Polski SatRev dołącza do projektu SKAISEN Europejskiej Agencji Kosmicznej

SatRevolution Fot. materiały prasowe
SatRevolution Fot. materiały prasowe
Polska firma z branży przemysłu kosmicznego, SatRev, nawiąząła partnerstwo ze spółką Zaitra i dołączyła do projektu SKAISEN Europejskiej Agencji Kosmicznej (ESA)

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Celem projektu SKAISEN jest rozwój zaawansowanej technologii sztucznej inteligencji (AI) do przetwarzania obrazów na statkach kosmicznych. Projekt jest prowadzony przez Zaitra we współpracy z SatRev oraz dwoma innymi partnerami z krajów członkowskich ESA. 

Warto przeczytać: Patrzeć w gwiazdy, stąpając po Ziemi, czyli ile będzie nas kosztował lot Polaka w kosmos

SatRev dołącza do SKAISEN

- SatRev jest zaszczycony udziałem w projekcie SKAISEN, współpracując z liderem branży, Zaitra, oraz innymi partnerami. Ten wyjątkowy moment napawa nas dumą, ponieważ nasze innowacyjne podejście do przetwarzania obrazów w kosmosie kształtuje przyszłość tej fascynującej dziedziny. Jesteśmy pełni entuzjazmu co do przyszłych osiągnięć, które wraz z naszymi partnerami planujemy wprowadzić, przyczyniając się do rewolucji w technologii kosmicznej – powiedział Grzegorz Zwoliński, dyrektor generalny SatRev.

Współpraca obejmuje zapoznanie Zaitra z platformą UniBus, dostarczanie obrazów przez SatRev do szkolenia modelu opartego na AI oraz rozwój platformy testowej i rozwojowej.

Projekt SKAISEN planuje również przeprowadzenie funkcjonalnych i środowiskowych testów, aby potwierdzić, że algorytm Zaitra w połączeniu z technologią edge-computing jest gotowy do wysłania na orbitę. To ambitne przedsięwzięcie ma na celu zrewolucjonizowanie obrazowania w kosmosie, a SatRev jest dumny ze swojej roli w tym innowacyjnym projekcie.

SatRev to polska firma kosmiczna założona w 2016 roku, specjalizująca się w projektowaniu, produkcji i obsłudze nanosatelitów oraz ekspertyzie w analizie danych. Do tej pory SatRev z powodzeniem wysłała na orbitę Ziemi 11 satelitów. Zaitra z kolei pochodzi z Czech i została założona w 2020 roku. Koncentruje się na optymalizacji dostarczania danych kosmicznych i autonomii misji poprzez dostarczanie produktów i usług przetwarzania danych na pokładzie.

Zobacz: SpaceX oskarżone o nielegalne zwolnienie pracowników, którzy krytykowali Elona Muska

ZOBACZ RÓWNIEŻ