Moja firma
Zyski wrażliwe na klimat
Kawa znana z tego, że budzi do życia, kakao uważane za najzdrowszą używkę świata oraz cukier, największy dopalacz mózgu. Ceny tych towarów szaleją. Wszystko przez to, że ich produkcja uzależniona jest od klimatu.
Co obiecuje rząd
W momencie zamykania tego numery „My Company Polska” poznaliśmy tylko zarys pomocy, jaką przedsiębiorcom chce udzielić rząd. Ma ona wynieść 212 mld zł. Program ma być w ciągu tygodni przełożony na konkretne ustawy. Oto pięć filarów pakietu.
Czy kupować, kiedy leje się krew
Nasza giełda od lat spisuje się poniżej oczekiwań, ale nawet w jej przypadku spadek głównego indeksu giełdowego o 40 proc. w czasie trzech tygodni jest wydarzeniem nadzwyczajnym.
Co robić kiedy atakuje koronakryzys
Kryzys to sytuacja wyjątkowa, wiec i ty musisz działać wyjątkowo. Przede wszystkim szybko podejmować decyzje i myśleć bardzo niekonwencjonalnie. Nie ma rzeczy niemożliwych i nie ma sytuacji, z których nie ma wyjścia.
Biznes w czasie pandemii. Co nas czeka
Ograniczenie działalności setek tysięcy firm, krach na giełdzie, zwolnienia pracowników i masowe zamknięcia sklepów. To wydarzyło się tylko w pierwszej połowie marca. Czy to dopiero początek większego kryzysu, czy za kilka miesięcy wrócimy do wzrostów. Oto nasze trzy scenariusze.
Co zrobić, gdy firmie grozi wypowiedzenie umowy kredytu?
Monitorowanie zobowiązań i jak najszybsze podjęcie rozmów z bankiem to kluczowe kwestie w przypadku wystąpienia problemów - piszą w komentarzu: Agnieszka Ziółek, radca prawny, partner w Deloitte Legal i Mariusz Banaś, adwokat, managing associate w Deloitte Legal.
Okiem eksperta. Tarcza antykryzysowa może nie wystarczyć [ANALIZA]
Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce coraz szybciej, a jego konsekwencje dotykają nie tylko naszego zdrowia ale oddziałują już również bardzo mocno na polską gospodarkę. W środę poznaliśmy zarys programu ratunkowego dla polskich przedsiębiorstwa, który został opakowany przez Rząd w Tarczę Antykryzysową.
Czekając na brexit
Stało się. Sic! Wreszcie Wielka Brytania wystąpiła ze Wspólnoty Europejskiej. Nie kończy to jednak procesu brexitu, ale tak naprawdę dopiero go rozpoczyna. Co to oznacza dla przedsiębiorców, którzy mają kontakty handlowe ze Zjednoczonym Królestwem?
Państwo kontra przedsiębiorcy
Cel nie uświęca środków! – tak Rzecznik MSP Adam Abramowicz skomentował ostatnie działania ZUS wymierzone w matki prowadzące działalność gospodarczą. To nie jest odosobniony problem. Od lat toczy się batalia państwo kontra przedsiębiorcy. Wraz z pogarszaniem się sytuacji finansów publicznych, można spodziewać się tylko nasilenia zmasowanego ataku na różnych frontach.
Plusy dodatnie i plusy ujemne
Wiążąca Informacja Stawkowa miała przynieść ulgę tym firmom, które nie wiedziały, jaki VAT mają naliczać od sprzedawanych towarów. Jak wynika z naszych informacji do 10 lutego na około 2 tys. złożonych wniosków wydano 74 pozytywne decyzje.
PPK nie takie groźne, jak je malują
Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych to ważne zadanie stojące w tym roku przed małymi i średnimi przedsiębiorcami. Dobrze przygotowany proces oszczędzi firmom nie tylko licznych zmartwień, ale też pieniędzy!
PPK. Szansa do wykorzystania
Wdrożenie Pracowniczych Planów Kapitałowych w firmie zawsze wiąże się z koniecznością poniesienia przez pracodawcę dodatkowych kosztów. Środki te można jednak potraktować jako inwestycję.
