Bonusy roczne za wyniki? Chińska firma zastąpiła je nagrodami za ćwiczenia fizyczne

Bonusy roczne za wyniki? Chińska firma zastąpiła je nagrodami za ćwiczenia fizyczne
Chiński producent papieru nie chce wypłacać nagród pieniężnych za wydajność w pracy. Ma inny pomysł.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

W wielu firmach mamy czas na świąteczne bonusy, ale chiński producent papieru zdecydował się zrezygnować z rocznych wypłat za wydajność. Uznał, że będzie przyznawał nagrody pieniężne w zależności od tego, ile jego pracownicy ćwiczą.

Guangdong Dongpo Paper, firma z południowego, przemysłowego hubu prowincji Guangdong, zamierza rozdzielać bonusy według miesięcznego zestawienia tego, ile każdy pracownik przebiegnie.

Około 100 pracowników firmy może otrzymać nawet 130% miesięcznej pensji jako roczny bonus, jeśli przebiegną co najmniej 100 kilometrów każdego miesiąca. Jeśli przebiegną tylko połowę tej odległości przez sześć kolejnych miesięcy — czyli około 8 km na miesiąc — dostaną tylko parę butów do biegania.

Wędrówki i szybki marsz mogą być przeliczane na kilometry biegu — ale ze zniżką na całkowitą sumę bonusu — przy czym wszystkie ćwiczenia są rejestrowane w odpowiedniej aplikacji mobilnej.

Prezes firmy wie, co to zdrowie

Prezes firmy jest zapalonym wędrowcem, który dwukrotnie zdobył szczyt Mount Everest, zarówno od strony Nepalu, jak i Chin, zgodnie z oficjalnym kontem firmy na platformie mediów społecznościowych WeChat.

Nowe zasady zostały opracowane w celu promowania zdrowego stylu życia i zwiększenia szczęścia pracowników.

Mimo to zmiany w spółce wywołały debatę wśród chińskich użytkowników mediów społecznościowych, z wieloma osobami zastanawiającymi się nad tym, czy Guangdong Dongpo używa miary ćwiczeń jako pretekstu do faktycznego obcięcia lub zniesienia bonusów. Niektórzy użytkownicy Weibo, jednej z największych platform w kraju, zwrócili uwagę, że będzie trudno pracownikom codziennie biegać na długich dystansach, jako że chińscy pracownicy sektora prywatnego pracują długie godziny, z małą ilością odpoczynku.

Duże chińskie firmy, szczególnie te w sektorze technologicznym, były w ostatnich latach krytykowane za promowanie tzw. kultury "996", gdzie pracownicy pracują od 9 rano do 9 wieczorem, sześć dni w tygodniu. Chińska młodzież, ostrożna wobec tej kultury i borykająca się z powolnym wzrostem gospodarczym i wysokim bezrobociem, coraz częściej rezygnuje z wyścigu szczurów, tworząc ruch znany jako "leżenie na płasko".

ZOBACZ RÓWNIEŻ