Raport: Płynność finansowa
Skromna skrzynka z narzędziami
Podsumujmy: właściciele małych i średnich firm teoretycznie mają do wyboru cały szereg instrumentów wspomagających zarządzanie płynnością finansową w przedsiębiorstwie. W praktyce skazani są jednak na zaledwie kilka tego typu narzędzi, z kredytem bankowym na czele. Polski rynek finansowy wciąż nie dogonił zachodnioeuropejskiego.
Faktoring, windykacja czy giełda wierzytelności?
Zaczynając współpracę z nowym odbiorcą, warto pomyśleć, co zrobimy na wypadek, gdyby nie zapłacił on za nasz towar czy usługi. Możemy się np. zabezpieczyć przed szkodą poprzez faktoring albo udać się po szkodzie do windykatora. Lub sprzedać wierzytelność w internecie.
Nie taki windykator straszny
Przedsiębiorcy często mają opory przed korzystaniem z pomocy windykatorów. Boją się, że stracą przez to np. dużego klienta albo zostaną wciągnięci w działania na granicy prawa. Tymczasem rynek usług windykacyjnych dojrzał, a ich zakres obejmuje już nie tylko kompleksową pomoc w odzyskiwaniu należności, lecz także działania prewencyjne.
Mądry przed szkodą
26 mld zł, czyli 2,1 proc. przychodów – tyle łącznie musiały spisać na straty polskie firmy, ponieważ ich klienci nie zapłacili za towary lub usługi. Wiele z nich nie miałoby tych kłopotów, gdyby sprawdzały swoich kontrahentów.
Jak sprzedawać i nie mieć dłużników
Konsekwencja, prewencja, kontrola i wspieranie rozwoju partnera – to podejście bardzo się sprawdza, jeśli chcemy uniknąć problemów z płatnościami ze strony swych odbiorców, utrzymywać płynność finansową oraz zwiększać sprzedaż i obroty. Dowiódł tego przypadek koszalińskiej firmy JAAN.
Zacznij od siebie, bo pańskie oko konia tuczy
Płynność finansowa firmy w dużym stopniu zależy od tego, na ile sama jest gospodarna i oszczędna. Bywa, że ta gospodarność ratuje ją przed zniknięciem z rynku, gdy zachowanie kontrahentów pozbawia ją gotówki niezbędnej do prowadzenia biznesu. Gdzie szukać oszczędności na własnym podwórku?