tytoń
zobacz inne tematyUE utraciła blisko 11,6 mld euro wpływów budżetowych z niezapłaconych podatków na tytoń
W 2023 r. w UE szara strefa tytoniowa w UE sięgała 8,3 proc. rynku, a nielegalne wyroby tytoniowe stanowiły ok. 35 mld szt. Przestępczość tytoniowa w ub. roku kosztowała UE blisko 11,6 mld EUR. Niechlubnym liderem zestawienia jest Francja, gdzie co trzeci papieros (33,2 proc., 16,8 mld sztuk) pochodzi z nielegalnych źródeł, na czym francuski budżet stracił ok. 7,3 mld EUR w wyniku niezapłaconych podatków.
Nowe, zaskakujące zastosowanie suszu z czerwonokrzewu
Powszechnie wiadomo, że palenie to poważne niebezpieczeństwo nie tylko dla zdrowia palacza, ale i jego otoczenia. Do argumentów zdrowotnych często dochodzą te natury estetycznej. Niestety część palaczy długo męczy się po rzuceniu nałogu albo do niego wraca. Nie zawsze bowiem racjonalne argumenty są w stanie wygrać z biologicznym i behawioralnym uzależnieniem.
Rządy szukają alternatyw
Global Forum on Nicotine to międzynarodowa konferencja, która koncentruje się na roli bezpieczniejszych produktów nikotynowych. W połowie czerwca odbyła się w Warszawie.
Nikotynowe rewolucje
Od kichania tabaką po saszetki. Branża nikotynowa przeszła już kilka rewolucji.
Zimowy wypad, by rzucić nałóg
Chcesz zmienić zły nawyk, zmień swoje otoczenie – radzą psycholodzy.
Brytyjczycy chcą leczyć e-papierosem
Nałóg palenia tytoniu jest zmorą współczesnego świata – z jego zwalczaniem z trudem radzą sobie systemy opieki zdrowotnej na całym świecie. Naukowcy i rządy niektórych krajów mówią wprost: większość dorosłych palaczy nie zerwie z uzależnieniem szybko i dlatego warto skorzystać z mniej szkodliwych alternatyw dla standardowych „fajek”, np. e-papierosów.
Traci państwo, zyskuje producent. 3 pytania do eksperta
Rozmowa z prof. Arturem Nowakiem--Farem, prawnikiem i ekonomistą, profesorem nauk prawnych, wykładowcą SGH.