy bardzo dumni - zaznacza.

Polacy wciąż nie inwestują regularnie i długoterminowo

Jak wynika z wielu dostępnych analiz Polacy wciąż dopiero uczą się tego, jak ważne jest regularne, długoterminowe inwestowanie wolnych środków. Istniejącec programy jak PPK, IKZE czy IKE mają spore ograniczenia. 

- Wejście Fondee do Polski to dalszy ciąg szerszego zjawiska, tzw. „pasywnej ewolucji” w obszarze inwestycji, która w Polsce z roku na rok nabiera rozpędu – mówi Michał Kreczmański, Country Manager Fondee w Polsce.

- Amerykańscy inwestorzy indywidualni już dawno poznali się na tego typu rozwiązaniach i szeroko z nich korzystają. Osobiście cieszę się, że mogę przyłożyć cegiełkę do spopularyzowania tej formy pomnażania pieniędzy także w Polsce – dodaje. 

Kto stoi za Fondee

Założycielami Fondee są Eva i Jan Hlavsa. Małżeństwo Czechów, którzy oboje kilkanaście lat temu wyjechali do Anglii. Tam ukończyli prestiżowe uczelnie Eva Cambridge, a Jan LSE w Londynie, a następnie pracowali: Eva w Morgan Stanley zajmowała się ryzykiem inwestycyjnym, a Jan zarządzał aktywami inwestorów w funduszach inwestycyjnych. 

Kiedy na świat przyszły ich dzieci, postanowili wrócić do ojczyzny z gotowym pomysłem na biznes. Partnerem strategicznym i pierwszym inwestorem stał się Bank J&T, który pełni także funkcję brokera dla wszystkich transakcji. Firma działa pod nadzorem Czeskiego Banku Narodowego i na terenie całej Unii Europejskiej działa na podstawie uzyskanego tzw. Paszportu Unijnego. 

W radzie nadzorczej Fondee zasiada Pawel Štěpánek - to były członek zarządu Narodowego Banku Czech, odpowiednika polskiego NBP, pełniący wcześniej także funkcję wiceministra finansów czy dyrektora Czeskiego Stowarzyszenia Bankowego. 

Od momentu, kiedy firma weszła na rynek, tj. od 2020 roku Fondee rozwija działalność i obecnie obsługuje już aktywa ponad 10 000 osób w samych Czechach ale także w sąsiedniej Słowacji, w której Fondee zaistniało ze swoimi usługami dopiero na początku ubiegłego roku. Teraz Fondee robi kolejny krok w zagranicznej ekspansji na terenie Europy Środkowej i Wschodniej (CEE), przyszedł czas na Polskę. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