rada polityki pieniężnej
zobacz inne tematyRajd końca roku w pełnej krasie [FELIETON]
Agencje informacyjne pisały „Poland is back”. Jednak gdyby nowa koalicja zachciała spełnić wszystkie obietnice wyborcze, to potrzeby brutto wzrosłyby z prognozowanych przez odchodzący rząd 420 mld zł do ponad 550 mld zł. Kluczowe są więc środki z KPO.
Przedwyborcze harce [FELIETON]
Nieortodoksyjna (delikatnie mówiąc) polityka monetarna RPP pod kierownictwem Adama Glapińskiego jest dla gospodarki bardzo ryzykowna i grozi utrwaleniem się inflacji. Nic dziwnego, że agencje ratingowe zaczynają nam grozić.
Wakacyjne czarne łabędziątko [FELIETON]
Na pucz Prigożyna rynki nawet nie zdążyły zareagować, bo zaczął się w piątek, a skończył w sobotę wieczorem. Nie znaczy to, że na rynkach będzie spokojnie. Sierpień będzie miesiącem Jerome’a Powella, który zdecyduje, czy w USA skończą się podwyżki stóp.
Aleksandra Przegalińska: "Dla biznesu sztuczna inteligencja to kura znosząca złote jajka" [WYWIAD]
Dla biznesu sztuczna inteligencja to kura znosząca złote jajka – mówi prof. Aleksandra Przegalińska-Skierkowska, futurolożka, specjalistka od sztucznej inteligencji.
Najważniejsze informacje ze świata biznesu. Grudzień 2022
Jak co miesiąc, prezentujemy najważniejsze informacje ze świata biznesu.
Traktat sopocki. Czy to koniec obecnych stóp procentowych? Nadchodzi posiedzenie RPP
9 listopada odbędzie się kolejne, decyzyjne posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Czy czeka nas dalsze podnoszenie stóp procentowych? Najprawdopodobniej tak (co oznacza złamanie tzw. "traktatu sopockiego"), ale eksperci różnią się co do skali podwyżek.
W oczekiwaniu na pivot. Pełny obraz Kuczyńskiego [FELIETON]
Złoty jest zbyt słaby, a polskie akcje bardzo tanie. Wręcz irracjonalnie tanie. Oczywiście to musi się z czasem skończyć, ale na razie takiego zwrotu (nazywanego w Polsce po angielsku określeniem pivot) nie widać.
Glapiński chce postawić przed sądem członków RPP
Część członków RPP, w tym prezes NBP rozważa skierowanie zawiadomienia o popełnieniu przestępstwa przez innych pracowników Rady. Powód? Krytyka działalności RPP i oskarżenia o przekazywanie obywatelom "kłamliwych informacji".
Czy dziś warto kupić obligacje skarbowe?
Inwestorzy indywidualni są jedną z niewielu grup zainteresowanych finansowaniem rosnącego zadłużenia Polski. Ale czy warto wziąć na siebie ciężar wydatków socjalnych rządu? Zwłaszcza teraz.
Michał Dybuła: "Receptą na wyhamowanie inflacji jest tylko poważne schłodzenie gospodarki" [WYWIAD]
Receptą na wyhamowanie inflacji jest tylko poważne schłodzenie gospodarki – mówi Michał Dybuła, główny ekonomista Banku BNP Paribas i dyrektor Biura Analiz Ekonomicznych.
RPP podniosła stopy procentowe
Rada Polityki Pieniężnej podniosła dziś stopy procentowe o 0,25 pkt. bazowych. Stopa referencyjna NBP wzrosła do 6,75. To największa podwyżka od dekady.
Waldemar Buda: "Kamienie milowe są w polskim interesie" [WYWIAD]
Bez Krajowego Planu Odbudowy Polska straciłaby ogromną szansę rozwojową. Liczę na to, że wszyscy, którym interes Polski leży na sercu, będą aktywnie zaangażowani w jego realizację – mówi Waldemar Buda, minister rozwoju i technologii.
Alicja Defratyka: "W starciu z liczbami populiści nie mają szans" [WYWIAD]
Przez wysoką inflację i Polski Ład nasze społeczeństwo przechodzi przyspieszony kurs ekonomii w praktyce. Mnie się jednak marzy, żebyśmy podstawy takiej wiedzy wynosili już ze szkoły – mówi Alicja Defratyka, ekonomistka, autorka projektu ciekaweliczby.pl
Stopy znów rosną. Znamy decyzję Rady Polityki Pieniężnej z czerwcowego posiedzenia
Rada Polityki Pieniężnej postanowiła podwyższyć stopy procentowe NBP o 0,75 pkt. proc. To zgodne z oczekiwaniami ekspertów.
RPP zaskakuje. Stopy procentowe rosną o 75 punktów bazowych
Stopy procentowe wzrosną, ale mniej, niż spodziewali się eksperci. Jak wynika z komunikatu po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej, stopa bazowa wzrośnie o 75 punktów bazowych (0,75 pkt proc.).
Jak przygotować się na wzrost stóp procentowych
Obecna sytuacja nie ma precedensu w historii. Realne stopy procentowe są ujemne, a inflacja rośnie. Żeby ją zatrzymać, w przeszłości banki centralne utrzymywały realne dodatnie stopy procentowe, co przy dzisiejszym poziomie zakredytowania świata oznaczałoby prawdziwą katastrofę.