rynek pracy
zobacz inne tematyPokolenie Z nie leci na kasę. Na rynku pracy liczy się dla nich zupełnie coś innego
Pracownikom z pokolenia Z często przypisuje się roszczeniowość, lenistwo oraz brak zaangażowania w powierzone obowiązki. Według stereotypów Gen Z niechętnie wykazuje się inicjatywą, a poza pieniędzmi niewiele więcej go interesuje. Przekonania te neguje jednak raport Hays Poland i Fundacji OFF school „Gen Boost. Młodzi na rynku pracy”, z którego wynika, że 39 proc. Zetek za najważniejszy element w pracy uważa możliwości nauki i rozwoju nowych umiejętności.
Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron. Co musisz wiedzieć?
Jak zakończyć pracę w sposób, który jest korzystny zarówno dla ciebie, jak i dla twojego pracodawcy? Wypowiedzenie umowy o pracę za porozumieniem stron może być właśnie tym, czego szukasz. W tym artykule wyjaśnimy, o co w tym wszystkim chodzi i jak to działa.
Będzie obowiązkowy ZUS na umowie zlecenie. Wiadomo, kiedy przepisy wejdą w życie
Dopiero na początku 2026 roku możemy spodziewać się zmian w prawie, nakazujących pełne ozusowanie umów o dzieło i zlecenie. Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przygotowuje projekt, który wymusi na pracodawcach oskładkowanie wszystkich umów cywilnoprawnych.
Czy czeka nas zmierzch polskiej kultury zap...dolu [WYWIAD]
Wiele osiągnięć pracowniczych, które w krajach Zachodu są już oczywistością, u nas wciąż pejoratywnie nazywa się „socjalizmem” – mówi dr Zofia Smełka-Leszczyńska, kulturoznawczyni, autorka książki „Cześć pracy. O kulturze zap…dolu”.
Rewolucja na rynku pracy. AI przejrzy CV, wybierze kandydata i przeprowadzi z nim rozmowę
Sztuczna inteligencja nie tylko namaluje obrazek, podpowie hasło na podryw i napisze tekst. Nowe badanie rynku pracy ujawnia, że AI to przyszłość rekrutacji, która wspomoże pracodawców w procesie decyzyjnym, skróci czas wyboru kandydata, a w opcji skrajnej przeprowadzi z nim rozmowę.
Nowa mobilizacja do armi w Ukrainie - zagrożenie dla polskiego rynku pracy?
W ostatni czwartek, ukraińska Rada Najwyższa, znaczną większością głosów, zdecydowała o przyjęciu nowego prawa dotyczącego mobilizacji. To zdarzenie może wywołać poważne zmiany dla obywateli Ukrainy pracujących w Polsce, a także wpłynąć na polski rynek pracy.
Zawody przyszłości, w których nie będziecie mieć problemów ze znalezieniem pracy
Prompt engineer, smart city architect, carbon footprint controller. Znaliście te stanowiska? Jeśli nie, warto się zainteresować, jacy specjaliści będą szczególnie poszukiwani w najbliższych latach. W innym wypadku czekają was – nomen omen – zawody.
A nazwę stanowiska wymyśl sobie sam. Jak będzie wyglądał rynek pracy przyszłości? [WYWIAD]
Rozmawiałam niedawno ze znajomym z branży IT, który rekrutował nowych pracowników. Zatrudnił osobę, mówiąc: „Wiem, co potrafisz, wiem, do czego cię potrzebuję, wiem, czego muszę cię jeszcze nauczyć – a nazwę stanowiska wymyśl sobie sam” – mówi Kasia Syrówka, autorka Raportu Future o przyszłości rynku pracy.
Ekspert od cyberbezpieczeństwa przegonił programistę. Firmy szukają pracowników do ochrony danych
Eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa oraz inni pracownicy IT na celowników pracodawców. Wśród nowości do grupy poszukiwanych dołączają też specjaliści OZE i zrównoważonego rozwoju.
Każde pokolenie chce zmienić świat. Jak budować zróżnicowaną organizację?
Najnowsze badania pokazują, że różnice pokoleniowe w miejscu pracy dotyczą bardziej stylu funkcjonowania niż tego, czego oczekujemy od kariery zawodowej. Wszyscy, niezależnie od wieku, chcemy pracować w zróżnicowanych firmach, mieć możliwości rozwoju i być docenianymi.
Technologiczne sekrety przyjaznej rekrutacji
Możliwości technologiczne i AI sprawiły, że efektywność procesów rekrutacyjnych rośnie. Nadal jednak czynnik ludzki jest niezastąpiony, by rekrutacje były w pełni skuteczne i przyjazne – przekonuje Katarzyna Trzaska, Marketing Manager w eRecruiter.
Słabnie popyt na pracowników IT. Chwilowy kryzys, czy schyłek złotej epoki programistów?