Cały nasz świat w komórce – jak go nie stracić
Komórka jest jak portfel. Tyle że przechowujemy w niej nie tylko zdjęcia najważniejszych dla nas osób, pieniądze, karty płatnicze i dokumenty, lecz również mnóstwo innych wrażliwych informacji, w tym korespondencję czy też dane biznesowe. Źle zabezpieczony smartfon jest bardziej narażony na kradzież niż portfel noszony w tylnej kieszeni spodni.
Ekopojazdy na dużym plusie
Santander Leasing w całym 2019 r. sfinansował ekopojazdy o łącznej wartości 170 mln zł, co daje dynamikę 112 proc. w ciągu roku. Z tego względu spółka zdecydowała się na przedłużenie promocyjnej oferty finansowania pojazdów elektrycznych 100 proc. oraz uzupełnienie oferty na finansowanie aut hybrydowych 103 proc.
Luksus i duże umiejętności. Autotest
Moda na SUV-y nie mija. To co się zmienia to same SUV-y. Dowodem jest Mercedes GLE, którego historia sięga drugiej połowy lat 90., kiedy to pokazano klasę M. Wtedy było to auto kanciaste, niezbyt efektowne, lecz sprawne w terenie. Obecny model, już nazwany GLE, to pojazd z zupełnie innej bajki.
Kubica w Formule 1 i w DTM
Roberta Kubicę czeka wymagający sezon. Będzie kierowcą rezerwowym w F1 oraz będzie się ścigał w prestiżowych wyścigach DTM. Siądzie tam za kierownicą ponad 600-konnego BMW.
Mazda3. Przedmiot powszechnego pożądania
Nowa Mazda3 wzbogaci rutynę twojej codziennej jazdy – przyda jej blasku i nowych barw. Styl tego samochodu pobudza emocje, a prowadzenia go wyostrza zmysły. W tym aucie nawet zwyczajny dojazd do pracy będzie wyprawą po nowe doświadczenia.
Dokąd jedziemy, czyli motoryzacyjne trendy lat 20. XXI w.
Ratujemy klimat naszej planety, a to znaczy, że powoli rezygnujemy nie tylko z węgla, ale też z ropy naftowej. Branża motoryzacyjna włącza się w ten proces, choć nie zawsze z własnej woli. Zmiany wymuszają konsumenci. I na alternatywnych paliwach się nie kończy.
Skuteczny biznes w handlu. Asortyment dla sklepu
Transformacja polskiego rynku FMCG dotyczy nie tylko wyzwań i perspektyw rozwoju pojedynczych sklepów, ale także hurtowni, czyli najważniejszego źródła zaopatrzenia placówek handlowych. To olbrzymie wyzwanie, zwłaszcza w kontekście coraz większej konkurencji zarówno na rynku detalicznym, jak i hurtowym.
Metal droższy niż złoto
Notowania palladu biją rekordy popularności. W ciągu czterech lat jego notowania wzrosły z 500 dol. do 2,5 tys. dol. za uncję. Za tym wzrostem stoi splot niezależnych zdarzeń – volskwagenowska dieselgate, smog w chińskich miastach i zapomniane inwestycje w RPA.
Stabilne ceny ropy to też okazja
Geopolityczne zawirowania wywołują krótkotrwałe szoki i skoki notowań ropy. W dłuższym terminie o cenie decydują popyt i dostępność surowca. Popyt zaś w kolejnych dekadach będzie raczej malał. Czy warto zatem inwestować w czarne złoto?
Zostańmy przyjaciółmi
Rozstania zarówno w życiu prywatnym, jak i zawodowym nie są łatwe. Kiedy jednak przebiegają w zgodzie i wzajemnym szacunku, obie strony mogą wiele na nich zyskać. Byli pracownicy są nie tylko źródłem informacji o naszej firmie dla nowych kandydatów, ale też mogą pomóc im się wdrożyć.
Biuro, sklep, magazyn. Akademia przedsiębiorczości
Praca w domu czy nie? A jeśli potrzebny jest lokal na sklep, gabinet lekarski albo magazyn, to lepiej go wynająć, czy kupić? Jak go wybrać, czym się kierować? Jakie pieniądze wchodzą w grę?
