Dlaczego warto stawiać na spółki dywidendowe
Spółki dywidendowe, fot. Adobe StockW 2021 r. inwestycje w akcje naszego autorskiego zestawienia spółek dywidendowych, których akcje notowane są na GPW przyniosły zysku średnio 42,9 proc. , przy czym stopy zwrotu uwzględniają i zmianę kursu, i wypłacone akcjonariuszom profity. Za spółki dywidendowe uznaliśmy takie, które podzieliły się z inwestorami zyskami wypracowanymi w 2020 r. i w ostatnich pięciu latach wypłaciły dywidendę co najmniej czterokrotnie. Wyjątek zrobiliśmy dla trzech spółek, które wypłaciły zyski trzykrotnie w ostatnich pięciu latach, ale za to nie zawiodły inwestorów w ostatnich trzech latach z rzędu. To o tyle istotne, że nawet niektóre spółki, które do tej pory regularnie dzieliły się zyskami, w 2020 r. zdecydowały się na ich zatrzymanie. Firmy, które wypłaciły dywidendę w pierwszym roku pandemii, kiedy szok gospodarczy miał największe wpływ na przychody i zyski, a także w roku kolejnym i poprzedzającym pandemię uznaliśmy za dywidendowe (nie jest tożsame z indeksem WIGdiv), choć ich historia wypłat dla akcjonariuszy (a w dwóch przypadkach też historia obecności na GPW) jest relatywnie krótka.
W 2021r. dywidendę wypłaciło łącznie 158 spółek notowanych na GPW, nie wszystkie są w naszym zestawieniu, ale być może trafią do niego w kolejnych latach, jeśli wykażą się większą regularnością.
Przekonujące statystyki
Okrojona przez nas grupa liczyła w sumie 108 przedsiębiorstw i liczona dla nich średnia stopa zwrotu raz jeszcze podkreśliła, że spółki dzielące się zyskami z akcjonariuszami statystycznie wypadają znacznie lepiej niż rynkowa średnia. Ubiegły rok – mimo nerwowej końcówki – był pomyślny dla inwestorów operujących na warszawskiej giełdzie. Główny indeks giełdowy (WIG) zyskał 21,5 proc., a przecież przy wyliczaniu WIG uwzględniana jest także wypłacana przez spółki dywidenda.
Stopa zwrotu wybranych przez nas spółek okazała się też trzykrotnie wyższa niż zmiana indeksu WIG20, który grupuje 20 największych spółek naszej giełdy, a także wyraźnie wyższa niż zmiana mWIG i sWIG, czyli indeksów odpowiednio małych i średnich spółek notowanych na GPW. Co ciekawe, indeks mierzący zachowanie spółek dywidendowych (WIGdiv) zyskał w 2021 r. niespełna 14 proc. W skład indeksu wchodzą aktualnie 34 spółki, które wypłacały dywidendę w kolejnych pięciu latach obrotowych (podejście konstruktorów indeksu jest więc bardziej rygorystyczne niż nasze), a za jego relatywnie niewielki wzrost odpowiada waga nadawana poszczególnym spółkom. Większe przedsiębiorstwa, jak PKN, PGNiG czy Kęty, mają większą wagę w indeksie (przytoczona trójka odpowiada za 31,5 proc. wskaźnika). Kursy największych giełdowych spółek mają tendencję do dostojnego poruszania się zgodnie z giełdowymi trendami, to mniejsze spółki (co najmniej średnie) zmieniają kapitalizację bardziej dynamicznie. Ale mniejsze firmy mają mniejszy wpływ na zachowanie WIGdiv, stąd jego dynamika odstaje od „naszej” średniej.
Przewagę spółek dywidendowych jeszcze lepiej widać w dłuższym okresie. Średnia stopa zwrotu akcji 108 wybranych przez nas spółek wyniosła aż 174 proc., a mediana to 91,1 proc. W tym samym czasie WIG wzrósł o 33,9 proc., WIGdiv o 20,9 proc., a WIG20 o 16,5 proc. Łatwo stąd o wniosek, że dywidendy pozwalają inwestorom osiągać wysokie stopy zwrotu nawet w okresie wieloletniej flauty, bo takie określenie pasuje do zachowania naszej giełdy w ostatnich pięciu latach. W tym czasie tylko 12 proc. (13 spółek) wybranych akcji przyniosło ujemne stopy zwrotu. Statystyki za 2021 r. są nieco gorsze – mimo wypłaconej dywidendy stratę przyniosło 19,4 proc. wybranych przez nas akcji.
Statystycznie znacznie łatwiej było jednak trafić na akcje spółki, które dały ponad 100-procentową stopę zwrotu. W ostatnich pięciu latach 49 spółek dywidendowych wypracowało tak imponującą stopę zwrotu, czyli aż 45 proc. analizowanej grupy. W 2021 r. minimum 100 proc....
Artykuł dostępny tylko dla prenumeratorów
Masz już prenumeratę? Zaloguj się
Kup prenumeratę cyfrową, aby mieć dostęp
do wszystkich tekstów MyCompanyPolska.pl
Co otrzymasz w ramach prenumeraty cyfrowej?
- Nielimitowany dostęp do wszystkich treści serwisu MyCompanyPolska.pl
- Dostęp do treści miesięcznika My Company Polska
- Dostęp do cyfrowych wydań miesięcznika w aplikacji mobilnej (iOs, Android)
- Dostęp do archiwalnych treści My Company Polska
Więcej możesz przeczytać w 2/2022 (77) wydaniu miesięcznika „My Company Polska”.