Emisja obligacji Manufaktury Piwa Wódki i Wina wystartowała. Firma chce pozyskać ponad 7 mln zł

janusz palikot
Janusz Palikot, szef Manufaktury Piwa Wódki i Piwa Fot. materiały prasowe
Wystartowały zapisy na emisję obligacji serii H spółki Manufaktura Piwa Wódki i Wina, czyli alkoholowej firmy Janusza Palikota. Wartość emisji wyniesie do 7,2 mln zł a jej celem jest refinansowanie obecnego zadłużenia.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Celem rozpoczynanej emisji Obligacji jest pozyskanie środków pieniężnych, które zostaną przeznaczone przez Manufakturę Piwa Wódki i Wina na refinansowanie części zadłużenia obligacyjnego spółki oraz pokrycie kosztów związanych z emisją Obligacji. 

Wartość emisji wyniesie do 7,2 mln zł. Do objęcia jest 7 200 sztuk obligacji serii H z oprocentowaniem stałym na poziomie 10 proc. Cenę emisyjną ustalono na 1 000 zł za jedną obligację serii H, przy czym minimalny zapis wynosi 5 000 zł. Zapisy przyjmowane są do 23 czerwca 2022 roku w punktach Prosper Capital Dom Maklerski oraz za pośrednictwem platformy online PCDM. Przydział papierów dłużnych nastąpi 24 czerwca br.

Manufaktura Piwa Wódki i Wina musi spłacić obligacje

- W grupie bardzo skutecznie zarządzamy długiem w ramach realizowanego już ponad dwa lata programu emisji obligacji. Ostatnio w całości spłaciliśmy kolejną serię papierów dłużnych. Teraz w ramach uruchomionej nowej oferty publicznej zamierzamy pozyskać środki na wykupienie kolejnych transz obligacji. Naszym celem jest posiadanie długu na poziomie około 100 mln zł i uzyskanie w perspektywie jednego, dwóch lat współczynnika długu do EBITDA na poziomie 2 do 1, który uważamy za bardzo bezpieczny. Czujemy się pewnie co do dynamicznego rozwoju Spółki oraz możliwości finansowania go kapitałem dłużnym – powiedział Janusz Palikot prezes zarządu MPWiW.

Wartość zobowiązań MPWiW z tytułu wcześniej emitowanych obligacji wynosiła na koniec marca br. blisko 17,9 mln zł. Z tego papiery dłużne o wartości 5 mln zł, których termin wykupu mijał pod koniec maja br., zostały już w całości spłacone. Środki pozyskane z emisji obligacji serii H zostaną teraz przeznaczone na wykup obligacji serii D oraz obligacji serii E, który przypada w dniu 26 czerwca 2022 roku. Wartość nominalna obligacji serii D wynosi 4,88 mln zł natomiast wartość nominalna obligacji serii E wynosi 5,52 mln zł. 

Manufaktura Piwa Wódki i Wina tworzy holding alkoholowy markami piwa regionalnego, konsolidując jednocześnie inne projekty alkoholowe. W ostatnich miesiącach spółka sfinalizowała przejęcie spółki Doctor Brew. Poza tym w skład Grupy MPWiW wchodzą także (bezpośrednio): Tenczyńska Okovita, Tenczynek Dystrybucja, Tenczynek Świeże, a niebawem po zakończeniu procesu przejęcia również Przyjazne Państwo oraz pośrednio Tenczynek Bezalkoholowe i BUH Distillery. W ramach planowanej rozbudowy zdolności produkcyjnych w 2023 roku planowane jest przejęcie także spółki Browar w Niechanowie (obecnie partner biznesowy Emitenta, któremu zlecana jest część produkcji). 

ZOBACZ RÓWNIEŻ

POLECAMY