Ostatni dzwonek na duże dotacje dla MSP
Ten rok to ostatni moment, w którym możliwe będzie pozyskanie przez MSP dużej dotacji finansowej. Raczej nie ma co liczyć, że takie szanse, jakie stwarzał Program Operacyjny Innowacyjna Gospodarka, jeszcze się powtórzą. Firmy, które chciałyby zrealizować projekty – szczególnie te wymagające dużych nakładów...
Skuteczna akcja promocyjna
Przygotowanie i skuteczne zrealizowanie akcji promocyjnej to jedno z podstawowych narzędzi do zwiększenia sprzedaży. Sztuką jest umiejętność uniknięcia błędów i taka konstrukcja kampanii, by odnieść jak największy sukces jak najniższymi kosztami.
Wdrożenie PPK w Twojej firmie – jak je zaplanować, by nie zwariować?
Największe firmy w Polsce wdrożyły już PPK. To wyzwanie stoi jednak jeszcze przed średnimi oraz małymi przedsiębiorstwami. Jak odpowiednio przygotować instytucję do wprowadzenia programu, by nie tylko wypełnić wszystkie obowiązki spoczywające na pracodawcach, ale także skorzystać z wymiernych korzyści wizerunkowych?
Skuteczny biznes w handlu. Promocja i marketing sklepu
Wyróżnij się albo zgiń. To powiedzenie dotyczy szczególnie sytuacji na rynku handlowym. Jak się promować w sklepie, poza nim i w internecie?
Samochód jak biżuteria. Autotest
Francuski crossover klasy premium, czyli DS7 Crossback, trzeba traktować jak kunsztowną biżuterię. Można mu wybaczyć pewne niedoskonałości, skupiając uwagę na detalach, którym zawdzięcza swój wygląd. A trudno o bardziej oryginalne auto tej klasy.
Jeśli nie SUV, to co?
SUV-y i crossovery to już łącznie ponad jedna trzecia naszego rynku, a udział ten z roku na rok rośnie. Kupujemy je chętnie, choć takie auta wcale nie sprzyjają oszczędzaniu paliwa. Tymczasem na rynku jest wiele modeli, które w niczym nie ustępują samochodom, które imitują terenówki. Wiele z tych alternatywnych modeli ma zresztą nad nimi istotną przewagę.
Jak przyspieszyć „peceta”
Pewnego dnia uruchamiamy program i okazuje się, że działa on tak wolno, że trudno z niego korzystać. To problem, z jakim ma do czynienia niemal każdy użytkownik komputera. Jak go rozwiązać? Nie zawsze potrzebny jest zakup szybszego sprzętu.
Rekrutacja, kamera, akcja!
Dajcie kamerę pracownikom, a potem pozwólcie im samym opowiedzieć o firmie: dlaczego chcą tam pracować i co ich inspiruje. Taki film przyciągnie innych. Dobre wideo może ułatwić rekrutacje, ale jego stworzenie nie jest proste. Co zrobić, aby uniknąć wpadki?
Polowanie na dywidendy. Tabela
Polowanie na dywidendy
Kiedy mówią o nas źle
Internet zrewolucjonizował rekrutacje. Ułatwia poszukiwanie kandydatów, ale pozwala też dzielić się opiniami o firmie. Jeśli te są negatywne, to potencjalni pracownicy zwykle omijają ją szerokim łukiem. Co zrobić, by to zmienić.
Prześwietlamy dewelopera
Chciałbyś zainwestować w mieszkanie? Choć upadłości i przekręty deweloperów nie są już tak częste, to warto znać kilka sposobów, by ich sprawdzić. Radzimy, jak to zrobić.
Czy przenieść firmę za granicę
Wielu polskich przedsiębiorców, zrażonych niezbyt przyjaznym stosunkiem państwa do małego biznesu, zastanawia się, czy nie emigrując za granicę, zarejestrować jednak samą firmę w innym kraju UE wspierającym ludzi z inicjatywą. Podpowiadamy: jeśli już, to w grę wchodzi niewiele państw i bardzo ograniczone możliwości.