800+ tylko dla ukraińskich dzieci uczących się w polskich szkołach

zboże ukraina
800 plus ma zostać przyznane tylko dla ukraińskich dzieci uczących się w polskich szkołach. / Fot. shutterstock.
Pod koniec maja Sejm przyjął nowelizację ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy, która czeka teraz na podpis prezydenta. Zmiany mają na celu m.in. powiązanie wypłaty świadczeń 800+ oraz „Dobry start” z faktem uczęszczania dzieci do polskich szkół. Nowe przepisy wejdą jednak w życie dopiero za rok, co rodzi pytania o ich skuteczność.

Zyskaj dostęp do bazy artykułów z „My Company Polska” Zamów teraz!

Nowelizacja specustawy przewiduje likwidację wypłat 40 zł za wyżywienie i zakwaterowanie Ukraińców w prywatnych domach od 1 lipca. Zgodnie z nowymi przepisami, wypłata świadczeń na dziecko 800+ oraz „Dobry start” będzie uzależniona od tego, czy dziecko uczęszcza do polskiej szkoły. Jednak te zmiany zaczną obowiązywać dopiero od okresu świadczeniowego rozpoczynającego się 1 czerwca 2025 roku oraz od roku szkolnego 2025/2026 - relacjonuje portal Bankier.pl.

Powody opóźnienia przepisów dotyczących wsparcia dla Ukraińców 

Powodem opóźnienia jest fakt, że świadczenia na ten rok i połowę przyszłego zostały już przyznane, a ustawa nie może działać wstecz. Dodatkowo, wprowadzenie zmian wymagałoby kosztownej przebudowy systemu ZUS, który odpowiada za wypłatę świadczeń. „A więc świadczenia na ten rok i połowę przyszłego roku zostały już przyznane, a ustawa nie może działać wstecz” – tłumaczy jeden z urzędników MSWiA.

Rosja zbiera daninę na machinę wojenną: Putin wprowadza wyższe podatki

Dane o uczęszczaniu do szkół uchodźców

Obecnie do polskich szkół uczęszcza około 145 tysięcy ukraińskich dzieci, a do przedszkoli – 34 tysiące. Nie wiadomo jednak dokładnie, ile dzieci jest poza systemem edukacyjnym, ponieważ wiele z nich uczy się zdalnie w ukraińskich szkołach. „Do szkoły w Polsce nie uczęszcza ok. 40% dzieci z Ukrainy, które mieszkają w naszych ośrodkach. Głównie ze szkół ponadpodstawowych” – ocenia Aneta Żochowska, dyrektor Fundacji Leny Grochowskiej.

Od 1 lipca Polska zaprzestanie finansowania ośrodków dla Ukraińców, w których mieszka mniej niż dziesięć osób, likwidując tym samym świadczenie 40 zł na osobę. Rząd planuje również uszczelnienie systemu PESEL dla Ukraińców poprzez wprowadzenie obowiązku potwierdzenia tożsamości wyłącznie na podstawie paszportu oraz wprowadzenie odcisków palców dla dzieci od szóstego roku życia.

Społeczna Opinia na Temat Pomocy dla Ukrainy

Z ankiet przeprowadzonych przez Opinia24 oraz YouGov na zlecenie organizacji International Rescue Committee (IRC) wynika, że większość Polaków wciąż popiera dostarczanie pomocy dla Ukrainy. „Aż 79% Polaków uważa, że zapewnienie Ukrainie pomocy w postaci żywności, wody, pomocy medycznej i schronienia, jest konieczne” – informuje „Gazeta Wyborcza”. Jednak znacznie mniej Polaków, bo tylko 42%, opowiada się za długoterminowym pobytem uchodźców w Polsce - wskazuje Bankier.pl.

Kontekst eurowyborów 

Przed wyborami do Parlamentu Europejskiego sondaże pokazują możliwy skręt w prawo europejskiej polityki, co może wpłynąć na stopień pomocy niesionej ofiarom wojen i katastrof naturalnych.

Kwiaciarnie alarmują: Tanie kwiaty z ezgotycznych krajów psują rynek

ZOBACZ RÓWNIEŻ