Awaria Netia. Nie ma internetu, oto, co powienieś zrobić

Awaria internetu to frustrująca sytuacja, fot. Shutterstock
Awaria internetu to frustrująca sytuacja, fot. Shutterstock
W przypadku awarii internetu Netia, musisz podjąć kilka podstawowych kroków. Pomogą ci albo samodzielnie naprawić internet albo zgłosić problem do firmy.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Awaria internetu to sytuacja, która potrafi być niezmiernie uciążliwa, zwłaszcza jeśli Twoja aktywność zawodowa jest uzależniona od połączenia sieciowego. Jeśli jesteś abonentem Netia i napotykasz trudności z dostępem do internetu, oto kilka kroków, które możesz podjąć, aby spróbować rozwiązać ten problem:

Krok 1: Przeprowadź restart urządzeń

Często problemy z internetem można rozwiązać poprzez proste zrestartowanie urządzenia. Zaleca się rozpoczęcie od odłączenia routera na kilka minut, a następnie ponowne podłączenie i włączenie go. W przypadku braku skuteczności tej metody, można spróbować przeprowadzić tzw. "twardy restart". Istnieją dwie opcje, w zależności od sprzętu, który posiadasz.

Jeśli masz do czynienia z modemem Netia, jak wyjaśniają konsultanci, warto spróbować odłączyć i ponownie podłączyć końcówkę przewodu sygnałowego do modemu. Następnie, przy użyciu igły, należy nacisnąć guzik znajdujący się w dziurce z tyłu modemu i przytrzymać go przez 30 sekund. Po tej czynności, odczekaj około 40 minut, aby modem mógł zalogować się ponownie do sieci.

Alternatywnie, jeśli masz dekoder Netia, znajdziesz przycisk "modem reset" obok gniazd sieciowych. Wciśnij ten przycisk i przytrzymaj go przez 30 sekund, aż symbol Wi-Fi na panelu przednim pojawi się ponownie, co oznacza zakończenie przywracania ustawień fabrycznych.

Krok 2: Zweryfikuj połączenia

Choć pytanie o podłączenie routera do źródła zasilania może wydać się banalne, czasem problem tkwi właśnie w tym szczególe. Upewnij się, że wszystkie kable są prawidłowo podłączone zarówno do modemu, jak i routera. Bywa, że luźne lub uszkodzone kable są przyczyną problemów z połączeniem. Sprawdź również, czy router działa poprawnie, podłączając go do innego gniazdka - to pozwoli wykluczyć ewentualną usterkę gniazdka.

Krok 3: Sprawdź status usług Netia

Kolejnym krokiem jest sprawdzenie, czy awaria dotyczy tylko Twojego połączenia czy może większego obszaru. Netia regularnie informuje o planowanych lub nagłych przerwach w dostawie usług na swojej stronie internetowej oraz poprzez media społecznościowe. Warto skorzystać z tych źródeł, aby sprawdzić, czy inni klienci zgłaszają podobne problemy.

Krok 4: Skontaktuj się z pomocą techniczną

Jeśli powyższe kroki nie przyniosły pożądanego rezultatu, skontaktuj się z działem wsparcia technicznego Netia. Konsultanci służą pomocą w zdalnej diagnozie problemu oraz mogą wysłać technika w razie potrzeby.

Telefon: Biuro obsługi klienta: 801 802 803 lub 793 800 300 oraz numer Netia na telefon stacjonarny: 22 711 11 11

Możesz także zgłosić sprawę poprzez stronę internetową Netia. Wymagane będzie podanie numeru identyfikacyjnego klienta, który znajdziesz m.in. na umowach, fakturach oraz w swoim koncie na platformie Netia Online. Jeśli napotkasz trudności w nawigacji po stronie internetowej, możesz pozostawić swój numer telefonu w dedykowanym polu, które automatycznie pojawi się na ekranie. Konsultant skontaktuje się z Tobą, a rozmowa będzie bezpłatna, ponieważ koszty ponosi Netia.

Potrzebujesz konkretnych linków? Oto ważne adresy stron Netia:

https://www.netia.pl/pl/kontak...

https://zaloguj.netia.pl/cas/l...

Krok 5: Sprawdzaj, co się dzieje

Pozostań w kontakcie z Netia, aby otrzymywać aktualizacje dotyczące stanu awarii. Firma regularnie informuje klientów o postępach w naprawach. Niemniej, w sytuacjach bardziej złożonych, istotne jest, aby być na bieżąco i przypominać o swojej sprawie.

Praktyczne i skuteczne metody radzenia sobie z awarią Internetu

Awaria Internetu Netia może mieć różne przyczyny, od problemów technicznych po prace konserwacyjne. Ważne jest, aby podjąć odpowiednie kroki w celu diagnozy i naprawy problemu. Pamiętaj, że kontakt z działem wsparcia technicznego często przyspiesza przywrócenie połączenia.

Czas naprawy awarii przez Netia

Na niektórych forach pojawia się błędna informacja, jakoby Netia miała obowiązek usunąć awarię w ciągu dwóch dni. W rzeczywistości umowa zobowiązuje firmę jedynie do wyznaczenia terminu naprawy. To nie oznacza, że awaria zostanie usunięta w ciągu 48 godzin. Niemniej jednak, w dużych miastach często udaje się uzgodnić wizytę technika na następny dzień roboczy.

Odszkodowanie za przerwę w dostępie do Internetu

Odpowiednie przepisy regulują kwestię odszkodowań za przerwy w dostępie do Internetu. Abonentowi przysługuje odszkodowanie za każdy dzień przerwy w usłudze w wysokości 1/15 średniej opłaty miesięcznej, ale nie dłużej niż przez ostatnie 12 miesięcy. Prawo telekomunikacyjne, konkretnie art. 56 ust. 3 pkt 15, reguluje tę kwestię.

Odszkodowanie za niską jakość usługi Internetowej

Operator telekomunikacyjny zobowiązał się do świadczenia usługi, w tym zapewnienia dostępu do Internetu. Możesz ubiegać się o odszkodowanie, jeśli Internet jest zbyt wolny, by móc z niego korzystać. To nazywane jest nienależytym wykonaniem umowy.

Awaria Internetu a sytuacje nadzwyczajne

Zgodnie z art. 104 ust. 1 Prawa Telekomunikacyjnego, który odwołuje się do Kodeksu Cywilnego, dostawca Internetu nie ponosi odpowiedzialności za brak wykonania lub nienależyte wykonanie usługi, jeśli nie jest za to odpowiedzialny. Oznacza to, że operator nie odpowiada za przypadki siły wyższej, takie jak powódź.

ZOBACZ RÓWNIEŻ