Branża IT w Polsce przez lata cieszyła się stabilnym wzrostem i popytem na specjalistów, jednak obecnie stoi przed nowymi wyzwaniami. Przyszedł czas, gdy programiści nie są już rozchwytywani, a ich wynagrodzenia przestały gwałtownie rosnąć. To zmiana, która nadeszła z globalnym kryzysem w branży IT - donosi "Wyborcza".
Czego dzisiaj oczekują od pracodawcy różne pokolenia?
Dzisiejszy rynek pracy nie jest jednolity, a szukanie odpowiednich kandydatów komplikuje fakt, że aktualnie znajdują się na nim 4 różne pokolenia.
Łukasz Arendt: "Możemy skorzystać na pracownikach z Ukrainy" [WYWIAD]
Paradoksalnie wojna w Ukrainie może być sytuacją, na której polski rynek pracy, gdzie brakuje rąk do pracy, może skorzystać. Nie da się jednak tego zrobić w pełni efektywnie bez systemowych działań państwa – mówi prof. Łukasz Arendt, specjalista ds. rynku pracy.
BIEC o podwyżkach: "Siła przetargowa pracowników wobec pracodawców będzie rosła"
Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych dostarczyło właśnie garść istotnych informacji. Oprócz prognoz dotyczących roszczeń pracowników wobec pracodawców BIEC zaznacza, że tempo wzrostu cen może obniżać się coraz wolniej.
Imigrant na rynku pracy w Polsce. WEI postuluje kilka zmian w prawie
W ostatnich latach przybyło w Polsce imigrantów. "Zdrowa imigracja to taka, która pracuje i płaci podatki. Istnieje w dalszym ciągu pole do zmian w prawie, by obcokrajowcom łatwiej było w Polsce pracować" - przekonuje w stanowisku Warsaw Enterprise Institute. Jakich zmian oczekuje organizacja?
Polacy masowo szukają zatrudnienia. Rekordowy ruch w serwisach pracy typu OLX
Ponad połowa pracowników polskiego segmentu white collar chce zmienić pracę w ciągu najbliższego roku i aktywnie szuka nowego pracodawcy. 9 na 10 wyraża otwartość na zmianę - wynika z badania przeprowadzonego przez Wise Rabbit dla grupy portali pracy Just Join IT i Rocket Jobs. Korzystają na tym takie serwisy, jak OLX.
Firmy obcokrajowców. Kto zakłada firmy w Polsce?
Firmy obcokrajowców są w Polsce coraz liczniejsze. Sebastian Szczurek - rzecznik regionalny ZUS w Opolu - poinformował PAP, że pozarolniczą działalność gospodarczą w Polsce prowadzi już ponad 31 tys. obcokrajowców. Co trzeci z nich to Ukrainiec, rośnie również liczba przedsiębiorców z Białorusi i Wietnamu.
Rynkowe chciejstwo. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
Pojawiły się opinie, że dotychczasowe szalone wzrosty indeksów giełdowych to pułapka hossy. Bo wcale nie ma pewności, że inflacja w drugiej połowie roku odpuści.
Lemoniada zamiast szampana, czyli co nas czeka na rynku pracy w 2023?
Widzieliście już te wszystkie czarne scenariusze pisane przez polityków i ekonomistów na 2023 rok – że będzie biednie, chłodno i głodno? Cóż, my widzimy to w znacznie jaśniejszych – cytrynowych – barwach. Przynajmniej jeśli chodzi o rynek i relacje w pracy.
Automatyzacja, dbanie o zdrowie psychiczne. Jakie wyzwania czekają na przedsiębiorców w 2023 roku?
Mijający 2022 rok był trudny pod wieloma względami. Galopująca inflacja, wojna w Ukrainie, widmo kryzysu i recesji… To jedynie część problemów, z którymi musieliśmy się zmagać. Nie dziwi więc fakt, że z obawą patrzymy w przyszłość i nadchodzący nowy rok. Jakie wyzwania czekają na przedsiębiorców w 2023 roku?
Jak powinniśmy wzmacniać pozycję kobiet w firmach? Podcast
Wzmocnienie pozycji kobiet na rynku pracy jest niezbędne do zapewnienia równości płci w społeczeństwie. Idzie za tym poprawa siły ekonomicznej kobiet, także tych przechodzących na emeryturę. Co więcej, stworzenie bardziej zróżnicowanej i integracyjnej siły roboczej ma zasadnicze znaczenie dla sukcesu przedsiębiorstw.
Wrześniowy raport o zatrudnieniu w USA: rynek jest silny, inflacja nie maleje
Rezerwa Federalna (Fed) ma przed sobą jeszcze bardzo dużo pracy, aby inflacja zaczęła maleć. Płace pracowników we wrześniu wzrosły o 5% r/r, a sam rynek pracy pozostaje silny.
Blisko 1/3 Polaków boi się zbrojnego ataku na Polskę. Jak wojna w Ukrainie wpłynęła na nasze nawyki?
