Drugi Polak poleci w kosmos? Uznański ma szansę na lot do gwiazd, jeśli rząd wyda 1,6 mld zł na ESA

esa
Ćwiczenia w strefie bez grawitacji, Paryż 2023. Fot. shutterstock.
Sławosz Uznański miałby polecieć w kosmos w ramach misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA). O sukcesie poinformowała rządowa agencja, która po publikacji tweetu z dobrą wiadomością usunęła go. To znak, że negocjacje w sprawie udziału Polaka jeszcze trwają.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Sławosz Uznański może spełnić marzenie o podróży w kosmos, co przyniosłoby nowe perspektywy dla polskiej kosmonautyki. Doniesienia o drugim Polaku w kosmosie, po pamiętnym locie Mirosława Hermaszewskiego, pojawiły się w środę 28 czerwca.

Według informacji portalu Interia, naukowiec ten miałby wkrótce wziąć udział w misji Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA), rozpoczynając treningi we wrześniu. Jednakże, rzeczywistość nie jest jeszcze tak jednoznaczna, a negocjacje w tej sprawie wciąż trwają. Rządowa agencja, która początkowo informowała o sukcesie, usunęła swój tweet.

Zwiększone nakłady finansowe na działalność ESA

Zwiększone nakłady finansowe na działalność ESA, jak sugeruje Interia, mogą być kluczowym czynnikiem umożliwiającym udział Sławosza Uznańskiego w misji kosmicznej. Polska planuje przeznaczyć na ten cel 360 mln euro (ok. 1 mld 603 mln zł) w ciągu najbliższych trzech lat. To inwestycja, która ma przynieść zwrot w postaci uczestnictwa naszego kraju w globalnym projekcie kosmicznym.

Wszystkie europejskie agencje kosmiczne, w tym ESA, stale się rozwijają i wysuwają kandydatury astronautów do misji ESA. Polska z sukcesem zaproponowała Sławosza Uznańskiego jako swojego przedstawiciela. A akcept dla jego udziału w misji jest ogromnym osiągnięciem. Po zatwierdzeniu jego umiejętności i możliwości fizycznych (szereg wymogów dotyczących zdrowia) Polska zyskała szansę na wysłanie swojego reprezentanta "do gwiazd".

Negocjacje w sprawie udziału Sławosza Uznańskiego w misji ESA

Jednakże, odpowiedź przesłana przez ESA do PAP sugeruje, że nadal trwają negocjacje między Polską a Agencją Kosmiczną w sprawie umożliwienia udziału Sławoszowi Uznańskiemu w misji kosmicznej. Szczegóły zostaną ujawnione dopiero po osiągnięciu porozumienia ze wszystkimi stronami, włączając w to międzynarodowych partnerów Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS).

Olga Semeniuk z RPAK odmawia komentarza

Choć odpowiedź ESA nie wyklucza możliwości jego udziału, nie potwierdza jednoznacznie informacji przekazanych przez Interię. Z tego powodu redakcja money.pl postanowiła skonsultować tę sprawę z wiceministrem rozwoju, Olgą Semeniuk, która jednocześnie pełni funkcję przewodniczącej Rady Polskiej Agencji Kosmicznej. Niestety, polityczka odmówiła udzielenia komentarza w tej sprawie.

Wszystko wskazuje na to, że rola Sławosza Uznańskiego w przyszłych misjach kosmicznych wciąż jest tematem dyskusji. Trzeba czekać na oficjalne potwierdzenie i ostateczne decyzje ze strony Europejskiej Agencji Kosmicznej. Jeśli jednak negocjacje zakończą się sukcesem, będzie to znaczący krok dla polskiej kosmonautyki.

Świat był gotowy na ChatGPT, ale nie jest gotowy na przyszłość. Wywiad z twórcą Chat GPT-4

8 dni w kosmosie Mirosława Hermaszewskiego

Lot Mirosława Hermaszewskiego odbył się w ramach misji Sojuz 30 na pokładzie statku kosmicznego Sojuz. Start nastąpił 27 czerwca 1978 roku z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie. Misja miała charakter międzynarodowy, ponieważ Hermaszewski był członkiem radzieckiej załogi kosmicznej.

Podczas lotu Mirosław Hermaszewski spędził w kosmosie blisko 8 dni, wykonując eksperymenty naukowe i biorąc udział w badaniach medycznych. Jego misja była częścią programu Intercosmos, który zakładał współpracę kosmonautów z państw bloku wschodniego z programem kosmicznym Związku Radzieckiego.

Po udanym locie i powrocie na Ziemię, Hermaszewski stał się bohaterem narodowym w Polsce. Jego osiągnięcie zostało entuzjastycznie przyjęte przez społeczeństwo, a sam kosmonauta został odznaczony najwyższym polskim odznaczeniem państwowym, Orderem Orła Białego.

Misja Mirosława Hermaszewskiego była ważnym krokiem w rozwoju polskiej kosmonautyki i umocniła pozycję Polski w międzynarodowych badaniach kosmicznych. Hermaszewski stał się symbolem aspiracji i możliwości Polski w dziedzinie eksploracji kosmosu.

Tomasz Biernacki, właściciel Dino na czele rankingu najbogatszych Polaków

ZOBACZ RÓWNIEŻ