Tether nie ma już papierów komercyjnych. Zastąpił je bonami skarbowymi

Tether ma być jeszcze bardziej stabilny? / Fot. Ma
Tether ma być jeszcze bardziej stabilny? / Fot. Mariia Shalabaieva, Unsplash.com
Tether to największy na świecie stablecoin. Poinformował, że zmniejszył swoje zasoby papierów komercyjnych do zera, zastępując je bonami skarbowymi USA. Organizacja dąży do zwiększania przejrzystości.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Tether, czyli stablecoin na stałe powiązany z dolarem - jeden USDT (Tether) ma wartość jednego dolara amerykańskiego - ma obecnie kapitalizację na poziomie 67,7 mld dol. i jest trzecim co do wielkości krypto aktywem, zaraz po Bitcoinie (367 mld dol.) i Ethereum (159 mld dol.). 

Organizacja stojąca za USDT była jednak często krytykowana za brak przejrzystości i informacji o tym, co konkretnie "chroni" wartość stablecoina. Krytyka nasiliła się po tym, jak swoje powiązanie z dolarem stracił UST z blockchaina Terra Luna, przyczyniając się do upadku tej sieci. 

Sprawdź: Recesja

Tether pracował więc nad przejrzystością i obecnie poinformował, że jego stablecoin jest "najbezpieczniejszy na rynku". Posiadacze USDT nie powinni więc martwić się o to, że stracą one wartość i powiązanie z dolarem. 

Tether rezygnuje z papierów komercyjnych

Tether zmniejszył swoje zasoby papierów komercyjnych do zera, zastępując je bonami skarbowymi USA. 

Papiery komercyjne to forma krótkoterminowego, niezabezpieczonego długu emitowanego przez spółki. To tzw. papiery dłużne, o zapadalności do 12 miesięcy, służące do pozyskiwania krótkoterminowego finansowania przez przedsiębiorstwa. Inaczej mówiąc, to alternatywa dla krótkoterminowych kredytów i pożyczek. Są też uważane za mniej wiarygodną i bezpieczną opcję niż bony skarbowe. 

Z kolei bony skarbowe to krótkoterminowe papiery dłużne, ale emitowane przez rząd. Ich podstawową cechą jest bardzo niski stopień ryzyka, co sprawia, że są atrakcyjnym papierem lokacyjnym. Za praktycznie zerowe ryzyko nabywca ponosi jednak koszt w postaci niskiego oprocentowania. Tak więc małe ryzyko, mała nagroda.

Inspiracje: Supercar Blondie

Paolo Ardoino, dyrektor ds. technologii w Tether, napisał na Twitterze, że 58,1% aktywów to obecnie bony skarbowe, w porównaniu do 43,5% z czerwca br. Dodatkowo organizacja podobno dokonała zakupu w ciągu 48 godz., przeznaczając na ten cel 7 mld dol. Ardoino pisał: "Zapytaj swój bank lub inne stablecoiny, czy mogą to zrobić, oczywiście w tym samym czasie". 

Stablecoin USDT nie stracił nigdy swojej wyceny

Większość stablecoinów wspierana jest rezerwami fiat (waluty fiducjarne), aby użytkownicy, którzy chcą wypłacić swoje środki, mogli to zrobić bez przeszkód. Na rynku pojawiły się jednak tzw. algorytmiczne stablecoiny, takie jak wspomniany UST, które próbowały opierać swoją wartość na kodzie programistycznym. 

Tether zawsze przekonywał, że wszystkie tokeny USDT są wspierane jeden do jednego w dolarach przechowywanych w banku. Jednak po tym, gdy prokurator generalny Nowego Jorku zdecydował się na prześwietlenie organizacji, okazało się, że firma wykorzystywała również inne metody do "trzymania wartości USDT", w tym papiery komercyjne. Wtedy wiarygodność organizacji podupadła i wiele osób zaczęło zastanawiać się czy USDT nie straci swojej wartości, zwłaszcza w fazie bessy, kiedy tak wielu inwestorów rezygnuje z kryptowalut i chce przechowywać środki w stablecoinach, albo nawet wypłacać je w formie rzeczywistych dolarów. 

Tether ostatecznie, po dwóch i pół roku przeróżnych batalii sądowych i walki z krytyką, wydał oświadczenie, że obawy o stabilność USDT były nieuzasadnione. I faktycznie, oceniając rynek można przyznać, że USDT nie stracił swojego powiązania z dolarem. 

ZOBACZ RÓWNIEŻ