zatrudnienie
zobacz inne tematyW tych zawodach łatwo znajdziesz pracę w 2025, o ile nie będziesz mieć "nierealistycznych oczekiwań finansowych"
Choć firmy planują w tym roku rekrutacje, dynamika rynku wskazuje na ostrożne podejście do zatrudniania oraz rosnący niedobór talentów. Raport Płacowy Hays 2025 prezentuje szczegółowy obraz sytuacji, pokazując, w których branżach rozwój będzie najszybszy, a gdzie występują największe braki kadrowe.
Pokolenie Z zawodzi w pracy? Większość firm zwalnia zetki niedługo po przyjęciu
Nie wszystkie firmy radzą sobie z nową generacją pracowników. Wyniki badań międzynarodowej platformy Intelligent pokazują, że aż 6 na 10 przedsiębiorstw zwolniło młodych pracowników niedługo po ich zatrudnieniu. Powody? Najczęściej wymieniane to brak motywacji i inicjatywy (50%), niedostateczny profesjonalizm (46%) oraz problemy organizacyjne (42%).
W jakich branżach będą zatrudniać w 2025? Wybija się sektor, który przechodził ostatnio kryzys
Na koniec III kwartału 2024 r. rynek pracy w Polsce odnotował istotne zmiany. Główny Urząd Statystyczny (GUS) poinformował, że liczba wolnych miejsc pracy wzrosła o 2,8% w porównaniu z poprzednim rokiem, osiągając poziom 114,3 tys. W ujęciu kwartalnym przyrost wyniósł 3,1%. Wzrost ten wskazuje na dalszą dynamikę rynku pracy, który stale dostosowuje się do zmieniających się potrzeb gospodarki.
Firmom coraz trudniej zatrzymać pracownika. Wypalenie zawodowe na szczycie listy
Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to, według danych zebranych przez Instytut Keralla Research na zlecenie VanityStyle, trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?
GUS podał średnią pensję za wrzesień. Jest niższa niż się spodziewano
Średnie wynagrodzenie brutto w firmach wyniosło we wrześniu 8 tys. 141 zł - informuje GUS. W porównaniu rok do roku płace wzrosły o ponad 10 proc., jednak w ujęciu miesięcznym wyniosły mniej niż w sierpniu.
Najpierw zwalniali, teraz zatrudniają z powrotem. Salesforce szuka 3000 specjalistów
Salesforce szuka specjalistów, również z sektora IT. Stawia w dużym stopniu na tzw. boomerangi, czyli osoby, które pracowały w spółce już wcześniej.
Odejście z pracy. Czym w podjęciu tej decyzji kierują się Polacy?
Jak wynika z danych zebranych przez Kodilla i Randstad Polska, nawet 50 proc. osób zatrudnionych w edukacji zmieniłoby miejsce pracy bądź nawet branżę, gdyby w nowym miejscu zaoferowano im inny niż dotychczas system pracy. W innych branżach wyniki są różne.
Jak zdobyć pracę w IT?
Drzwi do branży nowoczesnych technologii stoją otworem. Jakie warunki trzeba spełniać warunki, aby przejść przez ich próg i zdobyć pracę w IT?
NeuroGames Lab to gra komputerowa, która pomaga menadżerom znaleźć idealnego pracownika
Prowadzi trzy firmy, szykuje się do obrony doktoratu. Biega maratony, ćwiczy jogę, a w wolnych chwilach gra na fortepianie. Jego startup NeuroGames Lab stworzył komputerową grę rekrutacyjną, która pomaga menedżerom znaleźć idealnego pracownika.
Praca w IT? Prawie połowa ofert obejmuje zawody nieprogramistyczne
Prawie połowa ofert pracy w branży IT dotyczy zawodów nie związanych z programowaniem - wynika z najnowszego raportu IT Coders Lab oraz Pracuj.pl.
Coraz więcej pracy wykonują roboty. By przetrwać w tym świecie, trzeba mieć odpowiednie kompetencje
W 2018 r. liczba godzin przepracowanych przez człowieka w kluczowych branżach przemysłu wynosiła 71 proc. W przyszłym roku ten współczynnik spadnie do 58 proc., bo coraz więcej pracy będą wykonywały roboty. By przetrwać w tym świecie, trzeba mieć odpowiednie kompetencje – mówili uczestnicy debaty Kompetencje przyszłości na rynku pracy dzisiaj i do 2030 r.
Kubisiak: Szukający pracy powinni być bardziej elastyczni. Kryzys wymusza zmiany [WYWIAD]
Młodzi najbardziej cierpią w okresie kryzysu. Z pewnością wydłuża się czas szukania pracy, co jest oczywiście związane z mniejszą liczbą ofert. Niektóre przedsiębiorstwa radzą sobie wyjątkowo dobrze, a inne wyjątkowo źle – to wymusza większą elastyczność u kandydatów, warto wyjść poza dotychczasową branżę - mówi Andrzej Kubisiak, zastępca dyrektora Polskiego Instytuty Ekonomicznego.
Stabilizacja na rynku pracy. Firmy skończyły ze zwolnieniami?
Trzeci kwartał br. na rynku pracy to stabilna stopa bezrobocia i rosnąca liczba aktywnych zawodowo – wynika z danych Głównego Urzędu Statystycznego. Zdaniem ekspertów Personnel Service, korzystne wskaźniki to dobry sygnał dla pracowników, ale niewystarczający powód do optymizmu.
Mieszane nastroje na rynku pracy. Najgorsze dopiero nadejdzie
Zatrudnienie w sektorze przedsiębiorstw rośnie, ale to tylko mniej niż połowa całego obrazu rynku pracy. Dane ZUS nadal pokazują negatywne tendencje. Jest za wcześnie na ogłaszanie końca problemów na rynku pracy - pisze w analizie dr Sławomir Dudek, główny ekonomista Pracodawców RP.
Co piąte przedsiębiorstwo zanotowało wzrost zamówień, ale zatory hamują poprawę przychodów
Z ósmej fali badań sytuacji przedsiębiorstw i pracowników Polskiego Funduszu Rozwoju i Polskiego Instytutu Ekonomicznego wynika, że prawie 80 proc. firm zamierza utrzymać dotychczasowe zatrudnienie. Spada także odsetek pracujących w zmniejszonym wymiarze czasu pracy.
Mniejsze zatrudnienie, słabsze pensje. Majowy obraz koronakryzysu
Tegoroczny maj jest kolejnym miesiącem, w którym obserwujemy ograniczenie zatrudnienia w sektorze przedsiębiorstw. Liczba pracujących, w porównaniu do kwietnia, spadła o 1,4 proc. i wynosiła 6173,9 tys. osób. Rok temu przedsiębiorstwa zatrudniały 6380,2 tys., co oznacza zmniejszenie zatrudnienia o 3,2 proc. w ciągu roku – podał GUS.