Europejska Agencja Kosmiczna poszuka menedżerów w Polsce

europejska agencja kosmiczna
europejska agencja kosmiczna, fot. Adobe Stock
Europejska Agencja Kosmiczna nawiązała stałe partnerstwo z Akademią Leona Koźmińskiego. To element programu ESA Lab, którego celem jest pozyskanie kadr z najlepszych uniwersutetów w Europie. Polska "dostarczy" kadry menedżerskie.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Realizacja wspólnego dla Europy programu badania i wykorzystania przestrzeni kosmicznej, a co za tym idzie – rozwój europejskiego przemysłu kosmicznego to główny cel Europejskiej Agencji Kosmicznej. Budowa zaplecza badawczego i dydaktycznego w porozumieniu z europejskimi uczelniami i ośrodkami badawczymi jest jednym z kluczowych elementów przedsięwzięcia. W ESA Lab zsieciowanych jest już 14 uczelni z Wielkiej Brytanii, Francji, Niemiec, Włoch czy Norwegii. W grudniu analogiczne partnerstwo z ESA Lab podpisała Politechnika Gdańska.

Europejska Agencja Kosmiczna. Czas na polskie kadry

– Każdą z uczelni wybranych przez Europejską Agencję Kosmiczną wyróżnia unikatowa kompetencja wynikająca z realizowanych przedsięwzięć „kosmicznych” – mówi dr hab. Katarzyna Malinowska z Akademii Leona Koźmińskiego, ekspertka od zarządzania ryzykiem projektów kosmicznych, autorka programu studiów podyplomowych „Przedsiębiorczość w sektorze kosmicznym” oraz szefowa Centrum Badań Kosmicznych w Koźmińskim. 

– Naszą specjalizacją, którą dostrzegła ESA, jest rozwój kadr menedżerskich dla firm i instytucji działających na rzecz eksploracji kosmosu. W 2020 roku uruchomiliśmy pierwsze w Polsce studia podyplomowe, dzięki którym już w czerwcu nasz rynek wzbogaci się o kilkunastu nowych specjalistów przygotowanych do zarządzania projektami kosmicznymi. Od lat prowadzimy projekty naukowe dotyczące ryzyk towarzyszących eksploracji kosmosu – tłumaczy ekspertka z Koźmińskiego.

– Te partnerstwa – z naszą uczelnią i Politechniką Gdańską, to dowód na to, że Europejska Agencja Kosmiczna dostrzega i docenia przedsiębiorczość technologiczną Polaków. Polska jest postrzegana jako zaplecze przemysłowe, które ma podstawy, aby być wsparciem dla europejskiego sektora kosmicznego – uważa prof. Robert Rządca, prorektor ds. nauki w Koźmińskim. 

Akademia Leona Koźmińskiego od kilku lat, we współpracy z Polską Agencją Kosmiczną i Agencją Rozwoju Przemysłu SA, organizuje seminaria naukowe i konferencje na temat uwarunkowań rozwoju sektora kosmicznego w Polsce, cyberbezpieczeństwa w sektorze kosmicznym, górnictwa kosmicznego czy inżynierii ryzyk kosmicznych. Uczelnia prowadzi badania nad prawnymi aspektami działalności kosmicznej oraz kwestią regulacji systemowych, jest współorganizatorem European Rover Challenge. Akademia Leona Koźmińskiego pracuje także nad wspólnym przedsięwzięciem badawczym dotyczącym cyberbezpieczeństwa w sektorze kosmicznym z Akademią Sztuki Wojennej.

ESA Lab. Lista uczelni

Polska:

Akademia Leona Koźmińskiego, biznes w sektorze kosmicznym

Politechnika Gdańska, inżynieria kosmiczna 

 

Wielka Brytania:

University of Central Lancashire, wartość publiczna ESA

University College London, badania interdyscyplinarne

University of Oxford, SI i technologie kwantowe 

 

Francja

PSL Research University, medycyna kosmiczna

École centrale Paris, ekonomia kosmiczna i eksploracja dalekiego kosmosu 

HEC Paris, eksploracja kosmosu 

 

Norwegia

Norwegian University of Science and Technology, teledetekcja, SI, systemy kosmiczne 

 

Niemcy

Technical University of Darmstadt, inżynieria symultaniczna napędy kosmiczne i kosmiczne systemy transportowe

 

Włochy

Università Ca' Foscari Venezia, zrównoważony rozwój i zarządzanie ryzykiem 

SDA Bocconi School of Management, ewolucja gospodarki kosmicznej 

 

Rumunia

University POLITEHNICA of Bucharest, nawigacja satelitarna dla zastosowań naukowych, 5G, SI, uczenie maszynowe

 

ZOBACZ RÓWNIEŻ