Blisko 1/3 Polaków boi się zbrojnego ataku na Polskę – wynika z ogólnopolskiego Raportu pt. "Czego Polacy boją się najbardziej, w obliczu konfliktu na Ukrainie", przygotowanego przez Procontent Communication. Większość pracodawców (28,4 proc.) nie podjęła też żadnych kroków by przeciwdziałać zagrożeniom wynikającym z agresji Rosji na Ukrainę.
Rezygnacja z CV, testy osobowościowe. Filip Sobel o trendach na rynku pracy [WYWIAD]
Współpracujemy z wieloma firmami i dostrzegamy, że innowacje w działach HR często nie biorą się od dyrektorów czy menedżerów, lecz są inicjatywami oddolnymi. Wielu „szeregowych” pracowników potrafi dostrzec usługi i technologie, które mogą usprawnić działanie organizacji, więc po prostu dzielą się pomysłami z kadrą zarządzającą - mówi Filip Sobel, CEO Staffly.
Jak wyławiać talenty w czasie rozmów rekrutacyjnych [PORADNIK]
Chcesz zostać „najlepszym szefem na świecie”? Zasypiasz, myśląc o tym, co obecnie robi Elon Musk? Cały czas przeliczasz kapitalizację swojej firmy? Nie osiągniesz tych celów bez „najlepszego zespołu na świecie”. Oto poradnik, jak wyławiać talenty w czasie rozmów rekrutacyjnych.
Już wkrótce wydarzenie Make the change – Młodzi na rynku pracy!
Sieć Przedsiębiorczych Kobiet wraz z partnerami projektu zaprasza na wydarzenie Make the change – Młodzi na rynku pracy! Projekt dedykowany jest osobom młodym oraz środowiskom korporacyjnym, naukowym i przedsiębiorcom zainteresowanym wyzwaniami młodych na rynku pracy. Celem wydarzenia jest wsparcie osób wkraczających na ścieżkę zawodową, wyposażenie ich w odpowiednie umiejętności i narzędzia.
NeuroGames Lab to gra komputerowa, która pomaga menadżerom znaleźć idealnego pracownika
Prowadzi trzy firmy, szykuje się do obrony doktoratu. Biega maratony, ćwiczy jogę, a w wolnych chwilach gra na fortepianie. Jego startup NeuroGames Lab stworzył komputerową grę rekrutacyjną, która pomaga menedżerom znaleźć idealnego pracownika.
Ekwiwalent za urlop, czyli ile się należy za niewykorzystane wakacje
Wiele osób ciągle nie wie, że istnieje coś takiego jak ekwiwalent za urlop. Nie byłeś na wakacjach? W takim razie pracodawca powinien przelać ci środki na konto.
W Polsce jest dostępnych 600 tys. miejsc pracy dla uchodźców. Najwięcej - w Warszawie i Krakowie
Obywatele Ukrainy uciekający przed wojną nie powinni mieć problemu ze znalezieniem zatrudnienia w Polsce. W lutym w sieci aktywnych było 589 tys. ofert pracy – wynika z danych firmy Element dla Grant Thornton.
Jak będzie wyglądał rynek pracy 2022-2023?
Jakie działania będą najważniejsze dla działów HR? Co zdecyduje o konkurencyjności w zabieganiu o talenty? Na te pytania odpowiedzą uczestnicy konferencji Praca 4.0 organizowanej przez Konfederację Lewiatan. Impreza odbędzie się 24-28 stycznia. My Company Polska jest partnerem medialnym wydarzenia.
Każdy sobie szefem. Prognozy dla rynku pracy na 2022 rok Anity Szarlik
Jak zmieni się rynek pracy w 2022 r.? Dwa najważniejsze trendy, czyli praca hybrydowa i deficyt pracowników widać już od kilkunastu miesięcy. W nadchodzącym roku zmierzymy się z ich konsekwencjami. Na szczęście, nie muszą być one takie złe! - pisze w swoich prognozach na przyszły rok redaktorka My Company Polska, Anita Szarlik.
Pogłębiają się deficyty kompetencyjne. Jak radzą sobie z tym pracodawcy?
Tylko 21 proc. firm z sektora MŚP i 28 proc. dużych przedsiębiorstw diagnozuje swoje przyszłe potrzeby kompetencyjne – wynika z raportu Polskiego Forum HR „Trendy w zatrudnieniu 2021”. Biorąc pod uwagę rosnące wyzwania w tym zakresie, brak działań, które pozwolą zabezpieczyć przyszłe zapotrzebowanie na umiejętności, jest niepokojącym zjawiskiem.
Najnowsze informacje ze świata biznesu. Grudzień 2021
Najnowsze informacje i wiadomości ze świata biznesu.
Jak zmieni się rynek pracy w 2030? Duże zapotrzebowanie na instalatorów fotowoltaiki
Baby boomers to generacja osób urodzonych w latach 1946-1964. Kiedy pracownicy z tego pokolenia przejdą na emeryturę, rynek pracy znacznie się zmieni.